KOLÁŽ: PressPort Magazín

Prezident takto mluvit neměl, ale je tu ještě něco

Nikomu jinému by takové vyjádření neprošlo

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil velice neuctivě až urážlivě o transgender lidech. Řekl, že jsou mu odporní, a také cosi o sebepoškozování.

Mně tito lidé odporní nejsou. Trošku protivná – a také asi kontraproduktivní – je jenom ta propaganda kolem toho, ale s tím se bez potíží vyrovnám. 

Prezident by takto mluvit neměl. Chápu, že sděluje své vnímání problému, na které má zcela určitě právo, víceméně to respektuji, ale zbytečně to hloubí zase další příkopy ve společnosti, kde je jich už dost.

Ale jsem vlastně překvapená, že se takhle vůbec ještě mluvit smí. Myslela jsem, že je to dávno – hm, nedovolené

Transgender a všechny jiné osoby musíme povinně respektovat, nekritizovat, ctít tu diverzitu, vážit si jich, prostě proto, že jsou. V žádném případně nemůžeme vůči nim cítit jakékoliv negativní emoce. To je nepřijatelné.

Jedinec, který by si dovolil necítit respekt k této menšině, a dokonce jej nahlas sdělit, je společensky neakceptovatelný. Nesmí se vyjadřovat veřejně, je třeba ho vyhodit z práce a žádnou další mu nedávat, ostrakizovat ho a zabránit mu v šíření jeho názorů všemožnými způsoby.

A najednou… přijde prezident a zcela bez obalu formuluje svůj odpor proti tomuto druhu jinakosti. Na nikoho se neohlíží, neřeší, jestli to smí říkat, nebo nesmí, prostě to řekne. Nestará se, kdo ho za to odsoudí.

Prezident má v tomto absolutní svobodu.

Možná je posledním člověkem v naší zemi, který svobody v této míře požívá. O nic mu totiž nejde, nedává nic v sázku, může vystupovat sám za sebe a zcela podle své úvahy. Zastává volenou funkci, které ho nelze snadno zbavit, o znovuzvolení usilovat už nemůže a – to je velice důležité – má také téměř absolutní imunitu.

Nikomu jinému by takové vyjádření neprošlo. Docházím k pozoruhodnému zjištění, že možná jediný člověk, který v naší zemi může svobodně vyjadřovat své názory, je prezident republiky.

Zajímavé. A neveselé.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Prezident takto mluvit neměl, ale je tu ještě něco
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
99
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.