Nyní čtete
Aktualizováno: Představitelce zrušené Kliniky hrozí roční podmínka. Policisté ji zadrželi na demonstraci

Reklama

Aktualizováno: Představitelce zrušené Kliniky hrozí roční podmínka. Policisté ji zadrželi na demonstraci

Známé aktivistce, anarchistce a představitelce zrušené žižkovské Kliniky Markétě Juřicové hrozí roční podmínka. Na posledním průvodu LGBT Prague Pride „nabádala“ k upalování policistů. Juřicová, kterou čeká soud příští měsíc, si s policií si servítky nebere.

„Dnes jsem se v televizi dozvěděl, že v průvodu tisíců LGBT, ve kterém hrdě jela pirátská loď včetně kandidáta na primátora, zazněla hesla: ‚Vezmi Molotovův koktejl (zápalná láhev, pozn. red.) a upaluj policisty’. Média mlčí. To je skandální,“ zlobil se v roce 2018 se jeden z policistů. Transparent s inkriminovaným nápisem, který aktivistka držela, byl v anglickém jazyce.

„Ze strany Policie ČR byl dán návrh na podání obžaloby,“ uvedla policie na Praze 1. Návrh byl podán „pro podezření z trestného činu podněcování k trestnému činu podle ustanovení § 364 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.“ Věc dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 a týká se jedné osoby – tou je konkrétně anarchistka Markéta Juřicová, známá v hudebních kruzích pod uměleckým jménem Beltza Gorria.

Ostravská anarchistická federace na svých stránkách zveřejnila výpověď Juřicové k záležitosti. Její slova jsou expresivní; publikujeme je v mírně zkrácené verzi:

„Loňského srpna jsem šla na Alt*pride a měla jsem piket Fuck gender, take a molotov, burn the police. Jedna ženská z policejních odborů pak dávala na facebook moje fotky s tím piketem s výzvou, aby mě lidi pomohli identifikovat. Tatáž osoba podala trestní oznámení. Dlouho se nic nedělo, až na začátku října začali fízlové otravovat moji mámu,“ líčí Juřicová.

Markéta Juřicová na tiskové konferenci Kliniky (9. 1. 2019)

„Potom začali otravovat mě – pokoušeli se mi volat, psali mi sms a e-maily, že prý se chtějí domluvit na provedení výslechu. Já jsem na to nereagovala krom jednoho případu, kdy jsem omylem zvedla telefon, a když se ozvalo ‚dobrý den, PČR‘, tak jsem řekla ‚dopíči‘ a zavěsila jsem, takže mi jednoho dne poručík Kratochvíl napsal sms, že po mně vyhlašuje celostátní pátrání.“

„Pak byl zase chvilku klid, až mě zadrželi 17. listopadu na demošce a dali mi předvolání k výslechu. Tam jsem šla a vlastně až tam jsem se dozvěděla, z čeho jsem vlastně obviněna: podněcování k trestnému činu násilí k úřední osobě.“

Pokud by se soud nakonec opravdu přiklonil na stranu žalobce, byl by to podle Ostravské anarchistické federace „velmi nebezpečný precedent, který by vedl k elementární otázce – co ještě smíme mít napsáno na transparentu, aby nás za něj nezavřeli?“ Hlavní líčení se dle federace koná 9. července v budově okresního soudu v Karviné a Juřicové hrozí roční podmínka.

Reakce Markéty Juřicové na článek ppmagazínu.com

Dobrý den,
všimla jsem si, že jste na Vašem webu publikovali tento článek: https://www.ppmagazin.com/predstavitelce-zrusene-kliniky-hrozi-rocni-podminka-policiste-ji-zadrzeli-na-demonstraci/. Jestli dovolíte, ráda bych Vám opravila některé faktické chyby, které se v článku nachází.

Především Vaše teze, že jsem „nabádala k upalování policistů“ je chybná a vychází nejspíše ze špatného překladu textu na transparentu. Není to jen Vaše chyba, takhle to publikovaly i jiné weby a takhle to stojí i v citaci pobouřeného policisty, kterou v článku zmiňujete. „Burn the police“ ovšem neznamená „upaluj policisty“, stejně jako „fuck the police“ neznamená „soulož s policisty“. „Burn the police“ znamená (můžete se na to zeptat kvalifikovaných lingvistů, odpoví Vám totéž) „zapal policii“. Mohlo by se zdát, že je to přece úplně jedno, že jde jen o slovíčkaření. Chybný překlad ale v tomto případě dělá ze zcela nevinného transparentu nabádání k sadistickým vraždám. Když budete tento omyl přiživovat, úplně zbytečně tím způsobíte újmu nevinným lidem.

Jestli jste tohle všechno věděl a děláte to záměrně, prosím. Jestli byla Vaše dezinterpretace neúmyslná, musím Vás požádat, abyste chybu v článku přepsal, a to nejlépe co nejdřív.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Také čtěte

Markéta Juřicová

Policie transparent spojuje s kauzou Fénix

Podobný případ se v Česku ještě neřešil a u soudu bude důležité brát v potaz vážnost úmyslu.

V usnesení Policie ČR-Obvodního ředitelství Praha 1 o zahájení trestního řízení z 21. listopadu loňského roku je uvedeno, že se v případě Juřicové „jedná o osobu pohybující se v prostředí LEX scény, kdy se opakovaně účastnila akcí pořádaných levicovými subjekty“.

Proti její obhajobě stojí i výklad expertů na extremismus. Podle Miroslava Mareše by rozšíření hesla, jež Juřicová použila, mezi určitou skupinu lidí mohlo docházet k házení molotovových koktejlů na příslušníky policie.

„Vzhledem ke zjištěné náklonnosti k prostředí LEX lze s největší mírou pravděpodobnosti předpokládat, že text předmětného transparentu má souvislost s událostmi minulých let, kdy docházelo k zapalování policejních vozů, včetně zveřejňování návodů k jejich zapálení, a to ze strany osob z řad krajní levice, jako reakce na policejní akci Fénix, která se týkala zásahu policie vůči krajně levicovému prostředí,“ potvrzuje Marešova slova policie.

LEX znamená levicový extrémismus, lidé obžalovaní v kauze Fénix I. byli osvobozeni, s lidmi obžalovanými v kauze Fénix II. probíhá soud, obžalovaní se brání tím, že se zapalováním aut nemají nic společného. O případné vině, nebo nevině rozhodne soud. „Považuji je za nevinné a s žádným zapalováním aut opravdu nic společného nemám,“ uvedla Juřicová.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
13
2) Dobré
3
3) Průměr
1
4) Nic moc
1
5) Katastrofa
6
Prohlédněte si komentáře (1)

  Reagujte

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


  PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

   

  2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

  Design Pribil ProductionIČO: 06437176

  Posunout nahoru