Nastal podle uznávaného odborníka – vakcinologa a epidemiologa profesora Jiřího Berana v tuto chvíli konec onemocnění COVID-19? Jaké plyne z období pandemie největší poučení pro člověka s jeho odborností? A jakou zkušenost si můžeme odnést z očkování?
„Klinickému vývoji nových očkovacích látek se věnuji skoro třicet let, takže nějakou zkušenost z toho mám ze světových nebo evropských projektů,“ reaguje skromně profesor Jiří Beran na poznámku redaktora, že je mezinárodně uznávaným vakcinologem.
„Řekl bych, že je konec covidu,“ pokračuje Jiří Beran. „V tuto chvíli můžeme očekávat samozřejmě nějaké mírné zvýšení případů, ale vidíme všichni, že většina těchto případů jsou s mírnými klinickými průběhy a maximální komplikace, která se objevuje u většiny lidí, je zánět nosních dutin.“
„Já bych řekl, že pro mne to nejdůležitější poučení je v tom, že jsme se především měli orientovat na rizikové skupiny a měli jsme určitě zajistit to, aby tyto rizikové skupiny měli co nejblíž ke svému praktickému lékaři,“ rekapituluje profesor Beran období covidu. „Sám osobně jsem považoval za naprosto zbytečné – a dnes se to ukazuje – masivní testování dětí ve školách, lidí v závodech a podobně. A samozřejmě jsem přesvědčen o tom, že dlouhodobé nošení roušek je velmi špatné.“
„Během prvního roku, kdy se očkovalo – myslím tím rok 2020-21 – se ukazovalo několik důležitých fenoménů v souvislosti s očkováním, které jsme do té doby neznali. Ten první je, že téměř nikdo z těch odborníků, kteří to řídili, si neuvědomil, že nákaza vstupuje do organismu přes sliznice. Čili proto, abychom zabránili vzniku infekce, je potřeba mít i slizniční imunitu. A bylo nutno lidem od počátku vysvětlovat, že i když jsou očkovaní, musí prodělat jednu mírnou infekci,“ vysvětluje Jiří Beran s tím, že očkování mělo význam především pro lidi z rizikových skupin.
A pokud někdo covid prodělal, anebo je očkován, přeočkovávání podle profesora Berana není nyní nutné.