KOLÁŽ: PPM

Poslanec ODS: Hospice žádné problémy s pojišťovnami nemají. To jsou lži v rámci politického boje. Jenže kde je pravda?

„Je to kupčení se smrtí,“ zlobí se naopak ředitelka domácího hospice PAHOP na stát.

Helena Schwarczová, ředitelka domácího hospice PAHOP, který zajišťuje šest poboček ve Zlínském a Jihomoravském kraji, uvádí: „Kdo je v nemocnici, má nárok být ošetřován do smrti. Komu lékař doporučí domácí hospic, ten může být v jeho péči jen měsíc.“ A ptá se: „Jak mám ale vysvětlit pacientům, že musí do třiceti dnů zemřít, jinak za ně nedostaneme peníze?“

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Zákonodárce a poslanec ODS Vít Vomáčka spolupracuje s Hospicem sv. Štěpánka v Litoměřicích. Ke shora zmíněnému problému, na který upozorňuje článek MfD s titulkem Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami, naopak říká: „Jsem obdivovatelem všech hospiců, protože si myslím, že občané, kteří se starají o naše umírající spoluobčany, si zaslouží úctu. Politici se většinou fotí s miminky, batolaty, je to takový krásný svět, ale na druhé straně přímky života stojí umírání a smrt.“

Poslanec v souvislosti se slovy Schwarczové zdůrazňuje: „Myslím si, že by se měla pětikoalice výrazně zasadit o to, aby tyto lži vyvrátila. Tento článek, který vyšel v nejmenované Mladé frontě DNES, je podle mne – a teď si dovolím říct to slovo – prasárna. Není tam žádný problém. Velmi úzce spolupracuji s Hospicem sv. Štěpána v Litoměřicích. Minulý čtvrtek jsem pro ně dělal dražbu, kdy jsme vydražili umělecká díla za 408 tisíc korun. Paní ředitelka (Monika Marková, pozn. red.) byla nadšená, a když pak viděla tenhle článek, tak se pomalu rozbrečela, co je to za podpásovky a levárny v rámci politického boje.“

„Nikdy s tím žádný problém neměli. Ano, je tam určitá doba, po kterou pojišťovna platí pobyt v hospici, má se za to, že je to třicet dní, ale říkala mi, že v loňském roce byl průměrný pobyt v hospici 31,5 dne a všechno dostali od pojišťoven zaplacené,“ navazuje Vomáčka.

MfD popisuje případ osmašedesátileté paní, která trpí rakovinou v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic. „Původně jsem se neměla dožít Vánoc. Teď věřím, že se ještě stihnu dožít Velikonoc,“ uvádí, načež článek zmiňuje, že problém tkví v tom, že paní tu už skoro tři měsíce neměla být: „Alespoň podle úhradové vyhlášky českých zdravotních pojišťoven. Ta říká, že po třiceti dnech za člověka v domácí hospicové péči mobilní hospic nedostane peníze.“

Hospic PAHOP, v jehož péči je zmíněná žena, je podle listu prý křiklavým příkladem toho, jak pojišťovny úhradovou vyhlášku tvrdě vymáhají. V minulých letech měl hospic 35 lidí, kteří „přežili“ státem stanovených třicet dnů. Odmítl se o ně přestat starat. Náklady, které hospic za péči o ně vyfakturoval, po něm chce pojišťovna zpět. Jde o 7,5 miliónu. Celé zařízení se 77 zaměstnanci je kvůli tomu ochromené. „Je to kupčení se smrtí,“ zlobí se ředitelka Schwarczová.

Proti článku se ohradil nejen Vomáčka, ale i ministerstvo zdravotnictví: „Úhradová vyhláška skutečně nestanovuje, kdy má kdo zemřít, ani neomezuje hrazenou domácí paliativní péči na 30 dnů. Pouze zde existuje úhradová regulace pro poskytovatele této péče, která říká, že průměrná délka paliativní péče u všech pacientů ošetřovaných poskytovatelem by neměla překročit třicet dní. U konkrétních pacientů pak samozřejmě může být délka paliativní péče kratší či delší a v každém případě je plně hrazena. Dle zákona č. 48/1997 Sb. §22 písm. A) lze po indikaci lékaře hradit domácí paliativní péči po dobu tří měsíců a indikaci lze zadávat i opakovaně.“

„Článek a především jeho titulek považuji za cynickou bulvarizaci a bezskrupulózní snahu o zvýšení čtenosti na úkor hospiců, jejich zaměstnanců i všech, o které pečují,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Jenže situace s platbami za pacienty vadí i Asociaci poskytovatelů hospicové a paliativní péče ČR. „Nemůžeme nařídit pacientovi, ať umře do třiceti dnů. Co s ním budeme dělat 31. den? Buď nedám výplatu sestře, nebo propustím pacienta, víc možností nemám. Hanebné je to hlavně proto, že ti pacienti si celý život platili zdravotní pojištění,“ uvedl prezident asociace Robert Huneš.

Mluvčí VZP Viktorie Plívová zdůraznila, že uvedených 30 dnů je jen průměr. „Zahrnuje v sobě jak pacienty s menší potřebou zdravotní péče, tak pacienty s větší potřebou zdravotní péče. Také počet dnů poskytování péče je u pacientů rozdílný,“ uvedla Plívová. 

Zjednodušeně řečeno, vysvětluje list: dva pacienti přežívající 10 a 50 dnů se oba dostanou na průměr 30 dnů a péče o ně je tak hrazena. Praxe je však taková, že terénní hospice pacienty, kteří přežívají dlouho nad tento průměr, pojišťovnám nefakturují, neboť vědí, že jakmile průměr za všechny pacienty přetáhnou, nedostanou za ně zaplaceno.

Pro srovnání: na Slovensku proplácí pojišťovny půl roku, v Německu a Rakousku je doba hrazené péče neomezená. Péče v domácím hospici je přitom pro stát levnější, než když je umírající v nemocnici. Za den péče mobilního hospice platí pojišťovny 1 500 –1 800 korun, nemocnice dostává 3 000 korun.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Poslanec ODS: Hospice žádné problémy s pojišťovnami nemají. To jsou lži v rámci politického boje. Jenže kde je pravda?
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.