KOLÁŽ: archiv PPM

Pražský magistrát byl v karanténě, oblíbené školce hrozí uzavření. Rodiče jsou bezradní, ředitelka bez platu

S ohledem na konec školního roku jsou zápisy do jiných školek už uzavřené, říká maminka Iva Havlíčková.

Rodiče na Zbraslavsku řeší nečekaný problém. Je pro ně těžké smířit se s tím, že se nejspíš zavře mateřská škola, kterou navštěvují jejich děti. Navíc nyní – na konci školního roku – alternativu k oblíbené školce seženou jen zázrakem. O pravděpodobném uzavření zařízení, které se stalo jednou z mnoha obětí pandemie onemocnění COVID-19, de facto rozhodli úředníci pražského magistrátu.

školství
Rubrika Školství se zabývá regionálním školstvím, terciárním vzděláváním a vzdělávacími tématy.

Přitom tato školka, která by mohla skončit už v průběhu nadcházejícího školního roku, se nebojí přijímat děti s nejrůznějším dietním omezením – například celiakií či mnohočetnými potravinovými alergiemi. „Anebo děti handicapem od nedoslýchavosti přes lehčí formu poruch pohybového aparátu, různé druhy dysfunkcí včetně poruch autistického spektra s nutností asistenta. Je škoda, že to úředníci nezohlednili,“ popisuje zařízení jedna z maminek – lékařka Iva Havlíčková.

Nato zmiňuje, proč pro svoji dceru zvolila právě MŠ OPUS ve Zbraslavi: „Když jsem sama řešila, kam dát svoji dceru Emu od září 2020 do školky, tak mi můj kolega řekl: ‚Chceš pro ni opravdu dobrou školku, odkud se dětem nechce jít ani domů?“

„Vzhledem k počtu dětí jsou kapacity zbývajících školek v okolí nedostačující a rodiče tak budou muset hledat nejspíš náhradu i relativně daleko od svého bydliště a současné školky. Jsem z toho opravdu smutná. Vůbec netuším, co máme nyní dělat,“ podotýká Havlíčková.

Nečekané zamítnutí

Školka je plně bezbariérová a její zřizovatelkou ředitelka Vlasta Tomášková. A jelikož zařízení funguje jako nezisková organizace, je závislé na poskytnutí dotace od pražského magistrátu. „Vzhledem k uplynulému mimořádnému školnímu roku, kdy školka několikrát řešila karanténu jednotlivých tříd, několikaměsíční uzavření a bohužel i úmrtí v blízké rodině vedení školky, došlo k pozdnímu podání žádosti o tuto dotaci. Tou je existence školky podmíněna. Žádost byla zamítnuta s možností podání odvolání,“ řekla PPMagazínu Tomášková.

Odvolání bylo podle ředitelky podáno ve stanovené lhůtě. Následovalo však zamítnutí bez možnosti podání dalšího odvolání či možnosti osobního jednání vzhledem k uzavření magistrátu během covidové pandemie.

Děti a učitelé z ohrožené MŠ OPUS. | FOTO: archiv PPM

Ředitelka: Zarazilo to všechny

„Školka si je vědoma pochybení způsobeného lidským faktorem. Ale jsme přeci jenom lidé… Ta doba byla opravdu těžká… Všechny ale zarazilo, že veškeré opravné možnosti – byť alespoň s poníženou částkou jako sankcí za pozdní podání žádosti – byly zamítnuty. To logicky pro neziskovou organizaci znamená zánik,“ vysvětluje Tomášková.

Aktuálně se školka obrátila na rodiče s žádostí o pomoc a nastínila dopad neposkytnutí dotace. Dostala se podle ředitelky před dvě možnosti: zkusit buď sehnat relativně vysoký obnos peněz umožňující fungování předškolního zařízení po celý následující školní rok, či úplné uzavření.

„Školkovné, které rodiče platí – již sedm let se částka drží na hodnotě 3500 korun, aby bylo dostupné co možná největšímu počtu rodin –, pokryje jen malou část provozu. Na celý provoz včetně platů všech zaměstnanců nestačí,“ konstatuje Tomášková. A podotýká: „Že bychom po tolika letech řekli 86 dětem a jejich rodičům a také 15 zaměstnancům zavíráme, je pro nás těžko představitelné.“

Školka zřídila transparentní účet, v rámci úsporných opatření jsou někteří zaměstnanci na 80 procentech původního platu, sama ředitelka se nároku na mzdu vzdala a se třemi učitelkami se musí od začátku července rozloučit . „Ta omezení jsou velice bolestivá,“ líčí.

Zahrada MŠ OPUS | FOTO: archiv PPM

Maminka: Nedokážeme si to představit

Někteří rodiče jako Havlíčková nabídli pomoc dle svých možností – od nákupu čistících či kancelářských potřeb přes nejrůznější akce pro děti – třeba ukázky hasičského auta či sanitky. Školka oslovila i vedení okolních obcí, ze kterých současní žáci pocházejí, a zástupce městské části Prahy Zbraslav. Výsledek jednání však zatím není znám.

Iva Havlíčková k tomu říká: „Jsme rádi, že jsme našli takovou školku, kde si dcera rychle zvykla. Nedokážeme si představit, že bychom jí sdělili, že tam už nikdy nepůjde. S ohledem na konec školního roku jsou bohužel zápisy do školek uzavřené a v současné době najít místo v jiné mateřské škole je nemožné, nemluvíme-li o finančně nákladných soukromých školkách, které si rodiče často nemohou dovolit.“

Magistrát rodiče nepotěší

K celé situaci se pro PPMagazín vyjádřit i pražský magistrát, ale rodiče zřejmě příliš nepotěší.

„Předně bych se rád pozastavil nad tím, že publikujete zcela jednostranný článek, aniž byste si zjistili základní informace, a nedáte v něm prostor protistraně. To je skutečně zcela neprofesionální a neetické. Navíc vůbec nerozumím titulku, ve kterém uvádíte, že měl být magistrát v karanténě…“ uvedl tiskový mluvčí Vít Hofman.

A podotkl: „Na vině není magistrát, ale přímo školka, která nepodala žádost o dotaci v zákonem stanoveném termínu. Škola byla přitom o hmotněprávních lhůtách informována prostřednictvím datové schránky již v říjnu. Tento zákonem stanovený termín je dlouhodobě znám a škola provozuje svou činnost od roku 1996, takže i ona o termínu dlouhodobě ví. Ministerstvo školství navíc v odvolání potvrdilo rozhodnutí magistrátu jako správné a odvolání školy zamítlo.“

  • MŠ OPUS existuje od roku 1992, kdy se osamostatnila z podnikové školky při zbraslavském podniku OPUS vyrábějícím hokejovou výzbroj, a byla první soukromou MŠ zapsanou v rejstříku škol. Postupně se rozšířila z kapacity 35 dětí na současných 86. Budovu si postupně zvelebuje a rekonstruuje na vlastní náklady (výměna oken, odvodnění a izolace, udržování interiéru i zahrady).
  • Je to rodinná školka, jejíž personál přistupuje k dětem se zájmem, připravuje vzdělávací i zábavný program, mj. bere 3x ročně děti na školku v přírodě s plaveckým výcvikem, ale i na letní pobyt v Itálii.
  • Nabízí vysokou kvalitu předškolního vzdělávání, o čemž svědčí zpětná vazba ze základních škol v okolí.
  • Kvůli nedostatečné kapacitě státních mateřských škol na Zbraslavi významně vypomáhá s umístěním dětí.
  • O děti se zde stará 9 pedagogických a 5 nepedagogických pracovníků (paní školnice a kuchařky). Školka má vlastní kuchyni, vaří dětem z čerstvých surovin bez polotovarů.

PPMagazín oslovil v záležitosti ministerstvo školství, které rozhodovalo o odvolání. Mluvčí Aneta Lednové uvedla: „Ve věci mateřské školy jsme rozhodovali o odvolání proti rozhodnutí magistrátu, kterým byla zamítnuta žádost o poskytnutí dotace. Jelikož bylo zjištěno, že napadené rozhodnutí je věcně správné a zákonné, nezbylo než toto odvolání zamítnout.“

K doplňující otázce, existuje-li ještě nějaký opravný prostředek nebo zabývalo-li by se ministerstvo ještě jednou problémem s ohledem na to, že rodiče nyní nemají možnost jinam děti zapsat, dodala: „Magistrát i ministerstvo musí postupovat podle platného zákona a ten žádnou výjimku nestanoví.“ 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Pražský magistrát byl v karanténě, oblíbené školce hrozí uzavření. Rodiče jsou bezradní, ředitelka bez platu
Hodnocení čtenářů7 Hlasů
84
84
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.