Nyní čtete
Poslanci navrhují podat trestní oznámení na Sobotku kvůli OKD

Poslanci navrhují podat trestní oznámení na Sobotku kvůli OKD

  • Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené finančníkem Zdeňkem Bakalou.

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD by měla podat trestní oznámení na bývalé ministry ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Počítá s tím finální návrh její závěrečné zprávy. Informaci přinesl Radiožurnál, kterému to potvrdil předseda komise Lukáš Černohorský z Pirátské strany. Sobotka s Urbanem byli podle něho spoluzodpovědní za nevýhodný prodej minoritního podílu státu v OKD v roce 2004.

„OKD je klíčový zaměstnavatel a já se domnívám, že to rozhodnutí vlády přispěje ke stabilizaci pozice OKD a přispěje k jeho lepší budoucnosti i k jeho lepší schopnosti čelit konkurenci,“ komentoval v březnu 2004 tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka rozhodnutí vlády prodat státní podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4 miliardy a sto milionů korun.

Podle pozdějších kritiků včetně státního zastupitelství ale byla cena podílu víc než dvojnásobná a vláda tak prodejem poškodila stát. Za nevýhodný obchod byli podle předsedy sněmovní vyšetřovací komise Lukáše Černohorského zodpovědní právě Sobotka s Urbanem.

,Na jejich bedrech‘

„Oni byli ti, kteří připravovali materiály vlády a kteří si měli pohlídat celý privatizační proces. Oni dva byli ti, kteří měli na starost celou privatizaci, tudíž celý proces, a i to výsledné stěžejní hlasování bylo na jejich bedrech. Navrhuji minimálně tři trestní oznámení ohledně různých skutků v různém časovém období,“ uvedl Černohorský, předseda vyšetřovací komise k OKD.

Podle Černohorského se na finálním znění závěrečné zprávy většina z devítičlenné komise shodne. Začátkem října své závěry představí Poslanecké sněmovně. Poslanci při vyšetřování vyslechli několik desítek svědků, včetně Sobotky. Ten loni v červenci zopakoval, že při prodeji OKD nepochybil.

Další trestní oznámení chce komise podat na neznámého pachatele, a to kvůli snížení základního jmění OKD v druhé polovině devadesátých let.

Kauzou se zabýval i soud

Kauzou OKD se zabýval i soud. Jak uvedla ČTK, prodej akcií schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD), státní podíl získala skupina Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle státního zastupitelství však byla tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy, a státu tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy.

Také čtěte

Soudy v této věci osvobodily znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD, i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kvůli verdiktu podal na konci června dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené finančníkem Zdeňkem Bakalou. Bakalu komise nevyslechla, pozvánku na slyšení odmítl. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. V roce 2016 se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
1
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru