SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Snout; úprava PressPort Magazín

Proč není účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným

Stát je pro mnoho lidí zdroj, který se dá skvěle tunelovat

Tereza Urzová Publicistka
Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Kauza údajných machinací v dotačním programu Severozápad je největším případem svého druhu v zemi. Uvízlo v ní 27 politiků, podnikatelů a úředníků, kteří podle obžaloby zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Hlavní líčení v případu odstartuje 7. září.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, přičemž jak se blíží volby, už zase slýcháme, jak budoucí státní představitelé zatočí s korupcí. Takové prázdné, pravidelně opakované heslo. S korupcí se dá efektivně zatočit jen tak, že se zmenší prostředí, ve kterém může vznikat.

Jakmile je ve státě legislativní chaos a hromada úřadů, úředníků a státních institucí, které rozdělují daně, ke korupci to směle vybízí. A bohužel i k tomu, aby patřilo mezi velký politický zájem si ty finanční obnosy více či méně legálně nasměrovat do vlastní kapsy.

Takovým typickým příkladem je nejen zmíněný dotační program ROP Severozápad, kdy míří k soudu mimo jiné bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS), bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (dříve ČSSD) či bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc,(ODS), ale i dotace Andreje Babiše, skvěle to bylo také vidět na podivných účelových zakázkách během pandemie.

Stát je pro mnoho lidí zdroj, který se dá skvěle tunelovat. Dokud bude stát takhle obří a prorostlý do většiny oblastí našich životů (a on se bohužel pořád zvětšuje a posiluje), nebude korupce ani účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Proč není účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nejstarší osoba světa by měla být v olympijské štafetě