KOLÁŽ: PPM

Proruští švábi

Starosti o ekonomickou budoucnost neznamenají automaticky, že dotyčný je podporovatelem Vladimira Putina; mezi tím nevede přece žádná přímá linka.

Velice mne udivuje, jak jsou někteří lidé rychle hotoví s demonstrací, která se v sobotu konala na Václavském náměstí.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

V čele bohužel kráčí náš nový prezident, který na Slovensku (zřejmě v domnění, že to sem nedolehne?) účastníky akce komentoval tak, že jde o lidi, kteří chtějí bořit a nemůžeme je brát vážně. Předpokládám, že to byl nějaký zkrat a do budoucna se podobných výroků na adresu desetitisíců občanů státu, jehož je hlavou, vyvaruje. I malé dítě vidí, že tímto nastupuje cestu svého předchůdce, od něhož se chce tak okatě distancovat. Miloš Zeman také nešel pro dehonestující nálepku na část společnosti daleko.

Ale co ostatní? Novináři, komentátoři, někteří politici? Demonstrace byla proruská, jdeme od toho. Vážně?

Domnívám se, že účastníky sobotního shromáždění zajímá mnohem více než Rusko a válka vnitropolitická situace. Zdražování, ceny energií a potravin, důchody. A nemyslím, že bychom jim to měli vyčítat. Pokud někdo neví, z čeho zaplatit elektřinu, je pro něj luxus sledovat válku a fandit Ukrajině. Starosti o ekonomickou budoucnost neznamenají automaticky, že dotyčný je podporovatelem Vladimira Putina; mezi tím nevede přece žádná přímá linka. Skutečnost, že několik jedinců se na závěr demonstrace vydalo do akce, jejímž cílem bylo symbolické stržení vlajky, na tom nic nemění.

Podotýkám, že ukrajinská vlajka na Národním muzeu mi nevadí a její odstranění nepožaduji. Na druhou stranu, kdyby tam nevisela, nic se nestane. Podobná gesta jsou jen pro efekt, skutečná pomoc se odehrává jinde a jinak. A pokud by se zjistilo, že příliš velkou část občanů vlajka z nějakých důvodů irituje, například proto, že jim asociuje nedostatečnou pomoc státu v těžkých dobách, zřejmě by se mělo zvážit její odstranění. Na situaci Ukrajiny a Ukrajinců to totiž nezmění naprosto nic a symbol, který vzbuzuje negativní emoce, je celkem k ničemu.

Předpokládám, že ten, kdo vlajku na budovu vyvěsil, chtěl demonstrovat solidaritu, pomoc, soucit, sympatie a podporu. Pokud by se ukázalo, že symbol svůj účel neplní, je vhodné popřemýšlet, proč tomu tak je a zda neexistuje lepší cesta k dosažení zamýšleného efektu.

Na incidentu s vlajkou se ale, pokud vím, podílela naprostá menšina účastníků té demonstrace. Odsoudit všechny šmahem, že jsou to jen proruští dezoláti, kteří nás nemusí zajímat, pokládám proto za hrubou politickou chybu, intelektuální lenost a myšlenkovou nepoctivost.

Jsou to lidé; politici ani spoluobčané by k nim neměli přistupovat jako k nějakému obtížnému hmyzu, který je třeba odehnat nebo přišlápnout. A bohužel, když bližního svého označí člověk za švába, k zašlápnutí to svádí.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Proruští švábi
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.