KOLÁŽ: PPM

Proč bitcoiny stojí tolik a tak dlouho nejdou dolů

A proč Tomáš Sedláček neoponuje ani těm nejhorším bludům, ačkoliv má ekonomické vzdělání?

Pustil jsem si veřejnoprávní ČRo k zalévání kytek; po pár minutách mi skoro vypadla lahev z ruky. Cyril Höschl nadšeně říká: „Vidíme, že nám klesne DPH o 5 % a celkem nic se nestalo!“ Moderátorka ho opraví, že zřejmě myslí HDP, což ho ale neodradí: „Může klesnout klidně o 50 %!“

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

A to byl jen začátek (teď cituji): „A zrovna tak ty helicopter money, to rozhazování peněz, nás poučilo, že za co by se ještě nedávno vyhazovalo na ekonomce, protože lze zvyšovat nebo udržet životní úroveň pouze prací, tak najednou zjistíme, že ji lze udržet taky tisknutím peněz. A zatímco dřív by se za to vyhazovalo od zkoušky, tak teď se na základě toho buduje státní rozpočet s půlbiliónovým deficitem, čili to jsou poučky, které jsou v mých očích úplně bombastické!“

Ou… tohle bolelo. Nicméně Cyril Höschl je psychiatr nikoliv ekonom; proto si vyvážený a objektivní Český rozhlas pozval na druhou stranu ekonoma. Zapomněl jsem na kytky, mou plnou pozornost má Tomáš Sedláček.

Ten přece uvede věci na pravou míru (cituji): „To, co říkal pan profesor Höschl, je opravdu hrozně zajímavý podnět, protože třeba to kvantitativní uvolňování, který se teď děje opravdu měrou, o který se nikomu nezdálo [*v hlase fascinující zasmání*] a bylo by to na vyhození od zkoušky, tak teď najednou zjišťujeme, že ta očekávaná inflace jakýmsi způsobem nenastupuje!“

I can’t even… PROČ? Proč se tohle děje? A co na to říct?

Jak jsem minulý týden natočil video o rizicích fiat peněz, tak to souvisí přesně s tímto způsobem uvažování; a protože se rozmáhá všude po světě, dost se tím vysvětluje, proč bitcoiny stojí tolik a tak dlouho nejdou dolů.

Další věc je ten Český rozhlas; proč musím z daní platit někoho, kdo šíří názory, jejichž důsledky považuji za nebezpečné a ohrožující mě samotného i mé blízké? Jsem samozřejmě vášnivým zastáncem svobody slova, takže budu vždy bránit právo pánů tohle říkat, ale proč jsem nucen se na tom podílet, i když nechci?

Nicméně k pointě: Bohatství vzniká prací a dobrovolnou směnou; bez práce to fakt nejde. Ono je to naprosto logické, zjevné a debatovat o tom tady je asi jako vysvětlovat flat-eartherům, že Země je kulatá, nicméně tedy… Když chci jíst, bydlet, přepravovat se, bavit se, potřebuji k tomu statky, které prostě nevykouzlíte monetární politikou ani přesouváním (virtuálních) peněz. Potřebujeme lidi, kteří ty komodity vymyslí, vyrobí, dopraví, opraví… bez toho nejíme, nebydlíme, neléčíme se (jinak než přírodní regenerací těla), nikam se nedostaneme (jinak než po svých).

Pány výše zmiňované prostředky spočívají jen v přesouvání již existujícího bohatství z místa na místo, ale nevytváří žádné nové, maximálně na dluh (který bude muset někdo zaplatit). TINSTAAFL!

Tím se znovu vracím k tématu „teorie“ versus „praxe“. Já osobně jsem čistý teoretik; byť to bývá často vnímáno negativně či jako urážka, věřím tomu, že svět potřebuje teoretiky i praktiky (kterých si samozřejmě vážím). Myslím, že ti moudřejší z nich to pochopili a spolupracují spolu, protože teoretik potřebuje své teorie ověřovat, zatímco praktik potřebuje nějaké logické zákonitosti, aby neplýtval časem na prozkoumávání uliček, o kterých může již předem vědět, že jsou slepé.

Kupříkladu jeden geniální teoretik Karl Menger přišel roku 1870 se subjektivní teorií hodnoty, která vyvrátila chybnou Ricardovu nákladovou teorii hodnoty. To však nebránilo soudruhům celé dvacáté století budovat lepší zítřky v komunismu, který byl založen právě na chybné teorii, takže spousta teoretiků rakouské ekonomické školy (v čele s Ludwigem von Misesem) dokázala už dopředu předpovědět, jak to dopadne. A dopadlo.

Desítky či stovky miliony životů mohly být ušetřeny, kdyby někdo neudělal úvahu typu: „Logika a deduktivní teoretické závěry cosi ukazují, ale my to budeme ignorovat, protože selský rozum nám říká, že je to blbost.“

Co považuji za obdobně smutné? Že již pár desítek let poté převažuje ve společnosti názor: „Komunismus byl krásná teorie, fungoval na papíře, ale v praxi selhal.“ Ne, nebyl! Komunismus byl i v čistě teoretické rovině vyvrácen už roku 1870; a spousta velice chytrých lidí už dopředu předpovídala, jak dopadne (a to i včetně velice přesného zdůvodnění).

Bohužel se tedy z teoretiky predikovaného pádu komunismu celospolečensky udělala jen další indicie směřující k tomu, že teorie je k prdu a ekonomiku musíme řídit „selským rozumem“.

Je moc hezké, že jsme začali rozhazovat peníze z helikopér, že se vláda bezprecedentně zadlužuje; a je super, že se to zatím neprojevuje apokalypticky. Jenže jak dlouho trvalo třeba Řecku, než se podobnými šílenostmi dostalo do stavu, že ho museli dotovat daňoví poplatníci EU? Také to nebylo hned…

Háček je v tom, že všechny socioekonomické jevy mají určitou setrvačnost. Což znamená, že když uděláme chybu, nemusí to být vidět hned, za rok, ba dokonce ani za dva roky. A spousta jiných vlivů může následky té chyby překrýt. A právě proto tu máme logický aparát, deduktivní metody a ekonomické teorie odvozené z axiomů, jejichž platnost lze pozorovat.

Když shledám axiom platným, nemohu popírat jeho důsledky. A popírám-li důsledky, měl bych se být schopen nějak vypořádat s tím, že logicky nutně zneplatňuji i ten axiom (a pokud ne, zjevně jsem někde udělal chybu); což je něco, co bohužel v ekonomickém mainstreamu současnosti zoufale chybí.

Chápu, že pan Höschl je psychiatr, takže tohle není jeho obor. Je pro mě však absolutně nepochopitelné, že Tomáš Sedláček mu prakticky neoponuje ani v těch nejhorších bludech, ačkoliv má ekonomické vzdělání. Jsem z toho trochu zoufalý. Doopravdy rád bych s panem Sedláčkem usedl k debatě na toto téma. V uplynulých letech jsem ho opakovaně zval do svého studia, leč na mé maily nereagoval.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Proč bitcoiny stojí tolik a tak dlouho nejdou dolů
Hodnocení čtenářů1 Hlas
88
88
Publicista

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.