FOTO: archiv PressPort Magazínu

Pravice chce koalici do sněmovních voleb, aby zastavila žraloka Babiše

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura se vyslovil pro koalici pravicových stran pro sněmovní volby v příštím roce. Konkrétnější ale nebyl. Uvedl, že jednání pokračují.

Jeden ze snímků po krajských volbách a prvním kole senátních voleb zachytil společně předsedu ODS Petra Fialu, šéfa lidovců Mariana Jurečku a předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou.

„Osobně se domnívám, že pokud máme naplnit svoji ambici vyhrát volby a sestavovat vládu, tak je to jednodušší úkol, pokud budeme mít předvolební koalici, než kdybychom kandidovali sami,“ řekl Stanjura.

Lídrem takové koalice by podle něj měl být samo sebou Fiala. Případná dohoda ale podle místopředsedy ODS nebude jednoduchá a má svá rizika. „Platí v politice velmi často, že dokud není domluveno všechno, není vlastně domluveno nic,“ poznamenal. Stanjura také řekl, že nejsilnější strana musí projevit nejvíc velkorysosti. ODS by tak podle něho měla postupovat. Projekt by mohl být představen ještě letos, věří místopředseda ODS.

„My jsme spolupracovali nejen v krajských, ale také v senátních volbách a ověřili si, že voliči to oceňují. Bezvadně to zafungovalo, leckde jsme byli na bedně. Proto je přirozené, že jsme se chtěli potkat a u piva si pogratulovat,“ říká Pekarová Adamová.

„Nynější výsledek je signál od voličů, měli bychom to přetavit v jednaní o sněmovních volbách,“ uvědomuje si Jurečka.

Naopak šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že vládní hnutí premiéra Andreje Babiše půjde i do dalších sněmovních voleb samostatně.

Současně dva dny po skončení krajských voleb se v některých regionech začínají tvořit nové krajské koalice. Nejdál pokročila vyjednávání v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Na severu Moravy pravděpodobně bude vládnout vítězné hnutí ANO s ODS kandidující spolu s TOP 09, lidovci a nově rovněž s ČSSD.

V Jihomoravském kraji se rýsuje koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu.

V pondělí by mohli stvrdit memorandum o spolupráci strany v Pardubickém kraji, kde vítězné ANO rovněž zřejmě zůstane v opozici. Na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO se v neděli domluvili lídři stran ve středních Čechách.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Pravice chce koalici do sněmovních voleb, aby zastavila žraloka Babiše
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
59
59
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.