SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Markéta Juřicová | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Aktualizováno: Představitelce zrušené Kliniky hrozí roční podmínka. Policisté ji zadrželi na demonstraci

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Známé aktivistce, anarchistce a představitelce zrušené žižkovské Kliniky Markétě Juřicové hrozí roční podmínka. Na posledním průvodu LGBT Prague Pride „nabádala“ k upalování policistů. Juřicová, kterou čeká soud příští měsíc, si s policií si servítky nebere.

„Dnes jsem se v televizi dozvěděl, že v průvodu tisíců LGBT, ve kterém hrdě jela pirátská loď včetně kandidáta na primátora, zazněla hesla: ‚Vezmi Molotovův koktejl (zápalná láhev, pozn. red.) a upaluj policisty’. Média mlčí. To je skandální,“ zlobil se v roce 2018 se jeden z policistů. Transparent s inkriminovaným nápisem, který aktivistka držela, byl v anglickém jazyce.

„Ze strany Policie ČR byl dán návrh na podání obžaloby,“ uvedla policie na Praze 1. Návrh byl podán „pro podezření z trestného činu podněcování k trestnému činu podle ustanovení § 364 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.“ Věc dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 a týká se jedné osoby – tou je konkrétně anarchistka Markéta Juřicová, známá v hudebních kruzích pod uměleckým jménem Beltza Gorria.

Ostravská anarchistická federace na svých stránkách zveřejnila výpověď Juřicové k záležitosti. Její slova jsou expresivní; publikujeme je v mírně zkrácené verzi:

„Loňského srpna jsem šla na Alt*pride a měla jsem piket Fuck gender, take a molotov, burn the police. Jedna ženská z policejních odborů pak dávala na facebook moje fotky s tím piketem s výzvou, aby mě lidi pomohli identifikovat. Tatáž osoba podala trestní oznámení. Dlouho se nic nedělo, až na začátku října začali fízlové otravovat moji mámu,“ líčí Juřicová.

„Potom začali otravovat mě – pokoušeli se mi volat, psali mi sms a e-maily, že prý se chtějí domluvit na provedení výslechu. Já jsem na to nereagovala krom jednoho případu, kdy jsem omylem zvedla telefon, a když se ozvalo ‚dobrý den, PČR‘, tak jsem řekla ‚dopíči‘ a zavěsila jsem, takže mi jednoho dne poručík Kratochvíl napsal sms, že po mně vyhlašuje celostátní pátrání.“

„Pak byl zase chvilku klid, až mě zadrželi 17. listopadu na demošce a dali mi předvolání k výslechu. Tam jsem šla a vlastně až tam jsem se dozvěděla, z čeho jsem vlastně obviněna: podněcování k trestnému činu násilí k úřední osobě.“

Pokud by se soud nakonec opravdu přiklonil na stranu žalobce, byl by to podle Ostravské anarchistické federace „velmi nebezpečný precedent, který by vedl k elementární otázce – co ještě smíme mít napsáno na transparentu, aby nás za něj nezavřeli?“ Hlavní líčení se dle federace koná 9. července v budově okresního soudu v Karviné a Juřicové hrozí roční podmínka.

Reakce Markéty Juřicové na článek ppmagazínu.com

Dobrý den,
všimla jsem si, že jste na Vašem webu publikovali tento článek: https://www.ppmagazin.com/predstavitelce-zrusene-kliniky-hrozi-rocni-podminka-policiste-ji-zadrzeli-na-demonstraci/. Jestli dovolíte, ráda bych Vám opravila některé faktické chyby, které se v článku nachází.

Především Vaše teze, že jsem „nabádala k upalování policistů“ je chybná a vychází nejspíše ze špatného překladu textu na transparentu. Není to jen Vaše chyba, takhle to publikovaly i jiné weby a takhle to stojí i v citaci pobouřeného policisty, kterou v článku zmiňujete. „Burn the police“ ovšem neznamená „upaluj policisty“, stejně jako „fuck the police“ neznamená „soulož s policisty“. „Burn the police“ znamená (můžete se na to zeptat kvalifikovaných lingvistů, odpoví Vám totéž) „zapal policii“. Mohlo by se zdát, že je to přece úplně jedno, že jde jen o slovíčkaření. Chybný překlad ale v tomto případě dělá ze zcela nevinného transparentu nabádání k sadistickým vraždám. Když budete tento omyl přiživovat, úplně zbytečně tím způsobíte újmu nevinným lidem.

Jestli jste tohle všechno věděl a děláte to záměrně, prosím. Jestli byla Vaše dezinterpretace neúmyslná, musím Vás požádat, abyste chybu v článku přepsal, a to nejlépe co nejdřív.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Markéta Juřicová

Policie transparent spojuje s kauzou Fénix

Podobný případ se v Česku ještě neřešil a u soudu bude důležité brát v potaz vážnost úmyslu.

V usnesení Policie ČR-Obvodního ředitelství Praha 1 o zahájení trestního řízení z 21. listopadu loňského roku je uvedeno, že se v případě Juřicové „jedná o osobu pohybující se v prostředí LEX scény, kdy se opakovaně účastnila akcí pořádaných levicovými subjekty“.

Proti její obhajobě stojí i výklad expertů na extremismus. Podle Miroslava Mareše by rozšíření hesla, jež Juřicová použila, mezi určitou skupinu lidí mohlo docházet k házení molotovových koktejlů na příslušníky policie.

„Vzhledem ke zjištěné náklonnosti k prostředí LEX lze s největší mírou pravděpodobnosti předpokládat, že text předmětného transparentu má souvislost s událostmi minulých let, kdy docházelo k zapalování policejních vozů, včetně zveřejňování návodů k jejich zapálení, a to ze strany osob z řad krajní levice, jako reakce na policejní akci Fénix, která se týkala zásahu policie vůči krajně levicovému prostředí,“ potvrzuje Marešova slova policie.

LEX znamená levicový extrémismus, lidé obžalovaní v kauze Fénix I. byli osvobozeni, s lidmi obžalovanými v kauze Fénix II. probíhá soud, obžalovaní se brání tím, že se zapalováním aut nemají nic společného. O případné vině, nebo nevině rozhodne soud. „Považuji je za nevinné a s žádným zapalováním aut opravdu nic společného nemám,“ uvedla Juřicová.

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nizozemská policie objevila drsnou mučírnu se zubařským křeslem