Protesty kvůli úmrtí zatýkaného Afroameričana George Floyda ve městě Minneapolis v Minnesotě se rozšířily do velkých měst v dalších amerických státech. Do ulic vyšli lidé například v Memphisu v Tennessee či v Denveru v Coloradu.
V Minneapolisu tisíce demonstrantů obklíčily policejní stanici a zapálily ji. Personál byl už předtím evakuován. Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech.
V sousedním městě St. Paul, které tvoří s Minneapolisem centrum státu Minnesota, se protestující střetli s policií. Obě strany si přehazovaly kanystry se slzným plynem. Podle policie vyrabovali či poničili demonstranti 170 obchodů.
- Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.
- Muže se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci, případ podle prezidenta Trumpa vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
- Policista Derek Chauvin, který klečel na Floydově krku, byl v pátek večer vzat do vazby. Později byl obviněn z vraždy a zabití, prokuratura v současnosti očekává obvinění i dalších třech policistů. Trestní oznámení uvádí, že k smrti Floyda patrně vedlo spojení policejního zákroku, přidružené choroby a možných omamných látek v těle.
- V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.
Lidé vyšli do ulic také v Denveru v Coloradu, ve Phoenixu v Arizoně nebo v Columbusu v Ohiu a dále v Chicagu, Los Angeles či New Yorku, kde policie podle CNN zatkla či si předvolala přes čtyřicet lidí.
- Vražda třetího stupně, z níž je Derek Chauvin obviněn, je pro stát Minnesota specifická. Na většině území USA se vraždy dělí pouze do dvou stupňů, a sice na plánované a neplánované. V Minnesotě nebo v Pensylvánii existuje ještě třetí stupeň vraždy. Označuje takové usmrcení, které nebylo záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohled na životy ostatních. Hrozí za ni až 25 let vězení.
- Ukázalo se, že na chování odsouzeného policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.
„Když vidíte, co se stalo, vypadají zatraceně vinně,“ řekl podle CNN šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell o zasahujících policistech. Na videu, které je z incidentu k dispozici, Floyd říká, že nemůže dýchat, a prosí, aby ho policie nezabíjela. Na Floydově krku policista Derek Chauvin, který byl vzat do vazby, klečel několik minut.
McConnella novináři požádali o komentář ke tweetům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který demonstranty v Minneapolisu nazval gaunery a který varoval, že když začnou rabovat, bude se střílet. Komentář McConnell odmítl. Situaci v Minnesotě se nyní snaží uklidnit místní politici, kteří hovoří o nutnosti spravedlivého procesu se zasahující čtveřicí policistů.
Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i tamním generálním prokurátorem, očekává, že budou brzy obviněni. Jeho kolega John Harrington, který vede minnesotské ministerstvo veřejné bezpečnosti, smrt Floyda označil za vraždu. Ellisonův protějšek z Wisconsinu Josh Kaul, jehož stát s Minnesotou sousedí, v prohlášení označil Floydovu smrt rovněž za vraždu a také za mučení.
Ve Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech ani v neděli odpoledne neutichly manifestace proti rasismu a policejní brutalitě, které spustila smrt černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. Světová média hlásila poklidné pochody bez konfrontací s policií, řada velkých měst v posledních dnech po ochladnutí atmosféry kolem protestů zrušila noční zákazy vycházení.
Tisíce lidí se ve čtvrtek sešly v ulicích Vídně, aby vyjádřily podporu hnutí Black Lives Matter. To se po úmrtí černocha George Floyda při zákroku policie v americkém Minneapolisu vzedmulo po celých USA i na dalších místech světa. Vídeňská policie nezasáhla, přestože v Rakousku kvůli epidemii koronaviru stále platí zákaz shromažďování.
Masivní protesty v USA na počest zemřelého Afroameričana George Floyda doprovází vlna násilností a rabování. Ušetřeny nejsou ani obchody vlastněné černošskými majiteli. Policie je kritizována, že s krádežemi nic nedělá. Policisté se hájí tím, že na to nemají kapacitu. Proti rabujícím jedincům v některých případech vystupují sami demonstranti.
George Floyd, který se stal koncem května v Minneapolisu obětí policejního násilí, byl nakažený koronavirem SARS-CoV-2. Vyplynulo to z úplné pitevní zprávy zveřejněné patologií z okresu Hennepin. Zpráva uvádí, že nákaza nepřispěla ke smrti, protože Floyd patřil mezi asymptomatické případy - byl nakažený, ale nemoc se u něj neprojevila.
Žalobci v Minnesotě změnili kvalifikaci trestného činu, ze kterého je podezřelý bývalý policista Derek Chauvin. Nově je stíhán pro vážnější trestný čin vraždy druhého stupně, a ne za vraždu třetího stupně. Obviněni byli poprvé i tři jeho kolegové, kteří byli u zásahu, při němž zemřel 25. května černoch George Floyd, přítomni. Uvedl to minnesotský list The Star Tribune.
Americká armáda na základě rozkazu ministra obrany Marka Espera přesunula na základny v okolí Washingtonu zhruba 1600 vojáků, mezi nimiž jsou ženisté a vojenští policisté. Vojáci jsou zatím na základnách v okolí města ve stavu „zvýšené bdělosti“. V případě potřeby by měli být schopni zasáhnout, uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman.
Sedmý den pokračovaly v USA protesty kvůli smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu. Při střelbě bylo zasaženo nejméně pět policistů, další tři pak byli zraněni při srážce s auty. Z Chicaga jsou hlášeni dva mrtví.
Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje. Odmítavou reakci si rovněž vysloužilo jeho pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí. Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, v pondělí oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil levicově-anarchistického hnutí Antifa.
Česká televize vzbudila bouřlivou diskusi kvůli podivnému informování o tom, co stojí v pozadí nepokojů ve Spojených státech. V jedné větě totiž zmiňuje Rusko s odkazem na Obamovu bezpečnostní poradkyni Susan Riceovou.
Soukromá pitva amerického černocha George Floyda, kterou si objednala rodina nespokojená se soudním ohledáním, za příčinu smrti označila udušení následkem tlaku na záda a krk. Dnes to podle agentury AP oznámil právní zástupce rodiny. Výsledek soukromé pitvy se výrazně liší od závěrů oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.