Proč skončily zlaté časy ČSSD a strana teď připomíná pštrosa. Přinášíme jasné odpovědi

Někdy je třeba jistý časový odstup, aby měla analýza na téma, proč se sociální demokraté octli ve stavu politického marastu, náležitou relevanci. Aby byla přesná. Pokusme se o ni. A mimo jiné prostřednictvím popisu kariéry expředsedy strany Bohuslava Sobotky.

Jak se říká, ryba smrdí od hlavy, a taktéž platí, že sociálně demokratičtí předsedové končí až na výjimky, jakou je Miloš Zeman, stejně: odchodem do zapomnění.

Co odešlo s Bohuslavem Sobotkou, jenž rezignoval i na poslanecký mandát? Svým způsobem jedno akční a silné trio české politiky, které současně soc. dem. pohřbilo, byť nutno dodat, že z odlišného úhlu pohledu lze hovořit o „geniálním“ propojení, pronikavé chytrosti i schopnostech, po nichž mnozí lidé touží a za které by klidně zaprodali duši ďáblu.

Draví mladíci

Jedni vyzdvihovali jeho slušnost a morální integritu, druzí mu vyčítali nedostatek charismatu a neznalost cizích jazyků. Pak náhle Bohuslav Sobotka opustil nejvyšší tuzemskou politiku. S tou byl spojen přes dvacet let. Na co by se nemělo zapomínat? Že „lobbista“ Miloš Růžička a advokát Radek Pokorný dokázali ve spojení s ním – expremiérem Sobotkou – ovládnout byznys i média. Trio bylo synonymem úspěchu, ale i „bezskrupulóznosti“.

Ti dva přátelé sociálnědemokratického Bohuslava Sobotky si totiž nemohli stěžovat. Advokát Pokorný zastupoval v právních sporech se státem jednu obří společnost za druhou. Mediální servis a PR služby většině z těchto firem zajišťovala zase propagační (vlivová) agentura Bison & Rose. A její tehdejší spolumajitelé, nejviditelněji Růžička (mimo jiné exporadce někdejšího ministra vnitra Milana Chovance), nebyli žádní troškaři.

Propojení pracovitého a inteligentního marketéra Růžičky, neméně pracovitého a chytrého advokáta Pokorného a Sobotky bylo zjevné. Z jednoho úhlu pohledu, toho ryze majetnického a pragmatického, dokázala trojice mladých mužů to, co se povede v divokých vodách byznysu málokomu – ovládnout svého času tuhle zemi.

„Geniální” propojení

„Geniální“ propojení mediálního lobbisty, „protřelého“ advokáta a slibného politika přineslo ovoce: dokázali být vždy v pravou chvíli na pravém místě, na místě, kde to (řečeno s literární nadsázkou) kypělo penězi. Z druhého úhlu pohledu, sociálního (jejž by měl mít každý správný sociální demokrat v sobě hluboce zakořeněný), bylo člověku spíš úzko, slyšel-li o „úspěších“ dravé trojice v porovnání se situací horníků bydlících v bývalých bytech OKD.

Co však trio Sobotka–Pokorný–Růžička vlastně umělo, co dokázalo a jak to, že bylo s to být tak „úspěšné“?

Nejprve připomeňme, že v září roku 1999 do Pokorného advokátní kanceláře nastoupil Sobotka jako koncipient. V té době byl poslancem a šéfem podvýboru pro kapitálové a finanční trhy (od září 1998 do září 2001) a měl ve své agendě privatizační otázky.

Pokorný tedy mohl mít dokonalý přehled o dění v této oblasti. A jistě i měl. A jak bylo uvedeno, Miloš Růžička, potažmo PR agentura Bison & Rose, zastupovala tytéž klienty jako Sobotkův přítel a advokát Pokorný.

Šlo například o společnosti Škoda Transportation, Eurovia, s nimiž se stát soudí či soudil. Mezi další klienty Růžičky nebo Pokorného patří či patřily například společnosti NWR, ČEPRO, ČEZ, Nadace ČEZ, ČSA, Komerční banka, Prague Airport či Dopravní podnik hlavního města Prahy. Růžička měl vliv na Českou televizi či vydavatelství Economia.

Čili Pokorný poskytoval právní služby, Růžička „lobboval“, Sobotka pro změnu premiéroval. Že spolu trio komunikuje, dokládaly například maily uniknuvší na xenofobní web White Media. Pozoruhodné třeba bylo, že v jednom dopisu apeloval šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr na premiéra Sobotku (ten Švagra do funkce protlačil), aby byl na vládě schválen materiál na prodloužení smlouvy s právníky.

Veřejná zakázka měla hodnotu 80 miliónů. Tolik měl stát zaplatit za právní služby skupině advokátů, kteří měli Státní správě hmotných rezerv pomoci ve sporu o naftu se společností Viktoriagruppe. Zakázku bez výběrového řízení nakonec získalo sdružení advokátů kolem Alexandra Mareše. A koho je Mareš blízkým spolupracovníkem? Nikoho jiného než Radka Pokorného, jehož pojí, jak je výše uvedeno a jak je známo, se Sobotkou letité přátelství.

Propojení Mareše na Pokorného bylo očividné: společenská smlouva advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři uváděl Mareše jako opatrovníka této společnosti. Možná to je náhoda, ale pomalu jako by se zdálo, že takto se dohazují stamilionové kšefty.

Vše obětoval, o vše přišel

„Lobbisté“ (uvozovky proto, že jde v Čechách stále o pejorativní označení) z agentury Bison & Rose, tedy Růžička, dále advokát Pokorný a někdejší ministr financí Sobotka se pak společně setkali mimo jiné i při privatizaci společnosti OKD. Tu Sobotka coby někdejší ministr financí inicioval. Sobotka nesl za privatizaci důlní společnosti politickou zodpovědnost. Jeho důvěrný přítel Pokorný zastupoval Zdeňka Bakalu. Pro miliardáře, v jehož rukou zčásti OKD skončila, pracoval de facto i Růžička.

Privatizace vrhala dlouhodobě stín na kariéru premiéra; i podle vyšetřovatelů byl totiž státní podíl prodán pod cenou; Česku tak mohla vzniknout dvacetimiliardová škoda. Privatizace tak byla pochopitelně Sobotkovým nejcitlivějším místem (prezident Zeman toho politicky využíval; dnešní ministerský předseda Andrej Babiš zase vedl s Růžičkou a Pokorným otevřenou válku, a to i prostřednictvím médií: Bakalova Economia versus Babišova Mafra, „Pokorného“ Echo24 versus Mafra a tak dále, že už se to nedalo oboustranně ani číst, ani učíst).

Bohuslav Sobotka

Sobotkova profesní dráha dosud byla s politikou výlučně spojená. Ještě ani ne jako dvacetiletý se jako nadšený mladý sociální demokrat po revoluci podílel na obnově stranické buňky na rodné jižní Moravě. Jako spoluzakladatel Mladých sociálních demokratů se v 90. letech rychle stal jedním z nejnadějnějších mladých členů ČSSD.

Bohuslav Sobotka

Někdejší premiér bitvu s Milošem Zemanem prohrál. | FOTO: archi

Poprvé Sobotka zasedl v dolní komoře jako poslanec v roce 1996 a od té doby sněmovní lavici neopustil. O šest let později, v necelých třiceti letech, ho tehdejší premiér Vladimír Špidla jmenoval do čela klíčového resortu financí.

Vrchol jeho kariéry přišel na začátku roku 2014. Když ho 17. ledna na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman šéfem vlády, od voleb, které soc. dem. na podzim 2013 s dvaceti procenty ovládla, uplynulo už 83 dní. Na uvedení do funkce si Sobotka musel počkat vůbec nejdéle ze všech dosavadních šéfů kabinetu.

Přestože se oba aktéři slavnostního ceremoniálu do kamer a fotoaparátů usmívali, jejich vztahy byly ve skutečnosti už dlouho napjaté. Zeman ani po jedenácti letech Sobotkovi neodpustil, že během ještě nepřímé prezidentské volby v roce 2003 patřil mezi ty sociální demokraty, kteří ho při hlasování obou komor parlamentu nepodpořili. A zjednodušeně lze říct, že právě to nakonec zlomilo Sobotkovi vaz. Bitvu se Zemanem prohrál.

Ze Sobotky, na druhou stranu premiéra úspěšné vlády, se pak ze dne na den stal řadový straník i poslanec. Významnější funkci nedostal ani v rámci sněmovních orgánů. Ještě jako předseda vlády také oznámil rozchod s manželkou. „Politice obětoval všechno a o všechno také přišel,“ komentoval Sobotkovy poslední měsíce jeden z opozičních poslanců.

Krutá disciplína

Někomu to může být líto, jiný se raduje. Ale tak už to chodí. „Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo,“ napsal na twitteru bývalý šéf a současný tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve Sněmovně nahradil. Čas tedy ukáže.

Čas ale již nemusí ani ukazovat, ani prokazovat, jak soc. dem. „obohatil“ zmíněný exministr vnitra Chovanec. O jeho řízení rezortu vypovídá následující poznatek: Když se sestavovala současná vláda, vnitro, o které se hrálo především, ČSSD vyžadovala dle „oficiálních“ vyjádření výměnou za to, že bude souhlasit se stíhaným premiérem v čele vlády, čímž se měl eliminovat Babišův střet zájmů. 

„Chovanec nám vzkázal, a to zcela jednoznačně, že musíme za každou cenu vyjednat právě resort vnitra, kam si chtěl dosadit i svého náměstka – jednoho expolicistu. Jinak že je mrtvý muž, řekl. A opravdu byl rozklepaný,” hovořil tehdy otevřeně jeden z členů vedení sociální demokracie.

Chovanec má podle zmíněného zdroje z vedení ČSSD (který s Chovancem nesympatizuje, ačkoli veřejně to nedává najevo) „obrovský strach“, že jeho nestandardní úkolování (například civilní rozvědky s vnějším polem působnosti) vyjde najevo v mnohem širších souvislostech než doposud…

Jako pštrosi 

Ale to, co říká onen sociální demokrat o Chovancovi, to je vlastně synonymem pro chování soc. dem. z minulého týdne, kdy opustila při hlasování o osudu současného kabinetu sál. Sociální demokraté totiž umějí chyby občas pojmenovat (ostatně není to tak těžké), leckdo z nich si je chyb vědom, nicméně oni před nimi zpravidla zastrčí hlavy hromadně do písku jako pštrosi.

A to je vymazává postupně z politické mapy Česka, což může být na druhou stranu jejich nadějí. Když strana nemá vliv, opouštějí ji „Chovanci“ a další jim podobní. Pak může nastat obroda. Příkladem je ODS.

Z toho úhlu pohledu tak ČSSD vládní angažmá navzdory opačným tvrzením (prezident, premiér) může pouze uškodit, jelikož bude-li se vládě dařit, marketéři, imagemakeři a „imagologové“ hnutí ANO na slabé a rozpolcené socialisty zapomenou: vše prodají jako úspěch Andreje Babiše.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

1 komentář

  Reagujte

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  ■ nezávislýMAGAZÍN

  PROJEKTY

  PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

  Nejnovější | vše >>

  Czech CS English EN