Případ křeček: Stát zaplatil za hlodavce nakonec 1 282 248 Kč

PRAHA – Z křečka polního (Cricetus cricetus) se stala v roce 2015 ostře sledovaná celebrita. Články o hlodavci plnily zpravodajské servery.

Vzpomínáte? Na palcové titulky:

Pokud ne, připomeňme: Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si tehdy nechalo vypracovat u živnostníka podnikajícího pod zn. Ekoteam studii, řešící výskyt malého a zákonem chráněného zvířete v trase plánované rychlostní cesty R49 z Hulína do Fryštáku. Monitoring vyšel na více jak dva milióny korun (viz faktura). Vzhledem k výsledku byl podle odborníků astronomicky předražený: výstupem byl sice výzkum s obrázky, leč na pouhých devíti stranách.

Po mediálním tlaku správa silnic oznámila, že zakázku prověří. A brzy následovalo oznámení: „Hodláme ji reklamovat.”

A jak to vlastně celé dopadlo? Dobrou zprávou je, že se reklamace povedla, a špatnou, že pouze zčásti:

Mluvčí ŘSD Jan Studecký pp_info sdělil:„Na základě reklamačního řízení nám vrátil zpracovatel posudku 1,1 miliónu korun.” Mluvčí doplnil, že se tak stalo již před dvěma a půl lety. Ale jak už to chodí, sdělovací prostředky poněkud opomněly událost sledovat, a tak je dobré „úspěch” ŘSD v reklamaci připomenout i po delší době.

Doplňující informace:

  • Kvůli výskytu křečka polního příprava dálnice D49 několik let vázne; křeček se ne a ne odstěhovat, a to i přes údiv ministerského předsedy (tamní místo výskytu zvířete navštívil v březnu).
  • A proč by se také stěhovat měl? A jen tak – bez odškodnění? Vždyť hlodavcův život má podle ekologů tutéž hodnotu jak ten lidský. Více na: Blokování stavby dálnic? Život křečka a člověka má stejnou hodnotu, tvrdí ekolog.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN