KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace Eiko Ojala)

Přehledně: Rozvolňování od pondělí 24. května. Střední a vysoké školy, hotely i hotelové restaurace. Test po dovolené

Restaurace by se mohly otevřít 14. června

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Od pondělí 24. května se v tuzemsku uvolní další protikoronavirová opatření. Týkat se budou především studentů středních škol, kteří se po mnoha měsících vrátí do lavic. Otevřou se také ubytovací zařízení pro všechny hosty.

Obnoví se výuka na středních školách; dosud mohli studenti docházet jen na praktickou výuku. Návrat se týká asi 390 tisíc studentů středních odborných škol a vyšších ročníků gymnázií. Výuka nebude rotační. Do škol se mohou vrátit i vysokoškoláci, mnohde ale už končí semestr a začíná zkouškové období. Běžný provoz začne také v základních uměleckých školách. Ve skupině více než deseti dětí je podmínkou test. Uznává se i ten ze školy.

Hotely, penziony a jiná zařízení mohou začít ubytovávat všechny hosty. Kapacita nebude nijak omezena. Hosté musí mít PCR nebo antigenní test, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech. Pokud budou ubytováni déle než týden, budou muset podstoupit během pobytu další test. Otevřeny mohou být pro hosty hotelové restaurace v čase 6:00 až 22:00 hodin. Zakázáno je podávání jídla formou švédských stolů.

Možnosti pondělního otevření kin využije část jednosálových kin. Promítnou filmy, jejichž premiéra musela být odložena nebo se v kinech objevily jen krátce. Kina jsou zavřená od loňského 12. října. Jejich znovuotevření nevyužije síť multikin Cinestar, Cinema City ani Premiere Cinemas.

Testy po dovolené

Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu laboratoře v celé zemi odhalily 334 nově nakažených koronavirem, je to nejméně za první víkendový den od konce srpna. Restaurace by se pak mohly otevřít od 14. června. Je to součástí dlouhodobé strategie, již na návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v pondělí projedná vládní rada pro zdravotní rizika a posléze by se tím mohla zabývat i vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v neděli uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Návrh dále předpokládá, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus. Babiš také zopakoval, že od 1. června by se pravděpodobně mohlo otevřít očkování i pro věkovou skupinu lidí starších 16 let.

„Jde opět o další datum vytažené z klobouku bez jakéhokoliv zdůvodnění,“ řekl k termínu možného otevření restaurací předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Pokud by vláda dodržovala své vlastní plány, otevíraly by se podle něj restaurace minimálně o týden dřív. „Místo toho pořad vidíme jen náhodně vybíraná data bez ohledu na epidemiologickou situaci, postup očkování a rozsáhlé testování,“ kritizoval Prouza.

Zkrácení prázdnin nehrozí

Babiš ve videu odmítl zkrácení prázdnin a prodloužení školního roku, není to podle něj dobrý nápad. Podpořil naopak plán ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na uvolnění dalších peněz na doučovací kempy. Mluvčí rezortu školství Aneta Lednová tento týden řekla, že ministerstvo obdrželo víc než 400 žádostí o dotace na pořádání letních doučovacích kempů ve výši 270 miliónů korun. O rozdělení peněz ale zatím nerozhodlo.

Od konce května by navrhovaný plán povolil otevření amatérských sportovních soutěží, venku by mohlo sportovat 150 lidí a uvnitř 75. Bez omezení by mohly být otevřené zoologické a botanické zahrady. S testováním by bylo možné jezdit na školy v přírodě.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Přehledně: Rozvolňování od pondělí 24. května. Střední a vysoké školy, hotely i hotelové restaurace. Test po dovolené
Hodnocení čtenářů1 Hlas
92
92
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.