Červenou lavičku Ferdinanda Vaňka neboli alter ega bývalého prezidenta Václava Havla najdete před Národní technickou knihovnou v Praze. Městský mobiliář, který je zároveň uměleckým dílem, stál 850 tisíc korun. Podle radnice Prahy 6 je výhodou, že si na ni lidé mohou sednout.
Přečtěte si, co si o tomto počinu myslí zdejší rezident a advokát Karol Hrádela.
Prosím, neptejte se mne, co si myslím jako zdejší rezident o přístupu Prahy 6 ke svým občanům a tradicím. Někteří tvrdí, že jim toto dílo nazvané Lavička Ferdinanda Vaňka něco připomíná a spojují to s panem prezidentem. Ten se ale nemůže bránit.
Jiní tvrdí, že by pan prezident zajisté nesouhlasil s tím, aby vznikla jedna lavička za 850 000 Kč, když normální se dá pořídit i s ukotvením za necelých 8 000 Kč.
Při stejných výdajích by měly důchodci na Praze 6 přes sto laviček a mohli se na ně posadit. Navíc toto dílo bylo umístěno tam, kde se zrovna důchodci, kteří si nejčastěji potřebují odpočinout, nevyskytují. Znavená mládež může se posadit v nedalekém areálu Národní technické knihovny, kde jí vídávám. Lavička tak bývá prázdná. Ale proč řešit důchodce.
Pan prezident by zajisté byl proti magalománii a myslel na normální lidi, ale vysmívat se je možná někde běžné. Já skutečně nevím, zda se orgány činné v trestním řízení zabývaly vznikem a financováním této lavičky z úřední povinnosti. Nepochybuji však, že by nic závadného na jejím financování a vzniku neshledaly.
Stejně tak nevím, proč je lavička červená. Spekulace, že to má souvislost se Srbskem, je přece nesmyslná. Humanistický přístup pana prezidenta v jeho prohlášení z 25. 3. 1999 je všeobecně znám a nelze mu klást za vinu utrpení lidí. Stejně tak mne zaráží, že snad lavička naznačuje tím, že její základ tvoří sud na alkohol, význam alkoholu pro kohokoliv, i když tvůrce chtěl možná připomenout trutnovský pivovar.
Advokát Karol Hrádela vykonával funkci předsedy kontrolní rady ČAKu. V současnosti je šéfem kontrolní komise Jednoty českých právníků. Věnuje se trestnímu právu.