Nyní čtete
Organizátoři protibabišovských demonstrací jsou zajímavě propojeni s církvemi

Organizátoři protibabišovských demonstrací jsou zajímavě propojeni s církvemi

Premiér Andrej Babiš (ANO) podstoupí v podvečer v neděli 23. června zkoušku politické odvahy. Zatím největší demonstrace je svolána na Letenskou pláň a slovy pořadatelů by reálně mohlo přijít až 200 tisíc demonstrantů. Organizátoři jsou současně zajímavě provázáni s církvemi. Na tom není sice vůbec nic špatného ani nekalého, z novinářského hlediska však stojí za to zmíněné tvrzení rozebrat.

Ministerský předseda a šéfka rezortu spravedlnosti Marie Benešová opakovaně čelí protestům, které svolává spolek Milión Chvilek, z. s. (mediálně známý jako Milión chvilek pro demokracii). Ten se těší podpoře části veřejnosti, ale i známých osobností, jakými jsou populární umělci, zejména zpěváci a herci – třeba Tomáš Klus, Jiří Macháček, Anna Geislerová, Pavel Liška, Ivan Trojan, Martha Issová či Jiří Mádl.

Spolek byl 31. ledna 2018 zapsán městským soudem v Praze do spolkového rejstříku. Jeho předsedou je Mikuláš Minář (26) a nejvyšším orgánem valná hromada. Mezi zakládající členy patří Minář, Benjamin Roll a Martin Vrba. Ze zápisu o ustavující schůzi vyplývá, že se jí účastnilo pět členů, kteří následně hlasovali o zvolení Mináře předsedou. Totožnost dvou dalších zakládajících členů není veřejnosti známa, avšak zná ji rejstříkový soud.

V popředí spolku působí dva hlavní členové, ale v mediálních výstupech tito představitelé uvádí počet okolo deseti osob. Vzhledem k počtu podpisů (388 986), které pro svoje aktivity získali, se jedná o značný nepoměr.

Aby mohl být spolek zapsán do rejstříku, je vždy vyžadován úředně ověřený souhlas vlastníka nemovitosti. Spolek sídlí na adrese Dvouletky 2627/15, Strašnice, 100 00 Praha 10. Podle katastru nemovitostí jde o bytovou jednotku v režimu společného jmění manželů, kterou vlastní Petr Roll a Jarmila Rollová.

„Průniky“

Pan Roll se profesně zabývá zvukovou technikou. V roce 2012 uzavřel smlouvu s příspěvkovou organizací Městská divadla pražská. Na základě smlouvy měl obdržet částku ve výši 621 010 Kč bez DPH za modernizaci zvukové techniky v divadle ABC. Paní Rollová studovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (obory vychovatelství pro speciální zařízení a učitelství pro speciální školy). Působí na Evangelické akademii, což je škola zřízená Českobratrskou církví evangelickou. Oba jsou s největší pravděpodobností příbuzní zakládajícího člena spolku Milión chvilek Benjamina Rolla, jenž je posluchačem evangelické teologie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Žižkovskou adresu Koněvova 151/24 uvádí předseda Minář jako své bydliště. Na uvedené adrese sídlí pobočka Diakonie Církve bratrské. Ta zde provozuje denní stacionář poskytující intenzivní individuální péči dětem s autismem a kombinovaným postižením (nemovitost vlastní Sbor Církve bratrské v Praze 3). Diakonie Církve bratrské se také společně se Spolkem pro Jižní Súdán a Nadačním fondem Krmte hladové dohodla na vzájemné spolupráci při zajištění humanitární pomoci do Jižního Súdánu. 

Diakonie spolupracuje kupříkladu s humanitární organizací Člověk v tísni. „Jsme velmi potěšeni rozvíjející se spoluprací s těmi organizace, se kterými spolupracujeme téměř od začátku naší činnosti. Jedná se zejména o organizaci Člověk v tísni,“ uvádí v jedné z výročních zpráv pobočka Diakonie Církve bratrské v Kladně.

Na téže adrese jako Minář by pak dle veřejných zdrojů měl sídlit též předseda správní rady Nadačního fondu nových sborů.

⇣ Všechny články k tématu nezávislosti justice, stíhání na objednávku i protivládních protestů:

Vzhledem k tomu, že jsme mj. k tématu účelových trestních stíhání publikovali vícero článků, zařazujeme pro přehlednost do rubriky Projekty.

⇣ Všechny články k tématu nezávislosti justice, stíhání na objednávku i protivládních protestů:

Předtím, než se Minář významně mediálně zviditelnil, se zúčastnil třetího ročníku soutěže Hledá se LEADr. s podtitulem Hledáme nové lídry občanské společnosti, který pomáhá organizovat zmíněná neziskovka Člověk v tísni prostředním svého programu Jeden svět na školách.

Humanitární organizaci řídí Šimon Pánek a znalým jsou známy i jeho politické aktivity a vazby na určité lidi. Ovšem těžko je tu zevrubně popisovat, protože u Mináře a samotného spolku Milión chvilek není prokazatelná vazba na zmíněné, kteří však výrazně ovlivňovali sféry byznysu i politiky v neprospěch současného premiéra; Pánek by však mohl být hypotetickým spojovacím článkem. Nutné je ale uvést, že porota v sestavě Jindřich Šídlo (Seznam Zprávy), Silvie Lauder (Respekt), Veronika Sedláčková (Český rozhlas) a Karel Strachota (Jeden svět na školách) jej tehdy nevybrala. Mezi mediální partnery soutěže, která byla financována z eurofondů, patří Česká televize, Seznam, Respekt nebo web Aktuálně.

Také čtěte

Sponzoři

Na sociálních sítích uživatelé diskutují o sponzorech demonstrací. Spolek má transparentní účet; nejstarší data jsou dostupná z 12. června 2018. Mezi sponzory patří právníci Luděk Bočánek, Ervín Perthen, Jana Felixová, Filip Punda. Přispěvatelem je i Johannes Lobkowicz.

Jen v roce 2018 spolek na darech od lidí vybral bezmála čtyři milióny. „Vybrali jsme hodně peněz, nedokázal jsem si představit, že nám lidé tolik přispějí. Ale na druhé straně – tolik peněz Andrej Babiš vydělá za tři hodiny, tolik stojí provoz jeho markeťáků asi za měsíc,“ uvedl Minář.

Petici spolku podpořilo a podepsalo také několik politiků. Z pirátů František Elfmark, Jakub Michálek, Lukáš Bartoň, Jan Pošvář, Vojtěch Pikal a Tomáš Martínek. Ze STAN Jan Farský, Jan Horník, Vít Rakušan, Jana Krutáková, Zbyněk Linhart, celkem pět aktivních politiků. Petici podpořili také Martin Kupka, Petr Beitl (oba ODS), Pavel Svoba (KDU-ČSL), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Dominik Feri (TOP 09), Marián Jurečka (KDU-ČSL), předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Nicméně třeba brněnský lidovecký zastupitel Ivan Emr uvedl na serveru NeviditelnýPes.cz: „Prý jde o podporu nezávislosti justice – to je samo o sobě protimluv, protože bude-li justice závislá na pouličních nepokojích, nebude nezávislá. Tento požadavek je demonstranty personifikován nechutnou dehonestací paní ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešové. Tady přestává legrace. Neslyšel jsem jediný konkrétní argument, čeho se měla paní ministryně dopustit. Prý by ale mohla. No, pokud je mi známo, je paní Benešová poměrně zásadová. Před revolucí odmítla vstoupit do KSČ, což byla, jak pamětníci dosvědčí, politická, sociální a profesní sebevražda. A to jen díky své osobní odvaze a zásadovosti.“

Třicáté výročí 17. listopadu

A jaký lze předpokládat vývoj iniciativ spolku Milión chvilek? Akce jistě během prázdnin poleví, nicméně blížící se třicáté výročí 17. listopadu 1989 a spolek již potvrdil, že v daných dnech chystá akce největší. „K 17. listopadu shromáždění chystáme a lze právem očekávat, že budou největší,“ uvedl Minář s tím, že bližší informace chce oznámit během akce na Letenské pláni.

V této souvislosti Babišovi zároveň nehraje do karet, že Evropská komise má po zapracování připomínek českých úřadů poslat zhruba v listopadu finální verze obou auditů, které se zabývají především dotacemi vyplacenými firmám z Agrofertu. Napjatě se očekává i rozhodnutí státního zástupce dozorujícího kauzu Čapí hnízdo, pošle-li Babiše a jeho rodinné příslušníky před soud. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman přitom před časem avizoval, že k rozhodnutí by mělo dojít v květnu.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
8
2) Dobré
1
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
2 komentáře
  • Ani jsem Vaši souhrnnou zprávu nemusel číst, protože dění kolem p. Babiše sleduji od počátku- V dané věci vůbec nejde o to, co se píše a za co se demonstruje. Pravý důvod je zavření penězovodů politickým subjektům a konečně dělaní věcí, které většině národu vyhovují ( nebudu rozepisovat). Vždyť žalovat do Bruselu chodí kdo? Dosaďte si sami. Češi na Čecha. Vždyť to samo o sobě je na zvracen .A ta neziskovka Transpatenty int. to je pátá kolona, hrající si na vlastence. Už za první republiky něco podobného působilo v zemi. A jak to dopadlo? Většina ví. A nakonec milion chvilek, co to je? Kdo to platí a kdo to chce? Jak mohou každému demonstrantovi nabízet cestu do Prahy zdarma, oběd a 1000 Kč v hotovosti. To se potom plní náměstí. Nevěříte-li, běžte se podívat do cukrárny v Jablonném nad Orlicí. A můžete se zrovna podepsat na stolech proti Babišovi a Beneševé. Prostě tak to je a vede to k čemu? Ke státnímu převratu či občanské válce. A to se nezmiňuji o úloze církví v této věci. To je na samostatný článek a církev by rohodně dobře z toho nevyšla. To je v kostce vše. Jinak by to vydalo na celou knihu.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru