Ivan Bartoš, předseda Pirátů | FOTO: Facebook Ivana Bartoše

Předvolební horor aneb Odkrývání pirátské duše

Piráti se zlobí, že je proti nim vedena dezinformační kampaň, a proto jim klesají preference. Je to přesně naopak

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Věděla jsem už před zahájením kampaně, co jsou Piráti zač, protože sleduji pirátské fórum. Věděla jsem, že se veřejně hlásí k udávání českých politiků v Bruselu a že prosazují různé nesmyslné progresívní návrhy. Ale všímala jsem si také, že mezi nimi jsou i někteří svobodomyslní a laskaví lidé. A že Ivan Bartoš sice není politik, se kterým bych souhlasila, ale aspoň nevzbuzuje odpor.

Proto jsem se pořád utěšovala, že to nebude tak hrozné. Mýlila jsem se. Je to ještě horší.

V průběhu kampaně sledujeme postupné odkrývání hlubin pirátské duše, a je to doslova horor. Chybějící finance do státního rozpočtu má zajistit vysoké zdanění nemovitostí. Identifikačním znakem člověka už není pohlaví. Normální auta je třeba zakázat. V české sněmovně zasedá příliš mnoho bílých poslanců. A každý, kdo nepodporuje jejich názory, je fašista.

Tohle už nelze svádět na nějaké hoaxy. Jde o myšlenky vyslovené často jejich zvolenými zástupci, poslanci a europoslanci. Žádné okrajové tendence, ale pirátský program, autentické pirátské vidění světa.

To, co se v minulosti jevilo jako hrozba, začíná se jevit jako záchrana.

Piráti se zlobí, že je proti nim vedena dezinformační kampaň, a proto jim klesají preference. Je to přesně naopak. Lidé se seznamují s jejich názory, v průběhu kampaně získávají pravdivé informace – a proto Pirátům klesají preference.

Vůbec se nedivím, že hnutí ANO v předvolebních průzkumech posiluje.

Sama jsem byla v minulosti k předsedovi vlády velmi kritická. Sdílela jsem mnohé výhrady, které vůči němu vyslovuje opozice. Nerozporuji, že současná vláda učinila mnohé chybné kroky (což lze ovšem říci o každé vládě, čelící aktuálním atypickým výzvám). Ale hnutí ANO je jedinou významnou protiváhou hrozbě, že se vlády ujmou Piráti nebo nějaká koalice, jíž budou součástí. 

Voličům proto nelze tuto úvahu a z ní plynoucí racionální volbu vyčítat. Sleduji trochu nevěřícně tento vývoj. To, co se v minulosti jevilo jako hrozba, začíná se jevit jako záchrana. Říká se tomu paradox.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Předvolební horor aneb Odkrývání pirátské duše
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
98
98

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.