Nyní čtete
V Česku chybí zákon o inkasních agenturách. Některé navyšují dluhy o více jak 25 procent
 
 

V České republice se zabývají vymáháním pohledávek živnostníci i právnické osoby. Přesný počet vymahačů není známý.

Mezi nejčastější subjekty, kterým předávají velké korporace svá aktiva po splatnosti, patří takzvané inkasní agentury a také advokátní kanceláře.

Samotný pojem inkasní agentura není zákonem definován. Některé inkasní agentury se dobrovolně sdružují v Asociaci inkasních agentur a zavazují se dodržovat etická pravidla. Na advokáty dohlíží Česká advokátní komora. Mimo jiné dohlíží na jejich kárnou odpovědnost.

Odměňování inkasních agentur

Trendem je jednoznačně převést co nejvíce nákladů na dlužníka. Rovněž existuje i provizní odměna z každé obdržené platby.

Inkasní agentury

Samotný pojem inkasní agentura není zákonem definován. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Společnost MBA Finance zasílá některým dlužníkům oznámení o osobní návštěvě inspektora. Inspektor – jinak řečeno vymahač – nemá oprávnění vstoupit do domu či bytu bez vašeho souhlasu.

Inspektor – jinak řečeno vymahač – nemá oprávnění vstoupit do domu či bytu bez vašeho souhlasu.

Z dopisu (viz níže) je zřejmé, že se jedná o mimosoudní upomínku. Základem dluhu je s nejvyšší pravděpodobností myšlena jistina. Náhrada nákladů vymáhání pak představuje příslušenství pohledávky, které je odměnou pro inkasní agenturu. Po předání případu inkasní agentuře došlo k navýšení pohledávky o více jak 25 procent. 

MBA Finance s.r.o. není advokátní kanceláří. Je vysoce nestandardní, aby si obchodní korporace počítala odměnu podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti, jež se týká advokátů (viz dolní část dokumentu).

Inkasní agentury náhradu nákladů vymáhání (občas označovanou jako náklady mimosoudního vymáhání, inkasní poplatek nebo náklady spojené se správou pohledávky) zpravidla nežalují, neboť by musely prokazovat jejich oprávněnost před nezávislým soudem. Když dlužník pohledávku neuhradí, vrací se datově věřiteli, kde většinou náklady mimosoudního vymáhání účtovány nejsou. Advokáti, kteří zastupují dlužníky proti agenturám, podobná navýšení dluhu rozporují.

Také čtěte

Oznámení o návštěvě inspektora. | FOTO: insolvenční rejstřík

Poplatky z všeobecných podmínek

Nebankovní poskytovatel spotřebitelských úvěrů COOL CREDIT s.r.o. požaduje zaplacení 500 Kč za „předání spisu“ internímu oddělení pohledávek. Za „předání případu“ inkasní agentuře požaduje zaplacení 750 Kč.

Je vysoce pravděpodobné, že částku, kterou inkasní agentura dostane k vymáhání, může navýšit o své náklady. Pokud by dlužník neplatil delší časový úsek, byl by mu účtován poplatek za předání případu internímu oddělení, následně za předání inkasní agentuře a inkasní agentura by požadovala zaplacení svých nákladů. 

Zdali je tento obchodní model v souladu s etickým zásadami, necháme ke zvážení čtenářům.

Inkasní agentury v kauze protiprávních pokut z roku 2018

Mobilního operátora T-Mobile postihla pokuta ve výši 500 000 Kč kvůli agresivním obchodním praktikám. Pokutu udělil České telekomunikační úřad z důvodu, že operátor vymáhal prostřednictvím inkasních agentur neplatné smluvní pokuty, i když bylo zřejmé, že pokuty sjednané pouze v obchodních podmínkách jsou neplatné. Tento názor vyjádřil Ústavní soud.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru