KARIKATURA: The Guardian (překlad a úprava PressPort Magazín)

Přehledně: Jak vláda zpřísnila opatření, nově platí od půlnoci z pátku na sobotu

Kabinet omezil pobyt na horách i návštěvy v nemocnicích

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Vláda včera odpoledne projednala zpřísnění stávajících opatření proti šíření koronaviru s cílem vylepšit jejich účinnost i dodržování. Omezila pobyt na horách i návštěvy v nemocnicích.

Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném zasedání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Situaci si nemůžeme dovolit podcenit. Vláda na růst čísel reagovat musí,“ uvedl.

Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit. Nařízení začnou platit od půlnoci z pátku na sobotu.

Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, uvedl Hamáček.

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda netvrdí, že většina penzionů a hotelů nedodržuje pravidla. Většina je podle něj naopak dodržuje zodpovědně. Z kontrolní akce policie a České obchodní inspekce minulý týden podle Havlíčka vyplynulo, že z 40 kontrolovaných hotelů a penzionů bylo 35 zavřených. Pět zařízení mělo otevřeno a lidé se tam prokazovali obchodní cestou, což podle Havlíčka ne vždy byla pravda.

„Dnešním cílem nebylo zvyšovat restrikce, podstatné je, aby pravidla byla dodržována,“ řekl Havlíček. „Pro veřejnost jsme definitivně uzavřeli vleky a lanovky. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému,“ informoval. 

Ubytovací služby budou nadále otevřeny osobám, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, dále lidem s nařízenou izolací nebo karanténou a též cizincům, pokud nemají jiné bydliště na území České republiky a pobývají v zemi v souladu s předpisy.

Kabinet dále v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. „V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jednotlivé kraje také pomohou Praze a Jihočeskému kraji s vakcínami od firmy Pfizer, aby mohlo pokračovat očkování.

PŘEHLED

Omezení pohybu 

 • Vláda nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou míru.
 • Lidé budou moci cestovat pouze do vlastních rekreačních objektů, v nich mají být pouze členové jedné domácnosti.
 • Ubytovací služby budou moci využívat pouze osoby na služební cestě, ale bez dalšího doprovodu. Budou se také muset prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele či objednatele služby.
 • Pro veřejnost se uzavírají vleky a lanovky. V provozu budou jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře
 • Vláda zakázala pobyt cizinců na území České republiky, pokud od soboty přijedou z jiných důvodů než kvůli práci, škole, za příbuznými nebo na nějakou povolenou akci, nebo pokud přicestovali v rozporu s opatřeními ministerstva zdravotnictví. 

Trhy a mobilní prodejny

 • Z dosud platných výjimek byly nově zcela vyňaty prodeje zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách. 
 • Povolen zůstává jen provoz těch mobilních prodejen, které zajišťují prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možné toto zboží zakoupit v jiné provozovně. 

Návštěvy v nemocnicích

 • Obnovuje se zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.
 • Výjimku mají za přísnějších podmínek třetí osoby při porodu, návštěvy pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Respirátory v autoškolách 

 • V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále ale budou moci řidičské lekce fungovat.
 • Nošení respirátorů na rizikových místech povinné nebude, jak vláda zvažovala, kabinet je ale jako ochranu doporučuje. 

Více hrazených testů

 • Lidé se budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Nyní na test zájemci mohou po pěti dnech. Toto opatření, které vychází vstříc především pendlerům, má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od pondělí. 
vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Přehledně: Jak vláda zpřísnila opatření, nově platí od půlnoci z pátku na sobotu
Hodnocení čtenářů1 Hlas
79
79
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.