SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Vlajka Tchaj-wanu | ILUSTRACE: archiv ppmagazínu.com

Přečtete si čínský dopis Jaroslavu Kuberovi, který ostře odmítl Senát

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95

Senát ve středu přijal usnesení, ve kterém odmítá vměšování Číny do vnitřních záležitostí České republiky. Usnesení, které podpořila většina členů horní komory, navrhl senátor Pavel Fischer. Senátoři zároveň podpořili případnou cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan.

„Senát odmítá výhrůžný tón sdělení velvyslanectví Čínské lidové republiky z 10. ledna 2020, neboť ani jeho forma, ani jeho obsah neodpovídají standardní diplomacii a konstatuje, že sdělení překročilo hranici vměšování do vnitřních záležitostí České republiky,“ stojí v usnesení.

Jde o reakci na dopis nalezený po zesnulém šéfovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který ho dostal krátce před svojí smrtí. Kubera připravoval už od loňska cestu na Tchaj-wan, která se měla uskutečnit letos. Dokument s razítkem čínské ambasády a se dvěma přípisy z Hradu ho před cestou varoval s použitím silných výhrůžek.

Kubera zemřel 20. ledna na infarkt. Usnesení podpořilo 50 z 52 přítomných senátorů. „Náš bývalý předseda Senátu zemřel pod tlakem, který byl vyvolán také dopisem z čínské ambasády. Nemůžeme to jen tak přejít,“ sdělil senátor Jan Sobotka (zvolen za STAN).

Problém je, že mezi hradním podlézáním Číně a patetickým opozičním vzdorem se mele vláda, která se snaží držet realistický kurz.

Komentátor Petr Holec

Kvůli cestě na Tchaj-wan byl prý zesnulý předseda Senátu pod obrovským tlakem. Ještě tři dny před jeho smrtí na recepci ambasády k oslavě čínského Nového roku s ním o samotě mluvil čínský velvyslanec. Podle Kuberovy manželky Věry a dcery Venduly Vinšové přispěly tyto okolnosti ke zhoršení jeho zdravotního stavu a úmrtí.

Vnímáme to tak, že ho to stálo život

Dcera zesnulého předsedy Senátu J. Kubery

„Najednou byl opravdu jiný, nemluvil, my jsme ho skoro neviděly. Nebo jsme ho viděly, udělal si kávu, odešel a nemluvil. I maminka si stěžovala, že nemluví, že na to není zvyklá, byli spolu strašně dlouhou dobu. Najednou tatínek nemluvil,“ popsala v ČT poslední Kuberovy dny dcera Vendula.

O tři dny později Jaroslav Kubera zemřel. Pravděpodobně na infarkt. Později se v Kuberových věcech našly dokumenty z čínské ambasády, které obsahovaly výhrůžku, pokud skutečně pojede Kubera na Tchaj-wan. „Našla jsem to v aktovce. Byly mimo desky, které měl oficiálně ze Senátu, takže jsem to přečetla a vyděsila jsem se, protože ten první dopis, ten z čínské ambasády, na mě působil dost výhrůžně. Pak jsem našla ještě jeden dopis, ten byl přímo z Hradu,“ popsala Věra Kuberová. „Bylo to hrozné. V tu chvíli nám opravdu nebylo dobře,“ dodala dcera.

Takto předkládané informace okomentoval i Petr Holec z infa.cz. „Chudák nebožtík Jaroslav Kubera. Celou svou kariérou se provtipkoval a ze všeho nejvíc nesnášel politický kýč. A teď právě to způsobí slavný čínský dopis. V úterý se kvůli dokumentu sešel jeho nástupce v čele Senátu Miloš Vystrčil s prezidentem Milošem Zemanem a výsledkem je ještě horší kýč.“

Mynářovo veledílo

Podle některých politiků a novinářů si tento dopis na čínské ambasádě objednal hradní kancléř Vratislav Mynář. „Z jinak nemluvného Mynáře teď tyhle nejasnosti dokonce vytáhly veledílo – amatérské video, kde nám to všechno pěkně vysvětlí: Je to jednoduché politické stanovisko Čínské republiky, odmítá svým typicky prostým a upřímným způsobem, který zpravidla navozuje potřebu sáhnout po detektoru lži,“ konstatuje Holec.

Dodává, že Kubera se celý život nechtěl plést do zahraniční politiky, protože se považoval za výsostně lokálního politika. A nakonec je jeho největším politickým odkazem – byť o to nestál – čínský dopis a v podstatě zbytečná a neuskutečněná cesta na Tchaj-wan. Kubera ji pro jistotu prezentoval jako „podnikatelskou“ a zmiňoval účast Hospodářské komory či Svazu průmyslu a obchodu, ale ani ty o ní radši nechtěly slyšet.

Podpořte
PressPort Magazín
děkujeme

A z dobrého důvodu. Malý Tchaj-wan u nás investuje mnohem víc než obří Čína i bez toho, aby tam jezdili naši vrcholní politici. Problém je podle Holce, že mezi hradním podlézáním Číně a patetickým opozičním vzdorem se mele vláda, která se snaží držet realistický kurz. „Premiér Andrej Babiš se veřejně vysmál Zemanovým čínským investicím v Česku, spolu s ministry zahraničí, vnitra a obrany ale současně Kuberu i Vystrčila varoval před cestou na Tchaj-wan. Je to přitom právě vláda, kdo má zahraniční politiku země nakonec na triku,“ uzavírá Holec.

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Web za státní milióny radil českým učitelkám, jak dosáhnout orgasmu. Pirátský poslanec ho nyní zrušil