Nyní čtete
Pořádáte soukromou akci? Najměte si státní policii. Zdarma!
 
 

Včera jsme informovali, že zákon stanoví postupy policie. Ty ale lze – pohledem policistů, kteří oslovili redakci ppmagazínu.com – snadno zneužít ve prospěch podnikatelského subjektu, pro který policie de facto zadarmo supluje soukromou bezpečnostní agenturu, a to ještě na úkor svého finančního deficitu. Nevěříte?

V roce 2009 management Policie ČR (údajně policejní hodnostář Ivan Bílek, pozn. red.) uzavřel smlouvu s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) a Ligovou fotbalovou asociací (LFA). Policie smluvně převzala za pořadatele náklady na vyhodnocení rizikovosti jednotlivých utkání. Na tom by nebylo nic divného: policie má spousty odborníků, které je třeba uplatnit. Jenže ve smlouvě chybí zmínka o jakékoliv satisfakci či úplatě.

Zeptali jsme se právního oddělení FAČR. Právník Martin Říha se netajil tím, že kvůli poddimenzovanému bezpečnostním zajištění ze strany FAČR (pořadatelů utkání, pozn. red.) policie tuto jinak placenou službu supluje zdarma (vlastně z peněz daňových poplatníků, pozn. red.). V roce 2018 šlo o celkem dvacet fotbalových utkání v rámci Prahy. 

Desítky miliónů korun

„Práce policie začíná ve chvíli, kdy ji FAČR (LFA) uvědomí o konkrétním fotbalovém utkání,“ uvedl policista, který spolupracuje s Odborovou aliancí IZS (integrovaného záchranného systému) a je seznámen se shora uvedenou smlouvou.)

A pokračuje zevrubným výčtem činností, které Policie ČR zdarma poskytuje soukromé korporaci:

„Tuto písemnost – zmínění uvědomění od FAČR (LFA) – musí zaměstnanec policie zaevidovat a postoupit na analyticko–právní oddělení, kde několik důstojníků vyhodnotí rizikovost a sestaví opatření. Toto projde schvalovacím procesem přes ředitele konkrétního pražského obvodu, ředitele celé Prahy a poté se rozdělovníkem zašle mezi velitele místních oddělení, oddělení hlídkové služby, dopravní policie, psovody, leteckou službu a speciální útvary, jako je policejní motorizovaná jednotka a speciální pořádková jednotka.“

Vlivem podstavu se tato opatření mohou dotýkat i dalších útvarů mimo Prahu. V akci je antikonfliktní tým. „Vše zdarma, co se FAČR (LFA) týče. V akci je též městská policie, avšak tu si platí město, nikoliv stát,“ zdůrazňuje policista.

Při jednoduchém výpočtu se podle něj akce může účastnit minimálně 500 příslušníků a zaměstnanců policie a ministerstva vnitra (od prvopočátku).

Očistná kůra

„Pokud vezmeme průměrný hodinový plat 300 Kč/hodina, je třeba vzít v potaz notné zastoupení služebních funkcionářů a délku vlastního opatření před i po konání vlastního fotbalového utkání – cca od 10 hodin do 22 hodin. Vyjde nám 300 x 500 x 12 = 1 800 000 korun bez vrtulníku, který samozřejmé též musí do vzduchu z hlediska monitorinu.“

Předchozí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se v roce 2014 ostře obul do Fotbalové asociace ČR, že špatně plní dohodu s policií, která se týká pořádku na fotbalových stadionech během zápasů profesionálních soutěží. FAČR podle něj plnila dohodu asi tak z 20 procent. Pak problém vyšuměl. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

„Za loňský rok to tedy bylo,“ dodává dále, „20 x 1 800 000 korun, což je 36 miliónů, co se pražských utkání týče. Je to vskutku očistná kůra za přihlížení vrcholného policejního managementu a vnitra z VIP zóny na tribuně.“

Čili zasahovat a nechat se pak ‚mastit‘ odborem vnitřní kontroly za případně neadekvátní zákrok – vždy důsledně medializovaný.

Právník FAČR Říha neuměl odpovědět, proč mají poddimenzovanou ‚security‘, ačkoliv se prodávají hráči za milióny.

Také čtěte

„Právník FAČR Říha neuměl odpovědět, proč mají poddimenzovanou ‚security‘, ačkoliv se prodávají hráči za milióny. Nechápeme, jak může jakýkoli policejní hodnostář zaprodat své lidi soukromému subjektu,“ uzavírá policista.

Boj o slovíčka?

Říha sdělil alianci IZS v dopisu, který má redakce ppmagazínu.com k dispozici: „Operujete s tvrzením, že Fotbalová asociace ČR je soukromou firmou, obratem ovšem žádáte o sdělení informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Dovolte mi vás tedy upozornit na skutečnost (a při té příležitosti vaše navzájem neslučitelné kroky či tvrzení vyjasnit), že FAČR není povinným subjektem k poskytování informací dle předmětného zákona.“

■ Fotbalová asociace České republiky

Fotbalová asociace ČR je spolek. Má řadu dceřiných společností. Například STES, a. s., Fotbal Travel, a. s. Spolek může být společníkem nebo akcionářem. Je podle § 210 občanského zákoníku také korporací. Pakliže podniká, vztahují se na něj všechny zákony. Jde tudíž o typ právnické osoby.

Podle Říhy jsou nyní svolána k tématu bezpečnosti na stadionech setkání s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

⇣ K tématu:

Fotbalová asociace požaduje omluvu. Policisté vypovězení smlouvy o zajištění bezpečnosti zápasů

⇣ K tématu:
Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru