ILUSTRACE: Snout; úprava PressPort Magazín

Proč není účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným

Stát je pro mnoho lidí zdroj, který se dá skvěle tunelovat

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Kauza údajných machinací v dotačním programu Severozápad je největším případem svého druhu v zemi. Uvízlo v ní 27 politiků, podnikatelů a úředníků, kteří podle obžaloby zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Hlavní líčení v případu odstartuje 7. září.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, přičemž jak se blíží volby, už zase slýcháme, jak budoucí státní představitelé zatočí s korupcí. Takové prázdné, pravidelně opakované heslo. S korupcí se dá efektivně zatočit jen tak, že se zmenší prostředí, ve kterém může vznikat.

Jakmile je ve státě legislativní chaos a hromada úřadů, úředníků a státních institucí, které rozdělují daně, ke korupci to směle vybízí. A bohužel i k tomu, aby patřilo mezi velký politický zájem si ty finanční obnosy více či méně legálně nasměrovat do vlastní kapsy.

Takovým typickým příkladem je nejen zmíněný dotační program ROP Severozápad, kdy míří k soudu mimo jiné bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS), bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (dříve ČSSD) či bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc,(ODS), ale i dotace Andreje Babiše, skvěle to bylo také vidět na podivných účelových zakázkách během pandemie.

Stát je pro mnoho lidí zdroj, který se dá skvěle tunelovat. Dokud bude stát takhle obří a prorostlý do většiny oblastí našich životů (a on se bohužel pořád zvětšuje a posiluje), nebude korupce ani účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Proč není účelová manipulace se státními financemi ničím výjimečným
Hodnocení čtenářů1 Hlas
68
68
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.