SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: Martin Divíšek/EPA

Přehled opatření, která v pondělí přijala vláda

Do listopadu se zavřou školy i restaurace, venku je zákaz alkoholu a skupin nad 6 lidí

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

Od středy 14. října do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny školy včetně prvního stupně základních, přejdou na distanční výuku. Mateřských škol se opatření netýká, uvedl po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Kvůli vývoji pandemie přistoupil kabinet k řadě dalších restrikcí: zavřeny budou například restaurace a bary, shromažďování se omezí maximálně na šest osob a zakázána bude také konzumace alkoholu na veřejnosti.

Od středy 14. října do neděle 1. listopadu:

 • Pro prezenční výuku jsou uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci a učitelé přejdou na distanční výuku.
 • Budou vyčleněna zařízení pro děti pracovníků záchranného systému, především lékařů a zdravotních sester.
 • Zakazuje se pobyt studentů, kteří mají jiné bydliště v ČR, na kolejích.
 • Na středních školách bude zakázána praktická výuka.
 • Základní umělecké školy musí zrušit i dosud povolenou výuku jeden na jednoho.
 • Podle opatření, vyhlášených minulý týden, s platností ode dneška byly uzavřeny střední a vysoké školy (či hromadná výuka na základních uměleckých školách). Otevřeny zůstaly mateřské školy a první stupeň základních a nižší stupeň víceletých gymnázií. Pro žáky druhého stupně ZŠ platilo, že do školy chodí polovina tříd a zbytek měl výuku distanční; po týdnu se to mělo obrátit.

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

 • Omezení shromažďování na šest osob (s výjimkou rodin či zaměstnání).
 • Dosud platilo, že ve vnitřních prostorech s výjimkou škol nebo pracovišť jsou možné aktivity do deseti lidí, ve venkovních prostorách pak do 20 lidí. Ode dneška to platilo i pro bohoslužby a jiné náboženské obřady. Pro svatby se mělo od pondělí 19. října vztahovat omezení na nejvýše 30 lidí.

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

 • Budou zcela uzavřeny restaurace a bary, platit bude zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.
 • Hotelové restaurace mohou mít otevřeno do 20:00.
 • První celostátní omezení otevírací doby začalo po prázdninách platit 18. září, zavřeno muselo být mezi půlnocí a šestou ráno. Večerní otevírací doba se zkrátila do 22:00 od 24. září a ode dneška pak do 20:00. Omezoval se také počet lidí u stolu – nejprve na šest lidí od 5. října, ode dneška pak na čtyři (v jídelnách v obchodních centrech jen dva).

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

 • Lidé budou muset nosit roušky také na zastávkách veřejné dopravy.
 • Povinné zakrývání nosu a úst se začalo vracet od 1. září, odkdy bylo nutné na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb nebo v prostředcích veřejné dopravy. Od 9. září pak byly roušky povinné v pražských obchodech a nákupních centrech. Následující den začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celé ČR na úřadech, ve společných prostorách škol, v obchodech, firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách. Od 18. září začaly být povinné i ve třídách při výuce (s výjimkou prvního stupně ZŠ).
Přehled opatření, která v pondělí přijala vláda
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Vědecká studie: Vrásky mohou být signálem vzniku chorob srdce