SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRATIVNÍ FOTO: Depositphotos

Přehled opatření, která začínají platit od pondělí

Další opatření pak budou platit od středy, sdělil Babiš. Řešit je chce s opozicí i tripartitou

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96
96

Od pondělí 12. října začínají v ČR platit nová opatření. Mají zbrzdit šíření koronaviru. Nařízení budou platná po 14 dní. Zavřená budou divadla, kina a tak dále. Omezené budou návštěvy na úřadech, na druhý stupeň ZŠ se vrátí výuka na dálku, byť jen částečně.

Další opatření pak mají platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí, informoval premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli. V ČT nastínil další možnosti, jak by mohla vláda omezit život v Česku: „Jsou návrhy, jestli restaurace zavřít, nebo zakázat alkohol. Projednáme to zítra ráno.“

Školy 

 • Podobně jako dosud nebudou platit žádná omezení pro mateřské školy
 • Na 1. stupni základních škol zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.
 • Zavřené zůstanou provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin.
 • Na 2. stupni ZŠ se od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Ministr školství Robert Plaga (ANO) popsal, že např. třída A jednoho ročníku bude chodit do školy a třída B bude doma, přičemž další týden se to otočí. Pokud je někde jen jedna třída v ročníku, pak se vyjde z toho, aby se počet žáků ve škole snížil na polovinu.
 • Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií toto ale platit nebude. Budou chodit do školy, netýká se jich ani distanční výuka, ani střídání tříd. Pro ně budou nadále povinné roušky i ve třídách (jen na chodbách je mohou z žáků a studentů nosit pouze ti na 1. stupni ZŠ) a tělocvik by měl být venku.
 • Zavírají se též základní umělecké školy – i ZUŠ tedy musejí přejít primárně na distanční výuku. Od pondělí u nich ale už bude umožněna individuální výuka v budově, tedy „jeden na jednoho”.
 • Na výuku on-line přejdou střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku.
 • Distančně budou učit i vysoké školy. Osobní přítomnost se zakazuje, výjimku bude mít praxe lékařských a zdravotnických oborů.

Hudební výchova bez zpěvu  

 • Na základních školách se bude 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.
 • Bez zpěvu bude hudební výchova také ve středních školách a konzervatořích, které zůstanou otevřené, protože jsou v regionech s nižším rizikem nákazy označených zeleně. Naopak v červených a oranžových okresech přejdou od pondělí na výuku na dálku kromě středních škol i základní umělecké školy a vyšší odborné školy.

Nemocnice, domovy důchodců, úřady, bohoslužby

 • Zakázané budou od pondělí také návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče.
 • Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu. 
 • Úřady budou pro veřejnost otevřené jen 2 dny v týdnu vždy na 5 hodin.
 • Účast na vnitřních náboženských akcích bude omezena maximálně na 10 lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

Kultura

 • V pondělí se musejí zavřít galerie a muzea, lidé nebudou moci navštívit hrady, zámky a podobné kulturní objekty. 
 • Zavřené budou rovněž hvězdárny a planetária
 • Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté, dále kongresy a veletrhy.

Sport 

 • Vláda zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, jež se dosud mohly hrát bez diváků.
 • Od pondělka tak budou uzavřena veškerá vnitřní sportoviště, na venkovních bude možné sportovat za účasti maximálně 20 lidí.
 • Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce, odehrát by se měly – bez diváků – podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) domácí zápasy fotbalistů Sparty a Liberce v Evropské lize.
 • Od pátku musely také zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady.

Restaurace, hospody, obchody, služby

 • Restaurace a hospody musejí zavírat nejpozději ve 20:00, u stolu mohou být maximálně 4 lidé. Stejně jako v klubech či na diskotékách v nich platí zákaz živé hudby a tance. Do čtvrtka byl zakázaný provoz pohostinství mezi 22:00 a 6:00 a spolustolovníků mohlo být 6.
 • V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci zdržovat ve skupinách nejvýše po 2 lidech, navíc alespoň ve dvoumetrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti.
 • Provozovatelé obchodních center museli vypnout bezdrátové připojení k internetu, aby se zde neshlukovali studenti středních škol, kde byla zrušena prezenční výuka.
PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Nová opatření proti šíření koronaviru pak budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V pravidelném nedělním vystoupení na svém Facebooku to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). 

Ve hře i školky a 1. stupeň

Nemají plošně uzavřít ekonomiku jako na jaře, návrhy směřují především k výraznému omezení sociálních kontaktů a shromažďování lidí. Zatím otevřená je podle Babiše debata o tom, zda se nová pravidla dotknou i mateřských a prvního stupně základních škol. Je to nejtěžší rozhodování.

Návrhy chce předtím probrat na Bezpečnostní radě státu, s opozicí a tripartitou. Občany předseda vlády znovu vyzval k dodržování přijatých opatření a semknutí se, jak tomu bylo při jarní vlně epidemie koronaviru.

„Chceme najít rovnováhu mezi ochranou nemocných a starších lidí a ekonomikou,“ uvedl Babiš k rozhodování vlády. Zopakoval, že jarní omezení fungování země stálo stát 200 miliard korun. 

Opatření, která ministři během víkendu probírají s epidemiology i kolegy politiky ze zahraničí, se nemají podle pátečních vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů. „Opatření chceme zacílit a řešit ten hlavní problém (…) to, že někteří lidé nerespektují opatření a stále to podceňují,“ uvedl premiér s odkazem na pokračující noční život kolem barů v centrech měst. Detaily zatím neuvedl, uvedl jen, že směřují k omezení shromažďování lidí. 

Zda se dotknou i školek a nižších ročníků základních škol, které dosud pokračují jen s určitými omezeními v běžném provozu, zatím není jasné. Existují různé názory, uzavření škol pro mladší děti si Babiš nepřeje, ale na druhou stranu představují velký počet sociálních kontaktů. 

Zvážit se musí i dopad na zaměstnanost, pokud by děti nemohly chodit do škol a rodiče by s nimi museli zůstat doma. Od pondělí přecházejí všechny střední a vysoké školy na distanční výuku. Žáci druhého stupně základních škol by měli být střídavě jeden týden ve škole a další se učit z domova. 

Vláda podle Havlíčka chystá kompenzační opatření pro obory postižené omezeními. Pro podporu podnikatelů v kultuře připravuje 750 milionů korun, pro podnikatele ve sportu 500 milionů korun, pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy miliardu korun. 

Stále hrozí lockdown

Babiš v sobotu po zveřejnění pátečního rekordního nárůstu nových případů přes 8000 opakovaně nevyloučil možnost, že Česko bude muset přistoupit k tzv. lockdownu, tedy zásadnímu omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii covidu-19. Chystá také podporu pro organizátory veletrhů i podnikání v gastronomii. Vláda podle něj nezapomíná ani na nově uzavřené bazény či kina a počítá s prodloužením některých programů fungujících od jara, například s úhradou nájmů.

Proti úplnému uzavření země se v pátek vyjádřil prezident Miloš Zeman. Očekává, že zavedená opatření v podobě takzvaného omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc. Babiš v pátek v ČT uvedl, že nová pravidla potrvají zřejmě dva až tři týdny „Pak se uvidí, zda jsme to zvládli,“ dodal. Vláda 5. října vyhlásila v zemi znovu nouzový stav, zatím na 30 dní.

Přehled opatření, která začínají platit od pondělí
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Koronavirus: Za středu přibylo na 15 tisíc nakažených