ILUSTRACE: New York Times

Příběh: Jsem nemocný už měsíc. Nejhorší je únava a jak covid odchází ve vlnách

Přečte si reálnou zkušenost pacienta

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Pavel Karous, vedoucí ateliéru Sochy ve společnosti Scholastika a lektor, vzbudil svým příspěvkem na sociálních sítích pozornost. Popisuje zevrubně a bez příkras průběh onemocnění koronavirem. Jsem v rekonvalescenci po covidu-19. Rád bych se podělil o ten zážitek, snad vám to k něčemu bude, vzkazuje nejprve čtenářům. A popise průběh svého onemocnění:

V sobotu 5. září jsem zjistil, že jsem byl měl přes jednu osobu rizikový kontakt, tak jsem šel sám z opatrnosti druhý den na testy na Bulovku, kde jsem čekal asi jenom slabou hodinku a udělali mi výtěr. Bylo to dost rychlé a profi.

Druhý den jsem na Bulovku volal a řekli mi podle rodného čísla a hesla, že jsem pozitivní a ať počkám na kontakt hygieny, která se mi dodnes neozvala. Hned jsem se zakarenténoval.

Hlavní problém

Až do čtvrtka mi vůbec nic nebylo a měl jsem radost, že budu patřit mezi šťastlivce, kteří to budou mít bez příznaků. To je, myslím, hlavní problém téhle nemoci, že často lidem vůbec nic není anebo na začátku nemoci skoro nic není a nemoc vesele roznáší.

Nejhorší je, jak nemoc odchází ve vlnách, dva dny je vám skoro dobře, a pak se zase vrátí v původní intenzitě, pak je vám tři dny skoro dobře, a zase znovu blbě.

Ve čtvrtek večer, šest dnů po nakažení, když jsem byl fakt klidný, mi začalo být blbě, ale nic hrozného. V pátek v noci začalo týden nočního dušení, ale žádné do modra, jen takový dlouhý astmatický záchvat, jako když dýcháte přes mokrý hadr a bolí vás na prsou a mezi lopatkami. Spát se dá s obtížemi a jen na břiše, když si lehnete na záda, hůř se dýchá. Mohl jsem si podle toho řídit hodiny ve 12 až v 1 hodinu to začalo a končilo v 5 až 6 ráno.

Strašná únava

Jeden den jsem měl ztrátu chuti a čichu, tři dny průměrné bolesti hlavy, a zůstala velká únava tři týdny. Čtrnáct dní jsem spal asi 16 hodin denně, pocení, ale bez vysoké horečky, kašlání, rýmy, a žádné smrkání. Měl jsem bolesti kloubů, hučení v uších, zběsilý tep, tři týdny od nákazy jsem byl už dobrý, ale pořád jsem ležel, strašně unavený a trochu mě bolelo na prsou a v krku, který jsem měl zarudlý.

Obvodní lékař moc nevěděl, ale poradil mi, ať se moc nepředávkuji céčkem, že to je dobré na prevenci, a pak se mají lidi tendenci se překyselit citronem a šumáky a oslabí to organismus. Říkal také, že není dobré pít horké čaje, jen teplé, protože zvýšená teplota vám, oproti jiným infekcím, moc nepomůže (vir je od netopýra, který má teplotu 39, když spí), a proto neváhat a vzít si paralen. Podle lékaře už nejsem 14 dní od nákazy infekční, ale nehrnul se do toho, že by mě vyšetřil.

Nejhorší je, jak nemoc odchází ve vlnách, dva dny je vám skoro dobře, a pak se zase vrátí v původní intenzitě, pak je vám tři dny skoro dobře, a zase znovu blbě. Teď jsem byl pět dnů dobrý, ale včera jsem dostal horečku a konečně se mi přidala pořádná bakteriální infekce nosohltanu, bolestivě polykám a vykašlávám žluté hleny a monstrózně mi natekly uzliny, takže jsem do toho ještě vyfasoval antibiotika.

Virus totiž oslabí vaši imunitu a do zmučených horních cest dýchacích často pacienti a rekonvalescenti covidu ještě koupí nějakou rýmu, se kterou si vyčerpané tělo ale neumí poradit. Jsem tedy nemocný už měsíc a pořádně mě to nebaví. Neberte prosím situaci na lehkou váhu, protože vám může, jako mě (OSVČ) způsobit vleklé nepříjemnosti. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Příběh: Jsem nemocný už měsíc. Nejhorší je únava a jak covid odchází ve vlnách
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
93
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.