Případ Navalnyj | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Přiznání agenta FSB k otravě Navalného: brutální pravda, anebo vrtěti psem?

Sága novičok – případ Navalnyj dostala podle Andora Šándora to pravé „vánoční“ rozuzlení

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Ruský agent, který se údajně účastnil sledování kritika Kremlu Alexeje Navalného a operace jeho otrávení, nevědomky v telefonickém rozhovoru Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla. Generál v záloze Andor Šándor má však za to, že zpráva za komentář nestojí.

Informovala o ní v pondělí americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného.

Člen elitního toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantin Kudrjavcev ohromující odhalení podle CNN učinil ve 45 minut trvajícím telefonátu. Navalnyj mu volal z čísla, které vypadalo jako to, které používá FSB, a představil se jako vysoký činitel ruské bezpečnostní rady, který zjišťuje příčiny, proč se likvidace opozičníka nezdařila.

Kudrjavcev poskytl řadu detailů operace, které podrobně popsal, včetně nastražení jedu do páru Navalného spodků. Navalnyj se zeptal, na jaký oděv byl kladen důraz a jaký byl nejrizikovější kus oděvu. Na to dostal odpověď, že je to spodní prádlo a že toxická látka byla aplikována na vnitřní stranu spodků v rozkroku.

FSB: Je to podvrh

FSB podle ruských médií v prohlášení zprávu o údajném vyšetřování vedeném Navalným a o jeho telefonickém rozhovoru s agentem označila za podvrh. Podle vyjádření tajné služby jde o „plánovanou provokaci“, která by nebyla možná „bez technické a organizační podpory zahraničních zvláštních služeb“.

Andor Šándor k celé záležitosti poznamenal: „Sága novičok – případ Navalnyj dostala to pravé ‚vánoční‘ rozuzlení. Ruský opoziční předák telefonicky hovoří z Německa se svým vrahem z FSB, který – v domnění, že mluví se svým šéfem – mu sdělí, jak to vše mohlo proběhnout. Nemá problém mluvit nezjištěným telefonem o všech detailech vražedné akce se svým ‚nadřízeným‘, jehož hlas si v pohodě splete s Navalným. Za větší komentář to ani nestojí.“

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Lékaři nemocnice v Omsku, kde byl po nouzovém přistání hospitalizován, otravu vyloučili. Po dvou dnech byl pacient převezen v bezvědomí do Německa na berlínskou kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) následně potvrdila, že v krvi kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok.

Spojení s tajnou laboratoří

Servery The Insider a Bellingcat, německý časopis Der Spiegel a televize CNN na základě společného zjišťování minulý týden informovaly o údajném odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy. Jsou podle nich spojeni s kriminalistickým ústavem FSB, údajně řídícím tajnou laboratoř vyrábějící už od sovětských dob otravné látky a jedy.

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci ve čtvrtek toto odhalení označil za pouhý trik, jehož cílem je napadnout ruské vedoucí představitele. Posměšně přitom poznamenal, že kdyby někdo chtěl Navalného otrávit, pak by to „asi dovedl do konce“.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Přiznání agenta FSB k otravě Navalného: brutální pravda, anebo vrtěti psem?
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
93
93
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.