SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Odstranění sochy maršála Koněva. | FOTO: ppmagazín.com

Praha 6 odstranila sochu maršála Koněva. Prý neměl roušku. Rusové: Je to vandalský čin!

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Ruská ambasáda se v pátek ohradila proti – jejími slovy – vandalskému činu odvázaných municipálních (komunálních, městských, pozn. red.) představitelů, jak popsala odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, k němuž v pátek přistoupila Praha 6. Její zastupitelstvo rozhodlo o přesunutí sochy již loni v září.

Ambasáda v prohlášení, které zveřejnila na svých facebookových stránkách, uvedla, že přesun sochy je cynický, neboť se tak děje v předvečer 75. výročí konce druhé světové války, což si Rusové připomínají jakožto Vítězství nad nacismem.

Ambasáda: Vyjadřujeme rázný protest

„Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993,“ konstatovala ambasáda, které se zjevně dotkl komentář, jímž odstraňování sochy okomentoval na Facebooku starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Ten uvedl: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“

Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně.

Starosta ONDŘEJ KOLÁŘ (TOP 09)

„Teď se dočasně (socha, pozn. red.) přesune do prostor firmy specializované na ukládání uměleckých předmětů a poté bude umístěna v Muzeu paměti 20. století,“ potvrdil přesun sochy pro server Lidovky.cz mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

„Myslím, že když se rozhlédneme kolem sebe a víme, v jaké situaci se naše země nachází, jaké mimořádné události se odehrávají, a v rámci toho někdo udělá tento krok – až bych řekl podlost –, tak to jasně ukazuje na charakter lidí, kteří o tom rozhodují. Starosta Ondřej Kolář a představitelé Prahy 6 se ukázali v plné nahotě, je to skupina pražských zoufalců, kteří využili situace, a jen těžko hledám slova, kterými, nechci být vulgární, bych tohle vyhodnotil,“ komentoval odstranění sochy poslanec Jaroslav Foldyna.

Zeman: Je to neospravedlnitelné

K přesunu se vyjádřil ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka kriticky i prezident Miloš Zeman. „Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva. Zneužití krizového stavu považuje pan prezident za morálně neospravedlnitelné,“ uvedl Ovčáček.

Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva.

Mluvčí Hradu JIŘÍ OVČÁČEK

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Připomíná osobu jednoho z osvoboditelů Československa v roce 1945, ale zároveň také muže, který řídil krvavé potlačení maďarského povstání v roce 1956. 

Koněv byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. Následně se v padesátých letech stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. 

Poválečný život

Koněv velel sovětským vojskům ve východním Německu v době stavby Berlínské zdi, ale k rozhodnutí postavit zeď došlo zřejmě především z iniciativy N. S. Chruščova na setkání nejvyšších představitelů Varšavské smlouvy v srpnu 1961, poté co Chruščov odmítl návrh Waltera Ulbrichta obsadit Západní Berlín vojenskou silou, a zeď se budovala pod dohledem ozbrojených sil NDR.

Roku 1963 byl jmenován na spíše ceremoniální funkci do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR.

V květnu 1968 přijel navštívit nově zvoleného prezidenta Ludvíka Svobodu a podle některých zdrojů část jeho delegace začala mapovat terén pro případnou invazi vojsk Varšavské smlouvy. Tvrzení, že by v roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk, odmítlo ruské velvyslanectví i Koněvova dcera Natalja.

Praha 6 odstranila sochu maršála Koněva. Prý neměl roušku. Rusové: Je to vandalský čin!
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jediný svého druhu: dětský detox v Praze možná skončí. Nejsou finance