Ivan Bartoš, předseda Pirátů | FOTO: Facebook Ivana Bartoše

Předvolební horor aneb Odkrývání pirátské duše

Piráti se zlobí, že je proti nim vedena dezinformační kampaň, a proto jim klesají preference. Je to přesně naopak

Monika Čírtková Komentátorka
Aktualizace:
Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Věděla jsem už před zahájením kampaně, co jsou Piráti zač, protože sleduji pirátské fórum. Věděla jsem, že se veřejně hlásí k udávání českých politiků v Bruselu a že prosazují různé nesmyslné progresívní návrhy. Ale všímala jsem si také, že mezi nimi jsou i někteří svobodomyslní a laskaví lidé. A že Ivan Bartoš sice není politik, se kterým bych souhlasila, ale aspoň nevzbuzuje odpor.

Proto jsem se pořád utěšovala, že to nebude tak hrozné. Mýlila jsem se. Je to ještě horší.

V průběhu kampaně sledujeme postupné odkrývání hlubin pirátské duše, a je to doslova horor. Chybějící finance do státního rozpočtu má zajistit vysoké zdanění nemovitostí. Identifikačním znakem člověka už není pohlaví. Normální auta je třeba zakázat. V české sněmovně zasedá příliš mnoho bílých poslanců. A každý, kdo nepodporuje jejich názory, je fašista.

Tohle už nelze svádět na nějaké hoaxy. Jde o myšlenky vyslovené často jejich zvolenými zástupci, poslanci a europoslanci. Žádné okrajové tendence, ale pirátský program, autentické pirátské vidění světa.

To, co se v minulosti jevilo jako hrozba, začíná se jevit jako záchrana.

Piráti se zlobí, že je proti nim vedena dezinformační kampaň, a proto jim klesají preference. Je to přesně naopak. Lidé se seznamují s jejich názory, v průběhu kampaně získávají pravdivé informace – a proto Pirátům klesají preference.

Vůbec se nedivím, že hnutí ANO v předvolebních průzkumech posiluje.

Sama jsem byla v minulosti k předsedovi vlády velmi kritická. Sdílela jsem mnohé výhrady, které vůči němu vyslovuje opozice. Nerozporuji, že současná vláda učinila mnohé chybné kroky (což lze ovšem říci o každé vládě, čelící aktuálním atypickým výzvám). Ale hnutí ANO je jedinou významnou protiváhou hrozbě, že se vlády ujmou Piráti nebo nějaká koalice, jíž budou součástí. 

Voličům proto nelze tuto úvahu a z ní plynoucí racionální volbu vyčítat. Sleduji trochu nevěřícně tento vývoj. To, co se v minulosti jevilo jako hrozba, začíná se jevit jako záchrana. Říká se tomu paradox.

Předvolební horor aneb Odkrývání pirátské duše
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
98
98
Komentátorka
  1. Ano je to hrozba. A leckterá negativa, která představuje naplňuje i ANO, nečekaně a mimo pozornost medií, zatímco na veřejnosti o sobě prohlašuje pravý opak. Povrchnost a slepý manýrismus spořádané kulturnosti, která se striktně drží koncensu mantinelů a nařízení bývá zdrojem zkázy v každé dobré bajce. A právě pro tuto zbabělou manýru není samozřejmě možné volit stranu jejíž výrazně a ojediněle upřímné úmysly i struktura mohou zajistit nápravu, protože se koncensu nedrží.. Kdybychom vzali v úvahu i vlastní čest mělo by nás také zvednout falšování jejich volebních preferencí. V ČT se nesmí “Volný blok” ani vyslovit, Seznam na něj maže odkazy a vyhrožuje přispěvatelům právě proto, že představuje řešení.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.