SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Proč nepodpořím bulvární vpád do Kunderova života

Použito na obálce románu The Festival of Insignificance | KRESBA: Milan Kundera (1970)
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
100
100

Vydání Kunderovy biografie nelze nazvat jinak než granátem hozeným do poklidných vod české literární scény.

Sama jsem se o ní dozvěděla poprvé z Respektu, který uveřejnil velký rozhovor s autorem Janem Novákem. Jistě, Respekt má na Milana Kunderu pifku už dlouho, vždyť to byli právě redaktoři Respektu, kteří před více než deseti lety způsobili pozdvižení uveřejněním jeho tzv. udavačské epizody

Už z toho prvotního rozhovoru s autorem biografie bylo zřejmé, že kniha se stane velmi diskutovanou událostí.

Já nemám Kunderu načteného, ale na životopis jsem se začala okamžitě – a pěkně povrchně – těšit. V knize byly použity kontroverzní materiály, odposlechy pořízené tehdejší Státní bezpečností(!), rozhovory s Kunderovými přáteli… hm, takové kamarády, kteří popíšou slídilskému životopisci vaše intimní zážitky, by chtěl každý, že? 

Už už jsem se těšila, jak si tu novou bichli zařadíme do knihovny vedle obrovské Čornejovy monografie Žižka. Pravda, Žižka je šest set let po smrti, jeho asi případné životopiscovy omyly či indiskrétnosti nerozhodí, Kundera žije, je mu přes devadesát let a svůj osobní život si před veřejností pečlivě střeží… Ale co, bude to zábava, až se do toho bulváru po večerech začtu a budu hltat zajisté poutavé podrobnosti z prostředí disentu a ze soukromí slavného spisovatele. 

Milan Kundera | KOLÁŽ: PressPort Magazín s využitím ilustrací Josefa Blechy a Matta Blease

Jenže to asi nedopadne. Z recenzí a hodnotících článků se s obsahem knihy seznámil také manžel. Znechuceně mi řekl, že tohle kupovat rozhodně nebudeme. Tento bulvární vpád do Kunderova života nepodpoříme. Pokud chci něco číst, mám přece možnost číst přímo Kunderu. Hned objednal elektronicky dvě jeho knihy, kdybych snad chtěla s e-literaturou začít. Nahlížení do Kunderovy ložnice se konat nebude.

Hm. Já samozřejmě uznávám, že na tom něco je, a teoreticky naprosto souhlasím, že není správné to kupovat a zřejmě ani číst… Ale když já se na ten pamflet tak hříšně těšila!

Proč nepodpořím bulvární vpád do Kunderova života
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
100
100

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Milionáři s bunkry se připravují na nejhorší. Mají hrůzu z občanských nepokojů