SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Nepokoje v USA | FOTO: The Guardian

Protesty kvůli smrti George Floyda se šíří po USA

VIDEO: Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat

Aktualizace:

Protesty kvůli úmrtí zatýkaného Afroameričana George Floyda ve městě Minneapolis v Minnesotě se rozšířily do velkých měst v dalších amerických státech. Do ulic vyšli lidé například v Memphisu v Tennessee či v Denveru v Coloradu.

V Minneapolisu tisíce demonstrantů obklíčily policejní stanici a zapálily ji. Personál byl už předtím evakuován. Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. 

Muže se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci, případ podle prezidenta Trumpa vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Policista Derek Chauvin, který klečel na Floydově krku, byl v pátek večer vzat do vazby. Později byl obviněn z vraždy a zabití, prokuratura v současnosti očekává obvinění i dalších třech policistů. Trestní oznámení uvádí, že k smrti Floyda patrně vedlo spojení policejního zákroku, přidružené choroby a možných omamných látek v těle.

V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

V sousedním městě St. Paul, které tvoří s Minneapolisem centrum státu Minnesota, se protestující střetli s policií. Obě strany si přehazovaly kanystry se slzným plynem. Podle policie vyrabovali či poničili demonstranti 170 obchodů.

Lidé vyšli do ulic také v Denveru v Coloradu, ve Phoenixu  v Arizoně nebo v Columbusu v Ohiu a dále v Chicagu, Los Angeles či New Yorku, kde policie podle CNN zatkla či si předvolala přes čtyřicet lidí.

Vražda třetího stupně, z níž je Derek Chauvin obviněn, je pro stát Minnesota specifická. Na většině území USA se vraždy dělí pouze do dvou stupňů, a sice na plánované a neplánované. V Minnesotě nebo v Pensylvánii existuje ještě třetí stupeň vraždy. Označuje takové usmrcení, které nebylo záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohled na životy ostatních. Hrozí za ni až 25 let vězení.

Ukázalo se, že na chování odsouzeného policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.

„Když vidíte, co se stalo, vypadají zatraceně vinně,“ řekl podle CNN šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell o zasahujících policistech. Na videu, které je z incidentu k dispozici, Floyd říká, že nemůže dýchat, a prosí, aby ho policie nezabíjela. Na Floydově krku policista Derek Chauvin, který byl vzat do vazby, klečel několik minut.

McConnella novináři požádali o komentář ke tweetům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který demonstranty v Minneapolisu nazval gaunery a který varoval, že když začnou rabovat, bude se střílet. Komentář McConnell odmítl. Situaci v Minnesotě se nyní snaží uklidnit místní politici, kteří hovoří o nutnosti spravedlivého procesu se zasahující čtveřicí policistů.

Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i tamním generálním prokurátorem, očekává, že budou brzy obviněni. Jeho kolega John Harrington, který vede minnesotské ministerstvo veřejné bezpečnosti, smrt Floyda označil za vraždu. Ellisonův protějšek z Wisconsinu Josh Kaul, jehož stát s Minnesotou sousedí, v prohlášení označil Floydovu smrt rovněž za vraždu a také za mučení.

Událost
Nepokoje
Místo
USA
Začátek události
Neděle 31. 5. 2020
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
8. 6. 2020
16:23

Ve Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech ani v neděli odpoledne neutichly manifestace proti rasismu a policejní brutalitě, které spustila smrt černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. Světová média hlásila poklidné pochody bez konfrontací s policií, řada velkých měst v posledních dnech po ochladnutí atmosféry kolem protestů zrušila noční zákazy vycházení.

(red.)
(red.)
5. 6. 2020
12:29

Tisíce lidí se ve čtvrtek sešly v ulicích Vídně, aby vyjádřily podporu hnutí Black Lives Matter. To se po úmrtí černocha George Floyda při zákroku policie v americkém Minneapolisu vzedmulo po celých USA i na dalších místech světa. Vídeňská policie nezasáhla, přestože v Rakousku kvůli epidemii koronaviru stále platí zákaz shromažďování.

(red.)
(red.)
4. 6. 2020
15:04

Masivní protesty v USA na počest zemřelého Afroameričana George Floyda doprovází vlna násilností a rabování. Ušetřeny nejsou ani obchody vlastněné černošskými majiteli. Policie je kritizována, že s krádežemi nic nedělá. Policisté se hájí tím, že na to nemají kapacitu. Proti rabujícím jedincům v některých případech vystupují sami demonstranti.

(red.)
(red.)
4. 6. 2020
11:01

George Floyd, který se stal koncem května v Minneapolisu obětí policejního násilí, byl nakažený koronavirem SARS-CoV-2. Vyplynulo to z úplné pitevní zprávy zveřejněné patologií z okresu Hennepin. Zpráva uvádí, že nákaza nepřispěla ke smrti, protože Floyd patřil mezi asymptomatické případy - byl nakažený, ale nemoc se u něj neprojevila.

(red.)
(red.)
3. 6. 2020
23:01

Žalobci v Minnesotě změnili kvalifikaci trestného činu, ze kterého je podezřelý bývalý policista Derek Chauvin. Nově je stíhán pro vážnější trestný čin vraždy druhého stupně, a ne za vraždu třetího stupně. Obviněni byli poprvé i tři jeho kolegové, kteří byli u zásahu, při němž zemřel 25. května černoch George Floyd, přítomni. Uvedl to minnesotský list The Star Tribune.

(red.)
(red.)
3. 6. 2020
09:01

Americká armáda na základě rozkazu ministra obrany Marka Espera přesunula na základny v okolí Washingtonu zhruba 1600 vojáků, mezi nimiž jsou ženisté a vojenští policisté. Vojáci jsou zatím na základnách v okolí města ve stavu „zvýšené bdělosti“. V případě potřeby by měli být schopni zasáhnout, uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman.

(red.)
(red.)
2. 6. 2020
17:08

Sedmý den pokračovaly v USA protesty kvůli smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu. Při střelbě bylo zasaženo nejméně pět policistů, další tři pak byli zraněni při srážce s auty. Z Chicaga jsou hlášeni dva mrtví.

(red.)
(red.)
2. 6. 2020
17:07

Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje. Odmítavou reakci si rovněž vysloužilo jeho pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí. Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, v pondělí oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil levicově-anarchistického hnutí Antifa.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
23:45

Česká televize vzbudila bouřlivou diskusi kvůli podivnému informování o tom, co stojí v pozadí nepokojů ve Spojených státech. V jedné větě totiž zmiňuje Rusko s odkazem na Obamovu bezpečnostní poradkyni Susan Riceovou.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
22:52

Soukromá pitva amerického černocha George Floyda, kterou si objednala rodina nespokojená se soudním ohledáním, za příčinu smrti označila udušení následkem tlaku na záda a krk. Dnes to podle agentury AP oznámil právní zástupce rodiny. Výsledek soukromé pitvy se výrazně liší od závěrů oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
18:11

Před Bílým domem jsou stovky policistů, stovky demonstrantů, na nebi krouží vrtulník. Ve vzduchu je stále více a více hněvu a frustrace, ztracených nervů. Na místě je i Národní garda.

Žena protestující proti policejnímu násilí v USA. | FOTO: The Guardian

Demonstranti skandují hesla proti rasismu, proti policii, proti Donaldu Trumpovi. „Obtěžuje mě, že mě policajti zastavují jen proto, že odpovídám popisu. Tedy že jsem černý. To přece neznamená, že jsem spáchal zločin. Chceme od nich jen stejný respekt, jako mají ke všem ostatním. A Trump ať táhne. Říkal ty rasistické hovadiny, a tak jsme teď tady!“ popsal Radiožurnálu jeden z demonstrantů.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
15:48

Řidič Bogdan Vechirko se v neděli večer pokusil vjet se svou cisternou do davu demonstrantů na mostě přes řeku Mississippi v americkém Minneapolisu. Nikoho nezranil, lidé se včas rozestoupili, řidiče pak ale vytáhli z auta a napadli. Policie následně Vechirka zadržela. Lidé na mostě protestovali proti násilí na černoších.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
10:38

Obrovitý Floyd mohl svého vraha znát. Oba totiž pracovali současně jako ostraha v baru El Nuevo Rodeo, kde měl policista Chauvin v rámci svého „vedlejšáku“ na starosti prostor před barem.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
10:36

Více než hodinu strávil v pátek americký prezident Donald Trump v tajném bunkru pod sídlem svého úřadu Bílým domem, uvedla v pondělí televize CNN. Ochranka ho tam odvedla ve chvíli, kdy se ve Washingtonu rozhořely demonstrace proti policejní brutalitě a násilné protesty se dostaly až do blízkosti sídla hlavy státu.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
08:29

Mezi 790 lidmi zadrženými v New Yorku je podle zdroje AP i starostova pětadvacetiletá dcera Chiara de Blasiová, která je černoška. Na Manhattanu odmítla odejít z místa protestu, které policie nařídila kvůli výtržnictví vyklidit. De Blasiová dostala předvolání k soudnímu stání a z vazby mohla odejít. Incident se stal v neděli a starosta Bill de Blasio se o dceřině zadržení při nedělním prohlášení pro tisk nezmínil.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
08:27

Obzvláště dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrze Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna, podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty. Policie označila počínání řidiče, který skončil ve vazbě, za „velmi znepokojivé“. Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
06:56

Byl obrovitý, přátelé mu říkali „velký Floyd“ a měli ho rádi pro jeho tichou a dobrosrdečnou povahu. George Floyd, šestačtyřicetiletý rodák ze Severní Karolíny, chtěl po sérii pletek se zákonem kvůli drogám a po pětiletém vězení za loupežné přepadení začít úplně znovu. V roce 2014 po propuštění z texaské věznice vsadil na Minneapolis v Minnesotě. Zatímco v Houstonu, kde po sobě nechal přítelkyni, s níž vychovával nyní šestiletou dceru Giannu, nemohl zavadit o práci, v Minneapolisu dělal nakonec na dvou místech. Jako řidič náklaďáku a jako ostraha v latinskoamerické restauraci Conga Latin Bistro.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
00:19

Guvernér státu Minnesota Tim Walz kvůli neutuchajícím nepokojům plně mobilizoval národní gardu a uvedl, že zvažuje nabídku ministerstva obrany USA na vyslání vojenské policie. Později aktivovali národní gardu také guvernéři států Georgia, Kentucky, Ohio a Texas.

Protesty proti policejní brutalitě ve Spojených státech | FOTO: The Guardian
(red.)
(red.)
1. 6. 2020
00:12

V Berlíně se v sobotu před americkou ambasádou u Braniborské brány sešlo několik tisíc lidí, kteří protestovali proti okolnostem Floydovy smrti.

(red.)
(red.)
1. 6. 2020
00:06

Kvůli trvajícím nepokojům byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl dnes web televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie NYPD vjely do davu. Média si všímají útoků na novináře, kteří nepokoje pokrývají, a to ze strany policie i demonstrantů. Násilí některých protestů dnes odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.

(red.)
(red.)
31. 5. 2020
23:32

V Detroitu zemřel v pátek pozdě večer místního času jeden z účastníků tamních protestů. Do davu, který se shromáždil, někdo střílel z auta. Informovala o tom mluvčí místní policie Nicole Kirkwoodová. Dodala, že žádný policista zbraň nepoužil.

Nepokoje v USA | FOTO: The Guardian

V New Yorku v noci na neděli policejní auto vjelo do davu demonstrantů odsuzujících smrt George Floyda, kteří blokovali ulice v Brooklynu. Protesty kvůli smrti Floyda zasáhly všech pět obvodů New Yorku. Dav demonstrantů se zastavil i před Trumpovou věží, uvedly stanice CBS a list The New York Times.

Někteří účastníci protestů ale začali převracet koše, rozbíjet výlohy a okna policejních aut, policisté použili obušky a agresivní demonstranty zadržela. Demonstranti na policisty házeli lahve. Nejméně jedno policejní auto bylo zapáleno.

Protesty kvůli úmrtí George Floyda paralyzovaly Spojené státy | FOTO: The Guardien

Nejkritičtější byla situace na Flatbush Avenue v brooklynském Park Slope, kde dav nesoucí kovové zábrany obklopil policejní auto. Když začali na auto házet různé předměty, další policejní auto se rozjelo proti davu. Pak se prudce rozjelo i auto obklopené demonstranty. Zatím není jasné, zda byl někdo zraněn, policejní mluvčí odmítl kauzu komentovat.

Zadrženo bylo několik desítek lidí, sedm před Trumpovou věží, když odmítli nařízení odejít z Páté avenue a jít na chodník. „Žádné chodníky. Toto je protest a patříme na ulici,“ řekl jeden z demonstrujících.

(red.)
(red.)
31. 5. 2020
22:02

Přes 1400 lidí bylo od čtvrtka zadrženo a desítky dalších utrpěly zranění při pokračujících demonstracích, které po celých Spojených státech vypukly v reakci na úmrtí černocha George Floyda při pondělním zatýkání policií v Minneapolisu.

Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle se v sobotu zařadily mezi více než desítku velkých měst, která v obavách z neklidné noci vyhlásila noční zákaz vycházení. V Minneapolisu platil zákaz již předchozí noc, protestující ho ale porušovali a totéž se děje v noci na dnešek. Tentokrát proti nim policie nasadila slzný plyn. Informovala o tom dnes agentura AP.

Nepokoje v USA | FOTO: The Guardian

V Los Angeles demonstranti v sobotu skandovali heslo Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jak zní také název hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. Policie použila k zatlačení davu obušky a gumové projektily. Během rušné noci z pátku na sobotu, kdy výtržníci rozbíjeli výlohy, vykrádali obchody a zapalovali ohně, policisté v Los Angeles zatkli 533 lidí, většinu z nich ale později propustili. Zranění utrpělo 12 policistů a blíže neupřesněný počet demonstrantů. Dalších 200 lidí zatkla policie v New Yorku.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Demonstrace: Proč za odpírání nošení roušek hrozí pobyt za mřížemi