SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Miloš Zeman | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Proč moc soudní oslabuje hlavu státu

Miloš Zeman neuspěl ohledně odkladu jmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Prezident Miloš Zeman neuspěl ohledně odkladu jmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem. Nejvyšší správní soud totiž nepřiznal kasační stížnosti Hradu odkladný účinek. Vyplývá to z usnesení, které soud zveřejnil na úřední desce. Platný je pravomocný rozsudek soudu v Praze, který dospěl k názoru, že Zemanovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem a vrátil prezidentovi věc k dalšímu řízení.

V naší demokratické společnosti, když se to někomu hodí, z nepochopitelných důvodů usilujeme o návrat ke komunistickým manýrům. 

Na území našeho státu již za Rakouska, pak za Rakouska-Uherska i za Československé republiky, a to až do Února 1948, platilo, že na uprázdněnou stolici navrhovaly vysoké školy tři kandidáty na jmenování profesorem, a z nich si hlava státu jako suverén sama vybírala, koho jmenuje. Po Únoru toto odpadlo, když se návrhy opíraly o vyjádření stranických výborů a hlava státu fakticky akceptovala konkrétní předložený návrh. 

Po listopadu 1989 se hlavy státu chtěly navrátit k demokratickým tradicím svobodného rozhodování. Nyní – z důvodů, které nechápu – naráží tradice u našich soudů a dochází k oslabování hlavy státu.

Celkem by mne zajímala argumentace soudů, proč nerespektují tradici. Možná je však na vině i Kancelář prezidenta republiky, která o tradici dostatečně neinformuje a přispívá tak k zásahům moci soudní do moci výkonné a k oslabování pozice hlavy státu.

Proč moc soudní oslabuje hlavu státu
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jediný svého druhu: dětský detox v Praze možná skončí. Nejsou finance