Nyní čtete
Předčasná radost ČSSD: voličům na kauze Altner ukazuje, že za spravedlnost si musí připlatit

Reklama

Předčasná radost ČSSD: voličům na kauze Altner ukazuje, že za spravedlnost si musí připlatit

Exekuční kladivo na nás nedopadne, radují se socialisté, jelikož kauza Altner versus ČSSD se vrací na samý začátek před pražský obvodní soud. Sociální demokracie jako exponovaný dlužník sice rozhodnutí vítá, to má však zároveň hořkou pachuť.

ČSSD zažila „zásah exekučním kladivem“, což má společné s některými svými voliči, respektive zbytkem svého elektorátu. Zápis o zahájení exekuce na pražský Lidový dům (stranické sídlo) je v katastru nemovitostí doposud aktivní, jenže k exekuci nedojde.

Strana s úlevou a „zadostiučiněním“ přijala verdikt Nejvyššího soudu o tom, že zatím nemusí platit dědicům po právníku Zdeňku Altnerovi (Veronika a Patrik Altnerovi) zhruba 338 miliónů korun za Altnerovo zastupování ve sporu o Lidový dům. ČSSD dokonce očekává, že jí bude 18 miliónů navráceno.

Jádro sporu

Už v roce 2004 rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, že sociální demokracie má Altnerovi zaplatit 18,5 miliónu korun plus úroky za zastupování ČSSD od roku 1997 ve sporu o pražský Lidový dům. Pražský Městský soud pak v březnu 2016 rozsudek potvrdil a přiznal Altnerovi další více než tři stovky miliónů jako smluvní pokutu. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

„Ptáčka v hrsti“ držel poměrně dlouho doktor Lukáš Jícha z Exekutorského úřadu Přerov, který ho převzal coby nástupce kontroverzního doktora Tomáše Vrány (na toho mířila řada stížností a kárných žalob; momentálně se živí jako advokát s pobočkou v Olomouci).

V souvislosti s Jíchou se zase hovoří o sérii trestních oznámení kvůli způsobu vedení exekucí. Podávají je lidé, kteří si už nechtějí nechat líbit prý nezákonné chování Jíchových zaměstnanců; ti údajně při vymáhání pohledávek postupují nezvyklým způsobem, kdy výhrůžky nejsou výjimkou.

Exekutorský úřad Přerov je největší v Česku. Ročně řeší šedesát tisíc nových exekucí, zaměstnává dvě stě lidí a má obrat kolem dvou miliard. Hlavní nezodpovězenou otázkou zůstává ovšem délka sporu ČSSD versus Altner.

Pokud by právník Altner žaloval menší, méně známou obchodní korporaci, možná by soudní řízení netrvalo tak dlouhou dobu. Někteří zlí jazykové v internetových diskuzích uvádějí, že prominentní žalovaný dostal prostor, aby řešil jiné vnitřní problémy (a čekal, že spor takříkajíc vyhnije u soudu).

Naštvou zbytek voličů? 

Každopádně jakýkoli soudní spor představuje ohrožení značky. A to se bez výjimky týká i tradiční strany se 140letou historií. Nadto ČSSD nezažívá světlé časy, protože se jí nedaří restart tak, jak byl naplánován a představen veřejnosti i straníkům.

Po evropských volbách může mluvit o skutečném propadáku či velmi hořkém neúspěchu. Nezískala žádného europoslance. Jak komunikovat s veřejností soudní spor se znaky možného justičního excesu? Situaci neulehčuje ani složitost českého práva.

Může to totiž na první pohled vypadat, že ČSSD využila všech právních kliček díky drahým advokátům. Jenže u levicových voličů právě to s velkou pravděpodobností zapříčiní pocit, že spravedlnost je pouze na straně těch, kteří si mohou zaplatit kvalitního (nejdražšího) právníka. A tím pádem že je spravedlnost selektivní.

Selektivní spravedlnost

U levicových voličů může kauza Altner způsobit pocit, že spravedlnost je na straně těch, kteří si mohou zaplatit kvalitního právníka. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Předčasná euforie

Smlouva ČSSD s Altnerem z roku 1997 pro advokáta stanovila odměnu 50 miliónů plus deset procent z vybraného nájemného. Kvůli nesplácení a úroku z prodlení 0,3 procenta denně se z 18 miliónů nájemného stalo 338.

Také čtěte

Komentátoři přirovnávají kauzu Altner k pomyslnému Brexitu. Neexistuje dobré řešení. Pouze špatné nebo ještě horší. Žalobce zemřel a na jeho místo nastoupili dědicové. V mediálním prostoru taková informace znamená časovanou bombu, zejména ukazuje-li se, že dědici se jen tak vzdát nehodlají.

Odmítli, že by byl nedávný rozsudek Nejvyššího soudu vítězstvím sociálních demokratů. Chystají se na dokazování potřebných tvrzení, k dispozici mají například 60 výzev zesnulého advokáta adresovaných nynější vládní straně, aby zaplatila svůj dluh vůči němu. Zvažují i to, že se obrátí na Ústavní soud.

Právní zástupce Altnerových Václav Veselý uvedl: „Myslíme, že euforie ČSSD je předčasná, řízení neskončilo.“

Nejvyšší soud vrátil spor prakticky na začátek, rozhodovat bude opět Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Není ani jasné, co konkrétně Altner pro stranu vykonal. Mohlo by to znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny ze zákona o advokacii a advokátního tarifu. Kvůli tomu by bylo nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Altnerovi vytvořili také webovou stránku, kde přibližují svůj pohled na spor. Zdůraznili, že odměna advokáta ve sporu o Lidový dům byla přiměřená délce i komplikovanosti případu.

Podtrženo sečteno naplňuje kauza Altner versus ČSSD znaky složitého sporu. Exponovaný žalovaný, obří suma, nejasnosti ohledně toho, co vlastně bylo domluveno, smrt žalobce, změny soudce. Svým způsobem jde o ojedinělý případ, který trvá tak dlouho právě kvůli své složitosti. Ale v každém případě pro ČSSD zůstává nadále pomyslným sisyfovským balvanem a patálie s Lidovým domem pro ni nekončí.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
2
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru