SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Převzít plnou odpovědnost za svůj vnitřní svět je jednou z nejnáročnějších věcí

ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu
Aktualizace:
Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

„Když vedle tebe to mají lidi někdy těžký, ty jsi hrozně sebejistej.“ – „Já jsem už moc starej na to, abych si sám sebou nebyl jistej.“

Nepravidelně na konci roku píšu shrnutí toho, co pro mě za poslední rok bylo důležité. Letos začínám větou mého nejlepšího kamaráda, která mi utkvěla v hlavě a minimálně několik týdnů jsem se k ní vracela. I o tomhle byl totiž můj rok.

Když jde člověk správou cestou, dozvídá se o sobě pořád nové věci. Některé jsou podstatné a je potřeba je pak v životě dále reflektovat. Jednou z vlastností mého roku bylo to, že jsem se učila se za sebe v některých podstatných věcech více postavit. Dříve jsem totiž ani nevěděla, že to neumím. Rozměry toho všeho byly až překvapivé, a vím, že práce v tomhle bude trvat ještě dlouho.

Svět je hra, ve které se věci a situace neustále mění, ale to, jaké v nás vyvolává pocity a myšlenky, je něco, co si tvoříme a ovlivňujeme sami, se vším dobrým a zlým.

Člověk totiž má mít nejen zodpovědnost za svoje činy, ale sám je zodpovědný i za to, jak se cítí a proč. Vždycky. Svět je hra, ve které se věci a situace neustále mění, ale to, jaké v nás vyvolává pocity a myšlenky, je něco, co si tvoříme a ovlivňujeme sami, se vším dobrým a zlým. Převzít plnou odpovědnost za svůj vnitřní svět je jednou z nejnáročnějších věcí. Konečně mám po tomhle roce pocit, že tomu alespoň trochu přicházím na kloub.

Myslím, že bych taky měla napsat něco ke svojí práci (té lékařské i ancapové), protože mi přijde, že kvůli covidu jsem pracovala více (než abych lovila jiné zážitky – asi jako letos každý). Poprvé jsem ale v posledních měsících zvládla pracovat tolik, kolik jsem myslela, že kvůli nedostatku spánku zvládnout nemůžu. Ve skutečnosti to bylo jenom v hlavě, protože nakonec zvládneme cokoliv, když chceme.

O ancapu už hodně napsal Urza ve svém článku. Pořád připravujeme skvělé věci, pořád se někam posouváme. Letos nebylo moc přednášek a akcí, kde jsme se mohli potkávat osobně – zato ale bylo mnoho skvělých hostů ve Studiu. Doba je složitá a mně nezbývá než jen doufat, že covid se na společnosti nepodepíše voláním po dalších nesvobodách. Když už jsem výše psala o zodpovědnosti – v situacích, ve kterých snad nejzřetelněji vidíme neschopnost a absurditu státních jednání, je i zde prostor pro to, abychom za svoje životy převzali odpovědnost co nejvíce sami.

Na závěr bych chtěla poděkovat důležitým lidem.

Především samozřejmě Urzovi. Posouvá mě dál víc než kdokoliv jiný. Někdy je to na mě v tu chvíli moc a jsou to dost vysoké cíle, časem ale vždycky vidím, že to za to stálo. Dva další svoje blízké lidi nechám beze jména, věřím, že by si to tak přáli. Doplňují mi do života další rozměry toho, co všechno je důležité a co jsem doposud nebrala v potaz. Doufám, že se budeme spolu učit dál.

Převzít plnou odpovědnost za svůj vnitřní svět je jednou z nejnáročnějších věcí
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Zapříčiní Benešová průvan v justici ve prospěch Babiše? Žijeme-li v právním státě, těžko, ač odpor lze pochopit