KOLÁŽ: archiv PressPort magazínu

Práce po covidu? Lidé touží po částečném home office, firmy jsou spíše opatrné

Možnost vybrat si svou pracovní dobu s podobným počtem odpracovaných hodin týdně by uvítalo 73 % českých zaměstnanců

Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Zaměstnanci se začínají vracet zpět do kanceláří, ne vždy však stojí o návrat na pět dní v týdnu. Více než rok práce z domova totiž ukázal, že sedět každý den v kanceláři není potřeba. Průzkum pracovního tempa v Česku 2021 společnosti Welcome to the Jungle naznačuje, že v rámci zaměstnaneckých poměrů nastanou nejspíš změny – vystihuje je pojetí v podobě částečné práce z domova a větší flexibility.

„Nucená práce z domova přiměla zaměstnance k větší samostatnosti a manažery k vyšší důvěře ve své lidi. Zaměstnanci si chtějí pracovní úkoly nadále organizovat sami a do práce docházet jen několik dní v týdnu. Nečeká nás návrat k pořádkům před pandemií, budeme hledat nový normál,“ komentuje situaci Jan Klusoň, šéf platformy Welcome to the Jungle.

Průzkum ukázal, že 59 procent českých zaměstnanců preferuje částečný home office. Kombinaci práce z domova a kanceláře vnímá jako pozitivní pro rozvoj flexibility (66 procent), samostatnosti (66 procent) a celkové pohody (67 procent zaměstnanců).

„Pandemie ukázala, že neustálá kontrola zaměstnanců není nutná. Novým trendem bude větší samostatnost a svoboda,“ podotýká Klusoň.

Pružná pracovní doba jako nový trend

Každý člověk má své pracovní tempo a vyhovuje mu něco jiného, pružná pracovní doba by měla být proto normálem u většiny firem.

Možnost vybrat si svou pracovní dobu s podobným počtem odpracovaných hodin týdně by uvítalo 73 procent českých zaměstnanců. 56 procent Čechů by mělo zájem o pracovní dobu 5 hodin denně a 66 procent zaměstnanců by preferovalo čtyřdenní pracovní týden, který se stává novým trendem a benefitem v západních zemích, například ve Španělsku.

Pracovníci by měli dostávat mzdu ve stejné výši. „Zkrácení pracovní doby nemá vést ke snížení mzdy. Pojďme debatovat o tom, jestli bychom neměli pracovat méně, protože díky robotizaci bude práce ubývat, a protože díky tomu budeme zdravější a spokojenější, a tedy i produktivnější, budeme mít lepší nápady,“ doplňuje soc. dem. ministryně práce Jana Maláčová.

„Největší pozitivní změnu pozoruji v jistém přenosu odpovědnosti ze společnosti na zaměstnance. Pracovní tempo bylo vždy odpovědností společnosti. Právě zaměstnavatel je tím, kdo už při uzavírání pracovní smlouvy rozhoduje o tom, od kolika do kolika a v jaké dny budou jeho zaměstnanci pracovat. Nyní můžeme nastavit cíle a nechat zaměstnance se zorganizovat dle svých potřeb, jak uznají za vhodné,“ shrnuje Klusoň.

Personalisté flexibilní práci podporují

S tím, že má flexibilita práce pozitivní vliv na spokojenost zaměstnanců, souhlasí také 82 procent personalistů. 69 procent se dokonce domnívá, že se díky opatřením pro zvýšení flexibility pracovní doby zvyšuje motivace a efektivita zaměstnanců.

Jak čísla z průzkumu naznačují, práce z domova a volná pracovní doba ale není pro všechny. Klusoň proto radí, co nejvíce se svými zaměstnanci komunikovat a najít kompromis.

„Je na společnostech i na samotných zaměstnancích, aby se co nejvíce poučili z roku 2020 a spolupracovali na společné definici ideálního pracovního tempa. Firmy by si měly udělat například anketu, díky které zjistí, co jejich zaměstnanci chtějí a pozitivně je motivovat. Kancelář by měla být místem pro setkání, sdílení nápadů, ale především budování sociálních vazeb v týmu, které ZOOM Meeting (videokonference, pozn. red.) nenahradí,“ vysvětluje.

Zaměstnavatelé zatím spíše ne

Zaměstnavatelé se ale zatím staví k práci z domova svých zaměstnanců spíše skepticky. První náznaky se objevily už loni, když z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic vyplynulo, že za dva měsíce práce z domova klesla produktivita o třicet procent. Valné mínění o práci z domu nemá ani šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se nechal slyšet, že home office je vlastně placená dovolená.

Zprávy ze zahraničí byly k home office milostivější. Alespoň v minulém roce z mnoha průzkumů vyplynulo, že jsou zaměstnanci doma nejen spokojenější, ale také výrazně méně lelkují. Nakonec se ovšem ukázalo, že ani na západ od českých hranic všichni šéfové home office neuznávají. Jako první vyzvali alespoň k částečnému návratu do práce šéfové velkých investičních bank JPMorgan a Goldman Sachs. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Práce po covidu? Lidé touží po částečném home office, firmy jsou spíše opatrné
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.