Petr Kellner | FOTO: Výroční zpráva PPF 2011

Při pádu vrtulníku na Aljašce zahynul miliardář Petr Kellner, s ním zemřeli další čtyři lidé

Kellner byl majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech

Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Český miliardář Petr Kellner v sobotu zemřel při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny.

„Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ uvedla Tkadlecová.

28. března v 16:50 (místního času, 2:50 SELČ) aljašská Národní garda a dobrovolníci z Aljašské záchranné horské služby vyprostili oběti z místa neštěstí vrtulníku poblíž ledovce Knik. Pozůstalí byli informováni a oběti byly identifikovány jako:

 • 56letý Petr Kellner z České republiky
 • 50letý Benjamin Larochaix z České republiky
 • 38letý Sean McManamy z Girdwoodu na Aljašce
 • 33letý Zachary Russell z Anchorage na Aljašce (pilot)
 • 52letý Gregory Harms z Colorada.

Jen jeden jediný muž měl nešťastný incident přežít – fotograf a bývalý mistr České republiky ve snowboardingu David Horváth. Podle agentury AP leží v nemocnici ve vážném stavu.

Vrtulník byl typu Airbus AS350B3 patřící firmě Soloy Helicopters z Wasilly na Aljašce. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) bude příčinu havárie vyšetřovat. Zemřelí byli předáni soudnímu lékaři. Dočasné omezení letů v oblasti ledovce Knik bylo zrušeno.

Ledovec Knik | FOTO: profimedia.cz

Předpokládá se, že se skupina chtěla v oblasti věnovat heliskiingu, tedy lyžování, při němž jsou lyžaři vysazeni z vrtulníku; ve výroční zprávě PPF za rok 2012 se Kellner mj. objevil na fotografii, kde sjíždí hory na snowboardu. Středisko Tordrillo Mountain Lodge, které podobné výlety běžně poskytuje, vyjádřilo v neděli lítost nad událostí. 

„Jsou to zdrcující zprávy pro nás a rodiny zemřelých. Za 17 let provozování těchto aktivit je to poprvé, co musíme čelit takové tragédii,“ uvedlo v prohlášení s tím, že Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Kellner byl majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládal 98,93 procenta PPF. Už 15 let ho řadil časopis Forbes mezi nejbohatší lidi na světě s odhadem majetku ve výši 293 miliard korun.

Co také patří do holdingu PPF Group:

 • O2 Czech Republic
 • CETIN
 • Polymetal International
 • Škoda Transportation
 • PPF Banka
 • Home Credit
 • Zonky
 • Loni v říjnu také PPF dokončila akvizici mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), jež působí i v Česku, kde skupina ovládla TV Nova

Petr Kellner se narodil v roce 1964 v České Lípě. Mezi jeho čtyřmi dětmi je i úspěšná reprezentantka v parkurovém ježdění Anna.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Hodnocení čtenářů3 Hlasy
87
87
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.