Mikuláš Minář | KOLÁŽ: PressPort magazín

Promeškání toho správného momentu, který se už nikdy nevrátí

Mináře potkal stejný či přinejmenším dost podobný osud jako Václava Klause mladšího po odchodu z ODS

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Mikuláš Minář spouští svůj politický pokus. Hnutí Lidé PRO cílí především na opozičního voliče. Ptá-li se někdo, může-li mít úspěch, záleží, co úspěchem nazýváme.

Pokud za úspěch považujeme zisk v rozmezí dvou až čtyř procent, pak bych dokonce řekla, že má šanci na úspěch dopředu zaručenou. Pokud oním úspěchem má být odsátí malinké části hlasů Pirátů, STANu nebo TOP 09, pak i zde by se o úspěchu dalo hovořit. Jestli se ovšem úspěchem rozumí vstup do Sněmovny, nebo dokonce účast na vládě, tak tady je dopředu jasné, že má Minář smůlu jak vzrostlá borovice.

Zlé jazyky tvrdí, že Minářovi prostě došly peníze, a proto je zde opět další projekt s transparentním účtem, kam mohou lidé poslat své peníze, ale zato bez uceleného programu. Může hrát jistou roli i tato motivace?

Těžko soudit, ale jestli došly peníze, není až tak důležité. To hlavní, co Minářovi došlo – a to tak, že úplně – je kouzlo okamžiku.

Těžko soudit, ale jestli došly peníze, není až tak důležité. To hlavní, co Minářovi došlo – a to tak, že úplně – je kouzlo okamžiku. Po roce ve veřejném prostoru už nikoho příliš nezajímá, už to není nové, tím méně originální, už to zkrátka netáhne. S Minářem je to stejné jako s vánočním cukrovím, které po roce najdete při úklidu někde ve skříni. Jasně, před rokem to byl velký šlágr, spoustě lidí to cukroví chutnalo, až měli boule za ušima. Ale teď? Po roce? Kdo by to ještě chtěl jíst?

Mináře tak vlastně potkal stejný či přinejmenším dost podobný osud, jaký potkal Václava Klause mladšího po odchodu z ODS. V tom promeškání správného momentu, který se už nikdy nevrátí, si mohou oba muži podat ruku. A proto je a bude zhruba stejný i výsledek, kterého (ne)dosáhnou jejich politické projekty.

Někteří zastánci liberální politiky Minářův vstup na scénu kritizují. Podle nich nové hnutí trhá potenciál a soudržnost opozice a dále ubírá možné hlasy dvěma nedávno vzniklým volebním koalicím, tvořeným stranami opozice.

Tyto námitky jsou principiálně správné, ale notně přehnané. Ano, komu jinému by měl Minářův nový subjekt vzít voliče než právě opozici. Nebo si snad někdo vážně myslel, že přitáhne hlasy Babiše? To ani ve snu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Promeškání toho správného momentu, který se už nikdy nevrátí
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
85
70
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.