SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Koronavirus | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Problémy kvůli koronaviru má víc než třetina českých firem

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Potíže kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru pociťuje víc než třetina českých průmyslových firem. Upozorňuje na to server Otevřené zdravotnictví.

Zaměstnance v karanténě má třetina podniků, problém s dodávkami mají nebo očekávají zhruba dvě pětiny společností. Komplikace s dopravou a logistikou řeší zhruba 36 procent firem. V souvislosti s koronavirem by se mohla do potíží s cash flow dostat pětina podniků. Vyplývá to ze šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 347 průmyslovými společnostmi.

Firmy zatím podle svazu mají zakázky, ale mohly by mít brzy problém s jejich výrobou nebo dodáním. „Je to jeden z případů, kdy by firmám stát mohl pomoci. Výhledově ale firmám hrozí i výpadek v zakázkách. V průzkumu uvedlo 35 procent firem, že už se kvůli koronaviru potýká nebo bude potýkat s rušením objednávek a poklesem poptávky,“ uvedla ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková.

Firmy zatím nechtějí odhadovat dopady opatření proti šíření nákazy. V průzkumu jich podle svazu většina uvedla ztráty v řádu desítek nebo nižších stovek tisíc korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou program Úvěr COVID. Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou. Podnikatelé budou moct žádat o částku od půl milionu do 15 miliónů korun. Firmy budou muset prokázat, že je situace kolem koronaviru přímo ovlivnila. Vláda na půjčky vyčlenila zatím 600 miliónů korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání u daně z příjmu a úhradu daně drobným podnikatelům a fyzický osobám o tři měsíce. Dále Schillerová připravuje balíček opatření ohledně spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET) od prvního května. Ta by se měla týkat všech podnikatelských činností, které dosud tržby neevidovaly.

Svaz průmyslu a dopravy chce na základě aktuálního vývoje s vládou jednat o dalších možnostech ekonomické kompenzace firmám.

Evropská unie současně nesouhlasí se skutečností, že Spojené státy o zavedení zákazu letů z Evropy rozhodly jednostranně a bez konzultace. Ve společném prohlášení to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel. Agentura DPA informovala, že von der Leyenová také kvůli Trumpovu kroku na dnešek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu.

Šéf Bílého domu v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie a několika dalších evropských států mimo schengenský prostor. Evropské země podle něj neudělaly dost proto, aby zabránily rozšíření nákazy z Číny na svém území.

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Soukromý: Tragický požár v Havířově: Matka děti zřejmě zamkla a šla pro občanku
Tragický požár v Havířově: Matka děti zřejmě zamkla