SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Valentino Rossi | FOTO: archiv ppmagazinu.com

Příběhy koronaviru: Rossi i španělská chřipka

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94
74
NAŠE HODNOCENÍ

Těžce zkoušenému italskému obyvatelstvu dodal alespoň trochu energie příběh legendárního motocyklového závodníka Valentina Rossiho – přesněji příběh 102leté babičky, která navzdory svému věku dokázala nad onemocněním COVID–19 zvítězit.

Právě devítinásobný mistr světa je totiž velkým oblíbencem stařenky a o víkendu se se svou možná nejstarší fanynkou telefonicky spojil, aby jí pogratuloval.

Italica Grondonaová byla po třech týdnech hospitalizace v janovské nemocnici San Martino propuštěna do domácího ošetřování, a když se o ni zajímala média, její vnuk prozradil, že je velkou fanynkou Rossiho a jejím přáním je ho poznat. Jednačtyřicetiletý jezdec kubatury MotoGP jí tuto touhu splnil.

„Tady Valentino Rossi. Ano, ten pilot. Jsem to já, přísahám,“ tlumočila italská média průběh rozhovoru.

Podpořte
PressPort Magazín
děkujeme

„Paní Italico, chtěl jsem vám poblahopřát. Jste mnohem silnější než já. Skutečná bojovnice. Mít vaši energii, pokračoval bych ještě dvacet let,“ řekl Rossi a pozval stařenku na některý ze závodů, hned jak současná situace ve světě jeho konání umožní.

Paní Italica se rozplývala štěstím. „Moc jsem si přála ho poznat. A on – on osobně – mi zavolal. Bylo to laskavé, jsem nadšená,“ citoval oddanou fanynku server oasport.it.

Zažili španělskou chřipku i koronavirus

Posuňme se nyní zpět v čase: Před 100 lety svět sužovala pandemie španělské chřipky, na kterou zemřely desítky milionů lidí. A opět se vraťme do současnosti, protože někteří pamětníci té doby nyní čelí další pandemii, tentokrát nového koronaviru. Dva případy s rozdílným koncem jsou hlášeny z Anglie a zmíněné Itálie.

Hilda Churchillová z anglického Salfordu se narodila v roce 1911. Kromě obou světových válek tak zažila i pandemii španělské chřipky v letech 1918 až 1920. Tu sice Churchillová přežila, její mladší sestra však takové štěstí neměla, informoval server BBC.

Těsně před svými 109. narozeninami se čtyřnásobná matka, 11násobná babička, 12násobná prababička a třínásobná praprababička nakazila novým koronavirem a pouhý den po pozitivním testu v sobotu v pečovatelském domě zemřela.

„Žila svůj život naplno. Z města se přestěhovala na vesnici, celý život se živila jako švadlena a dokázala si vybavit zajímavé detaily. Třeba, kdy poprvé spatřila letadlo, nebo vzpomínala na minimální provoz na silnicích,“ uvedl její vnuk.

Příběh se štastnějším koncem hlásí Itálie. Gloria Lisiová, místostarostka pobřežního města Rimini, zveřejnila příběh 101letého muže, jenž podobně jako Churchillová zažil pandemii už před 100 lety, napsal server Fox News.

Ačkoliv Lisiová nezveřejnila mužovo jméno a označila jej pouze jako „pan P.”, prozradila, že senior nakažený novým koronavirem se dokázal uzdravit a byl propuštěn z nemocnice.

Pomohla izolace

Španělská chřipka propukla na konci 1. světové války a podle odhadů si vyžádala nejméně 50 milionů obětí, tedy mnohem více než samotný válečný konflikt.

Data z průběhu této pandemie jsou pro epidemiology dodnes velmi cenná. Nyní se k nim vracejí při obraně proti šíření koronaviru.

Jeden z nejdůležitějších poznatků vyplynul ze sběru údajů o nízkých výskytech onemocnění v různých komunitách po celém světě – na různých příkladech od Oceánie po Aljašku se ukázalo, že izolace určité skupiny lidí – ať už se jedná o město, ostrov, nebo jen kolektivy v nějakém uzavřeném areálu, funguje coby účinná zbraň proti rychlému postupu nákazy.

Například studie, kterou vydala v roce 2006 americká vládní agentura pro obranu proti hrozbám DTRA, upozornila na sedm různých míst, která před více než sto lety zničující španělské chřipce úspěšně odolala.

Klíčová byla důslednost. Kupříkladu obyvatelé Gunnisonu v Coloradu vybudovali zábrany na příjezdových cestách, které hlídaly stráže. Cestující vlakem museli po příjezdu do města podstoupit dvoudenní karanténu.

Virus si nevybírá

Španělská chřipka zasáhla i osobnosti, které později vstoupily svým dílem do historie. Kdyby se třeba Walt Disney nenakazil španělskou chřipkou, byl by možná zahynul v evropských zákopech a nikdy bychom nepoznali jeho ikonického myšáka Mickeyho.

Když končila první světová válka, táhlo Disneymu, narozenému 5. prosince 1901, teprve na sedmnáctý rok. Úmyslně však lhal o datu svého narození, aby mohl být přidělen k záchranným jednotkám Mezinárodního Červeného kříže. Ještě před vyplutím do Evropy ale onemocněl a musel zůstat ve Státech. Než se vyléčil a byl připraven k nasazení na evropských bojištích, válka skončila.

Je tak zřejmo, že platí rčení, že vše špatné je i pro něco dobré.


Příběhy koronaviru: Rossi i španělská chřipka
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94
74
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Co zapříčinilo rezignaci ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové