SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRATIVNÍ FOTO: Alba Vigaray – EPA

Pompeo: Máme jasné důkazy, že virus je z laboratoře

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
47

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se v rozhovoru pro stanici ABC rozhovořil o jasných důkazech toho, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a Peking mezinárodnímu společenství zamezil v přístupu k informacím o tom, co se tam skutečně stalo.

Mike Pompeo | FOTO: Reuters

„Existují nesmírné důkazy o tom, že vzešel odtud,“ prohlásil Pompeo s odkazem na laboratoř ve Wu-chanu. „Čína je známá sklonem infikovat svět a využívat laboratoří, aniž by respektovala normy,“ pokračoval. „Není to poprvé, co je svět vystaven nebezpečí kvůli viru pocházejícímu z čínských laboratoří,“ dodal v rozhovoru pro televizi ABC. Pompeo ale podle agentury Bloomberg řekl, že souhlasí se zprávou amerických tajných služeb, které vylučují genetickou modifikaci viru nebo jeho umělé vytvoření.

Americký politik také vyjádřil politování nad nedostatkem spolupráce čínských úřadů na osvětlení původu pandemie. „Stále brání přístupu Západu a nejlepším lékařům,“ postěžoval si Pompeo. „Je potřeba, abychom tam mohli vstoupit. Stále nemáme vzorky viru, které potřebujeme,“ upozornil.

Američtí představitelé už dříve naznačovali možnost, že koronavirus pochází z čínské laboratoře. Prezident Donald Trump ho ve čtvrtek dal do spojitosti s Virologickým ústavem ve Wu-chanu a hrozil Číně sankcemi.

Australský týdeník Saturday Telegraph o víkendu informoval o tajné zprávě aliance tajných služeb pěti zemí (USA, Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu) Five Eyes, která poukazuje na zatajování čínských úřadů a na riskantní výzkum ve wuchanské laboratoři, v níž se nový koronavirus v prosinci poprvé objevil. Dokument však podle australského listu ukazuje i na nejednotnost ohledně podezření, zda virus skutečně pochází z Virologického institutu ve Wu-chanu.

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
47

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Musk: Implantát v hlavě umožní streamovat hudbu přímo do mozku