SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Karel Roden ve snímku Promlčeno | FOTO: DonArt Production

Promlčeno: začalo natáčení napínavého a ambiciózního thrilleru s Karlem Rodenem

Produkce DonArt otevírá závažné celospolečenské téma

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93
95
NAŠE HODNOCENÍ

Držitel Českého lva a dvou Cen české filmové kritiky režisér a scenárista Robert Sedláček natočí kriminální thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli. Hlavním tématem připravovaného celovečerního snímku je promlčení vraždy. Příběh vychází se skutečných událostí. Do tuzemských kin vstoupí začátkem příštího roku.

„Jsem přesvědčen, že točit filmy na motivy důležitých společenských témat je budoucností kinematografie. Promlčení vraždy i dalších trestných činů je právě jedním z nich,“ uvedl producent Jiří Tuček.

„Od produkce jsem dostal nabídku napsat a zrežírovat film, jehož téma je mi vlastní. Témata, na kterých pracuji si vždy pečlivě vybírám, zde jsem neváhal ani minutu,“ podotkl Sedláček.

Jsem přesvědčen, že točit filmy na motivy důležitých společenských témat je budoucností kinematografie.

Jiří Tuček | producent

Hlavní postava filmu svádí vnitřní boj a absolvuje dlouhou cestu za dosažením odpuštění. Vedle Rodena se ve filmu představí Barbora Bočková, Vladimír Kratina, Karel Jirák, Vilma Cibulková a Denisa Barešová. Ve snímku se objeví také influenceři Tomáš Břínek, Barbora Votíková a Vladislav Kadlec.

PROMLČENO

  • Režie: Robert Sedláček
  • Scénář: Robert Sedláček, Mirek Veselý
  • Produkce: DonArt Production
  • Kamera: Jan Šuster, Tomáš Drdácký
  • Hrají: Karel Roden, Anna Fialová, Igor Bareš, Zuzana Bydžovská, Vladimír Kratina a další.
  • Premiéra: Začátek příštího roku

Děj filmu se odehrává jednoho letního večera v rozhlasovém studiu, v jedoucím automobilu a v pražských ulicích. Zdánlivě neškodné vyprávění osudově změní životy hned několika lidem… Radek se po dvaceti letech vrací na pár hodin do Prahy, aby zde nalezl jistou mladou ženu a jednou provždy se vyrovnal se svou minulostí. V pátrání po neznámé ženě mu pomáhá Eva, ambiciózní rozhlasová moderátorka. Radkův příběh si exkluzivně vymíní pro svou živě vysílanou noční show. Netuší ale, že se sama stane součástí pochmurného příběhu, do kterého v jednu chvíli zasáhne i pražská kriminálka. Opravdu už je vše nenávratně promlčeno?

Režisér a scenárista Sedláček, který se narodil v roce 1973, patří k nejvýraznějším tvůrcům své generace. Na kontě má Českého lva za nejlepší scénář a dvě nominace za filmovou režii, navíc byl v roce 2018 Sedláčkem režírovaný historický seriál Bohéma nominován na televizního Českého lva. V tom samém roce měl premiéru film, ve kterém se Sedláček věnuje osudům Jana Palacha.

Sedláček začínal jako regionální novinář, později vystudoval dokument na FAMU a na dokumentární tvorbu se také zprvu zaměřil. V trilogii Tenkrát se věnoval období normalizace, sametové revoluce a rozpadu federace, natočil také filmy o Františku Čubovi či Václavu Bělohradském.

V roce 2006 přišel do kin celovečerní hraný debut Pravidla lži, jenž Sedláčkovi vynesl scenáristického Českého lva, o rok později přišel dokument Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny. Loni Sedláček natočil šestidílný kriminální thriller Sever.

Velké společenské téma

Nový Sedláčkův celovečerní snímek Promlčeno současně otevírá téma promlčení závažných trestných činů v Česku. V rámci české legislativy funguje totiž takzvaná promlčecí lhůta, která zjednodušeně řečeno stanovuje, za jak dlouho přestane být trestný čin trestný – čili postihnutelný.

Zůstaneme-li u nejkrajnějšího případu – u vraždy člověka, činí u nás promlčecí lhůta patnáct, maximálně dvacet let (to jde-li například o zvlášť brutální vraždu, vraždu dítěte nebo opakovanou vraždu). V praxi to tedy funguje tak, že pokud je vrah dopaden po této době, žádný trest mu už nehrozí. Zkrátka, jako by se nic nestalo.

Promlčecí lhůty jsou přitom typické pro evropské kontinentální právo, v zemích s anglosaským pojetím spravedlnosti (USA, Kanada, Anglie, Austrálie) neexistují buď vůbec, nebo alespoň ne v případě závažných zločinů.

V Evropě, kde jsou na rozdíl od Češka lhůty delší (v Německu u vraždy třicet let) se vedou na téma vášnivé diskuze. Ostatně jedna z evropských zemích už lhůty zrušila – Švédsko, a to po promlčení vraždy (25 let) v roce 2010 – tedy 24 let po zavraždění tamního ministerského předsedy Olofa Palmeho. Záhadný atentát Švédy ani po třech dekádách nepřestává fascinovat. Palme byl zastřelen na ulici, když s manželkou vycházel z kina. 

Pozůstalí obětí připouštějí, že jejich traumata někdy trvají i proto, že vrah nebyl nikdy dopaden. Někteří se přitom pravidelně vídají s hlavními podezřelými, jejichž jména často znají z vyšetřovacích zpráv a kteří žijí v jejich nejbližším okolí. „Když si uvědomíte, že vraha možná potkáváte denně, je to hrozné,“ vyjádřil se jeden z pozůstalých po oběti vraždy Miloš Duchek.

Nemožnost potrestání

Podle kriminalistů není neobvyklé, že vyšetřovatelé dále pokračují v pátrání i po promlčení případů. Těch jsou po celé republice desítky. Právě kvůli nim vznikl v Moravskoslezském kraji speciální vyšetřovací tým Homicidium (přeloženo do češtiny – vražda člověka.)
Vrahů, které nedostihla spravedlnost je ale pořád víc než dost. Odložený je třeba případ Dity Hrabánkové z roku 1992 – její tělo našli s vyňatými orgány v průhonickém parku. Dodnes se ale také neví, kdo zavraždil třeba pražského kmotra Františka Mrázka.

Tým Homicidium vznikl v roce 2011. Tvoří ho 12 členů, kteří však plní i běžné úkoly svého služebního zařazení a k neobjasněným kauzám se vracejí, když to situace dovoluje.

Znovuotevřením neobjasněných zvlášť závažných úmyslných trestných činů, zejména vražd, se zabývá také speciální tým Tempus Policejního prezídia. Vznikl v roce 2013. Má kmenové pracovníky, ale je tu možnost do týmu rozkazem velet pracovníky i jiných součástí PČR. V současné době prověřují pracovníci Tempusu kolem šesti případů.
Skupina Tempus je zařazená pod odbor obecné kriminality úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, nezabývá se však jen „promlčenými „ případy, ale všemi podněty k případům násilného charakteru, zejména dosud neobjasněnými vraždami a ublížením na zdraví s následkem smrti

Problém se může zdát, že v případě promlčených závažných činů nemůže být pachatel kvůli promlčení potrestán. Nejde tedy o zbytečné plýtvání státními prostředky a energií kriminalistů?

„Samozřejmě policie v takovém případě zajistí důkazy, vynaloží dost značnou energii, ale pachatel nemůže být obžalován. Lze tedy říct, že jde o zbytečně vyplýtvané prostředky,“ míní někdejší policejní rada Tibor Levay.

Promlčeno: začalo natáčení napínavého a ambiciózního thrilleru s Karlem Rodenem
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93
95
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Muž v Brně ukradl pět housek, dostal 1,5 roku vězení