Proč přibývají krvavé útoky nožem na veřejných místech a jak se ubránit
ILUSTRACE: Brian Rea (úprava PressPort Magazín)

Proč přibývají krvavé útoky nožem na veřejných místech a jak se ubránit

Přečtěte si, jak to bylo ve skutečnosti s případem vražedkyně ze Smíchova

POLICIE
Analytická rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

V pražském obchodním centru Flora pobodal loni pachatel cizince tmavé pleti. Bodl ho nožem do krku a dalších částí těla. Útočníka zadržela ochranka jednoho z obchodů a předala policii. Pobodaný muž byl těžce zraněn.

Útok se odehrál v prvním podzemním podlaží, všude na podlaze byla krev. Zraněnému muži pomáhali před příjezdem záchranky svědci, snažili se zastavit krvácení na krku. „Pacient ztratil velké množství krve, záchranáři ho museli uvést do umělého spánku a napojit na umělou plicní ventilaci,“ řekla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Útoky nožem jsou tak čím dál častější a šíří se po celém světě. Jde o trend i v České republice, kdy se ani po odpykání třicetiletého trestu například vražedkyně ze Smíchova Michelle Sudků (35) nedostane na svobodu.

Fakta, která k případu níže přináší PressPort Magazín, se nedozvíte nikde jinde.

V čem jsou útoky nožem zrádné

Ale pokračujme: v čem jsou útoky nožem záludné? Po dohodě s provozovateli mobilní aplikace DROZD, která vám pomůže s bezpečným cestováním (partnerem projektu je Ministerstvo zahraničních věcí ČR), publikujeme v rámci tohoto tématu nejprve návod, jak se útočníkovi ubránit a jak v tak vypjaté situaci postupovat.

Je lepší skončit na policejní stanici podezřelý z nepřiměřené obrany než na chodníku přikrytý černou plachtou.

Útočník s nožem bude pravděpodobně odhodlanější, šílenější a často také zdrogovanější než zabiják se střelnou zbraní. S nožem k vám musí přistoupit a být odhodlaný a schopný vám svýma rukama ublížit. Často je takový jedinec smířený s fatálními důsledky i pro něj, nebo si jejich možnost neuvědomuje, protože nevnímá realitu. 

V některých zemích se můžete setkat s tím, že se nožem bude ohánět  dvanáctiletý chlapec. Nepodceňte ani takového útočníka. Je jedno, kolik let je někomu, kdo vám chce píchnout nůž do krku.

Velmi často útočník s nožem nebude chápat, co mu říkáte, co se děje a také bude velmi málo citlivý k vlastní bolesti – zastavit ho lze pouze brutální silou bez ohledu na jeho zdraví či život. 

Vhodně zvolený nebo upravený nůž má přitom řadu výhod – nezastaví ho oblečení, dosáhne dál, je rychlý, míření je snazší, nemůže mu dojít munice. Je těžké odhadnout dráhu nože. Nůž může řezat, bodat, ale i sekat. Dokonce nemusí vypadat jako nůž. Může jít o vybroušený drát, plech, střep.

Dostat se do blízkosti útočníka s nožem může být nebezpečnější než útok pachatele se střelnou zbraní. Každý rok je nožem zabito nebo zraněno velké množství profesionálů – policistů, vojáků, pracovníků ostrahy. Jsou ve službě, jsou trénovaní a přesto je útok nožem zlikviduje. Funkční reakční doba na nenadálou událost může být jedna až dvě sekundy, dost na zabití. 

Někteří napadení uvádějí, že si útok nožem uvědomili, až když byli celí od krve. Desítky sekund krváceli, bránili se, bojovali a neměli nejmenší tušení, že jsou vážně poranění. Myslete na to. Počítejte s nožem při každém kontaktu s agresivním nebo podivně se chovajícím jedincem. Zásah do velké tepny nebo žíly vám dává jen desítky sekund života při vědomí.

Pouze útočník ví, co se bude dít. On má plán, on cosi prožívá. On ví, zda je ochoten zemřít. On ví, jestli má komplice. Vy nemáte nejmenší tušení, jaký je jeho scénář a kde jsou jeho hranice. 

Jestliže se to stane, myslete vždy nejdřív na sebe. Vaše smrt nikomu nepomůže. Utečte, skryjte se, volejte pomoc, a pouze pokud je to nezbytné, bojujte.

Pokud se dostanete do situace, kdy se nevyhnutelně musíte aktivně bránit, pamatujte:

  • Nůž je smrtící zbraň. Bojujte tvrdě. Pokud bojujete o život, vaše obrana musí být zničující, bezohledná, likvidační. Neberte ohledy na zdraví nebo život útočníka. Nechcete zemřít.
  • Nespoléhejte na pomoc okolostojících. Většinou vám nepomohou. Dav není tým nebo kolektiv.
  • Obětovat se nedává téměř nikdy smysl. Vraždícího šílence to nezastaví. Ostatním pomůžete jako živý, ne jako mrtvola hrdiny.
  • Neztrácejte čas. Nekoukejte. Útočník za 5 sekund vašeho ztuhnutí a paralýzy uběhne 30 metrů. Zkuste si představit, jak je to daleko. Budete v šoku, protože nemáte zkušenost s náhlým násilím. Nebudete chápat co se děje, ale musíte být aktivní. Bojujete o život.
  • Útočník nebude pravděpodobně vnímat bolest, bude mít nečekanou sílu a nebude se chovat logicky. Bude v adrenalinovém rauši. Vaše odhady jeho reakcí budou pravděpodobně chybné.
  • Vyšinutí útočníka může někdy hrát ve váš prospěch. Může mít tunelové vidění, může vás přehlédnout, může dokonce ignorovat ležící osoby. Vnímejte, co útočník dělá, ale nikdy na to nespoléhejte.
  • Pokud k útoku dojde venku, dobrou strategií může být ukrýt se nebo zabarikádovat uvnitř budovy.
  • Nepřemýšlejte o zranění nebo bolesti útočníka a nešetřete ho. Pokud vás chce zabít, musíte ho zastavit. Jakkoliv. Víme, že se opakujeme, ale tohle je opravdu důležité.
  • Pokud s tím máte zkušenost a boj je nevyhnutelný, zformujte jasnými pokyny skupinu obránců a dávejte jim jasné pokyny. Útočníka pak musíte takzvaně „zašlapat do země“.

Zdá se vám to šílené? Není. Šílení jsou útočníci s noži. Neberte na ně ohledy. Je lepší skončit na policejní stanici podezřelý z nepřiměřené obrany než na chodníku přikrytý černou plachtou.

Vražedkyně ze Smíchova

A nyní již slíbená fakta k případu Sudků. Je potvrzeno, že v jejím případě chybovali lékaři. Pravomocně odsouzení policisté tak sehráli spíše roli obětních beránků.

Michelle Sudků u soudu. V pravém rohu sexuolog Jaroslav Zvěřina. | FOTO: Jan Handrejch (Právo), Profimedia. KOLÁŽ: PressPort magazín

Když Sudků soud předloni v březnu poslal za mříže, rozhodl o ústavní sexuologické léčbě této již prokazatelně diagnostikované sadistky. Jenže tu nemůže vězeňská služba během výkonu trestu pro Sudků zajistit, protože na to její nemocnice nemají akreditaci.

Soud se tak s vězeňskou službou dohodl, že odsouzená si nejprve musí odsedět po doživotí druhý nejpřísnější trest (30 let) a teprve poté zamíří do některé z psychiatrických nemocnic.

„Kombinace uloženého výkonu trestu a zároveň ochranné ústavní sexuologické léčby nejde, tudíž to bude postupně. Nejdříve si odpyká trest a po něm bude následovat léčba,“ řekla mluvčí pražského městského soudu. Kromě toho musí Sudků pozůstalým uhradit újmu 850 tisíc korun.

Pochybení doktorů

Sudků, která má podprůměrné IQ (podle znalců 84), nechali policisté Lukáš Kočer a Petr Michálek před dvěma lety po incidentu v pražské kavárně, kde se pokusila uškrtit zákaznici, převézt do psychiatrické nemocnice. Lékařům v Bohnicích ale podle pozdější obžaloby nepředali o útoku informace, a ti tak Sudků z nemocnice o dva týdny později propustili. Ta v týž den zavraždila jinou paní v obchodním centru na Smíchově. Nožem.

Nejprve se věnujme pochybení lékařů: Útočnici v minulosti aplikovali injekce testosteronu kvůli změně pohlaví. Je možné, aby tento steroidní hormon vražedné sklony sexuálně deviantní pacientky nakopl?

Sudků v roce 2013 či 2014 vyhledala sexuologa Petra Weisse. Jak zaznělo během přelíčení, začala v roce 2013 podstupovat změnu pohlaví na muže. „Během přeměny se u mě objevily sadistické myšlenky ve formě, že bych uškrtila ženu. Týkalo se to hlavně jedné sestry z motolské onkologie (Sudků tam pracovala jako zdravotní sestra, pozn. red.). Chtěla jsem jí vyjmout játra, osmažit si je na kmínu a sníst,“ řekla.

Byl jí diagnostikován nekrofilní sadismus; přitloukla třeba kočku na dveře, přičemž se ukájela. „V dětství jsem znásilňovala psy, sahala jim na penisy,“ uvedla pak sama Sudků.

A právě ve zmíněné přeměně pohlaví se skrývá zádrhel, jelikož žena má deviantní diagnózu. Problém vysvětluje jeden z lékařů, jenž si nepřál zveřejnit jméno. „Testosteronové injekce mohly agresivitu Sudků skutečně nakopnout, už s tím potom nešlo nic dělat, a tato sexuální deviantka i proto mohla vraždit. Ovšem těžko to prokázat,“ uvedl nejprve pro ppmagazín.com.

Odbornice pražského Endokrinologického ústavu Ludmila Máčová slova potvrzuje. „Nebudu se vyjadřovat k žádnému konkrétnímu případu, nicméně je známo, že hladina testosteronu souvisí s agresivitou. Ta korelace tady je. A testosteron v ženském těle může napáchat paseku, a nejen u deviantů.“

Zásadní otázkou tudíž je: věděli lékaři o deviaci Sudků před přeměnou pohlaví? A pokud ne, to snad před ní nebyla odborně vyšetřena? A projevila-li se diagnóza sexuální deviace a byla-li stanovena až v průběhu hormonální léčby, jak se i stalo (léčba byla přerušena), proč nebyla nekrofilní sadistka Sudků pod intenzivnějším lékařským dohledem?

Znalecký posudek, do kterého měla možnost redakce ppmagazínu.com nahlédnout a který vznikal pod odborným dohledem šéfa Sexuologické společnosti ČLS JEP Jaroslava Zvěřiny, potvrdil, že vražda souvisí s proměnou pohlaví Sudků. Tudíž se zmíněnými injekcemi…

„K tomuto se nemohu vůbec vyjádřit, jelikož jsem Sudků sám posuzoval. Souvislost s agresivitou a hladinou testosteronu některé výzkumy prokazují, jiné ji nepotvrdily. Obecně však platí, že při léčbě sexuálních deviantů se užívá léků, které sexuální apetenci naopak potlačují,“ vysvětlil sexuolog Petr Weiss.

Jak mohla projít sítem?

Jak je vůbec možné, že se žena se sadistickými sklony dostala do procesu změny na muže? „Pravda je, že testosteron zvyšuje agresivitu. Asi po tom nebylo pátráno, nebo prošla sítem, přestože neměla,“ míní znalec z oboru psychologie Karel Netík, který Sudků také vyšetřoval.

Nutno zároveň dodat, že sexuolog je sice ústřední postavou v průběhu celé přeměny pohlaví, nicméně před procedurou je nezbytné vyžádat si posudek nezávislého psychologa. Často je nutné absolvovat i další vyšetření před nasazením hormonální terapie a vždy před komisí. Mohlo zde v případě Sudků dojít k pochybení?

„Komise schvaluje operaci. Jestliže by měla žena dostávat androgeny, tedy testosteron, a byla-li by to sadistka, tak by tam byl problém. U Sudků se přece i z tohoto důvodu léčba přerušila. Ale co o tom vím, tak před změnou pohlaví byla diagnostikována pouze jako transsexuálka, nikoli jako deviant,“ uvedl sexuolog Ivo Procházka ze Sexuologického ústavu VFN v Praze.

Sudků měla být jistě pod větší lékařskou kontrolou už jen kvůli tomu, že sexuální deviant absolvoval v tomto případě hormonální léčbu aplikací testosteronu a že se pokoušel před vraždou v supermarketu zabít i další ženu.

Obětní beránci

Po vraždě na Smíchově nechal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) sestavit vyšetřovací tým, aby zjistil, zda v psychiatrické nemocnici v Bohnicích nepochybili, když propustili tak nebezpečnou pacientku. Komise pochybení na straně nemocnice nezjistila, naopak došla k závěru, že selhala komunikace ze strany policie. O pochybením ze strany lékařů před a během přeměny Sudků na muže se veřejně nehovořilo.

Dvěma policistům, kteří proti Sudků v kavárně zasahovali, uložil obvodní soud loni v říjnu podmíněné tresty; jsou pravomocné. Uvedla to místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Policisté, se podle soudu dopustili maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Oba vinu odmítali.

Jak se zdá, ti, co nesli skutečnou odpovědnost – muži a ženy v bílých pláštích, trestu unikli. Jistě neměli žádné zlé úmysly a mnoha lidem pomohli zlepšit kvalitu života, ale zdá se, že vůči policistům to není příliš fér…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Proč přibývají krvavé útoky nožem na veřejných místech a jak se ubránit
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
81
81
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.