SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
ILUSTRATIVNÍ FOTO: Alba Vigaray – EPA

Pompeo: Máme jasné důkazy, že virus je z laboratoře

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
47

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se v rozhovoru pro stanici ABC rozhovořil o jasných důkazech toho, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a Peking mezinárodnímu společenství zamezil v přístupu k informacím o tom, co se tam skutečně stalo.

Mike Pompeo | FOTO: Reuters

„Existují nesmírné důkazy o tom, že vzešel odtud,“ prohlásil Pompeo s odkazem na laboratoř ve Wu-chanu. „Čína je známá sklonem infikovat svět a využívat laboratoří, aniž by respektovala normy,“ pokračoval. „Není to poprvé, co je svět vystaven nebezpečí kvůli viru pocházejícímu z čínských laboratoří,“ dodal v rozhovoru pro televizi ABC. Pompeo ale podle agentury Bloomberg řekl, že souhlasí se zprávou amerických tajných služeb, které vylučují genetickou modifikaci viru nebo jeho umělé vytvoření.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Americký politik také vyjádřil politování nad nedostatkem spolupráce čínských úřadů na osvětlení původu pandemie. „Stále brání přístupu Západu a nejlepším lékařům,“ postěžoval si Pompeo. „Je potřeba, abychom tam mohli vstoupit. Stále nemáme vzorky viru, které potřebujeme,“ upozornil.

Američtí představitelé už dříve naznačovali možnost, že koronavirus pochází z čínské laboratoře. Prezident Donald Trump ho ve čtvrtek dal do spojitosti s Virologickým ústavem ve Wu-chanu a hrozil Číně sankcemi.

Australský týdeník Saturday Telegraph o víkendu informoval o tajné zprávě aliance tajných služeb pěti zemí (USA, Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu) Five Eyes, která poukazuje na zatajování čínských úřadů a na riskantní výzkum ve wuchanské laboratoři, v níž se nový koronavirus v prosinci poprvé objevil. Dokument však podle australského listu ukazuje i na nejednotnost ohledně podezření, zda virus skutečně pochází z Virologického institutu ve Wu-chanu.

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
47

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Twitter se zbaví programátorských termínů. Jsou prý rasistické