Nepokoje v USA | FOTO: The Guardian

Protesty kvůli smrti George Floyda se šíří po USA

Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Protesty kvůli úmrtí zatýkaného Afroameričana George Floyda ve městě Minneapolis v Minnesotě se rozšířily do velkých měst v dalších amerických státech. Do ulic vyšli lidé například v Memphisu v Tennessee či v Denveru v Coloradu.

V Minneapolisu tisíce demonstrantů obklíčily policejní stanici a zapálily ji. Personál byl už předtím evakuován. Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech.

V sousedním městě St. Paul, které tvoří s Minneapolisem centrum státu Minnesota, se protestující střetli s policií. Obě strany si přehazovaly kanystry se slzným plynem. Podle policie vyrabovali či poničili demonstranti 170 obchodů.

  • Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. 
  • Muže se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci, případ podle prezidenta Trumpa vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
  • Policista Derek Chauvin, který klečel na Floydově krku, byl v pátek večer vzat do vazby. Později byl obviněn z vraždy a zabití, prokuratura v současnosti očekává obvinění i dalších třech policistů. Trestní oznámení uvádí, že k smrti Floyda patrně vedlo spojení policejního zákroku, přidružené choroby a možných omamných látek v těle.
  • V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

Lidé vyšli do ulic také v Denveru v Coloradu, ve Phoenixu  v Arizoně nebo v Columbusu v Ohiu a dále v Chicagu, Los Angeles či New Yorku, kde policie podle CNN zatkla či si předvolala přes čtyřicet lidí.

  • Vražda třetího stupně, z níž je Derek Chauvin obviněn, je pro stát Minnesota specifická. Na většině území USA se vraždy dělí pouze do dvou stupňů, a sice na plánované a neplánované. V Minnesotě nebo v Pensylvánii existuje ještě třetí stupeň vraždy. Označuje takové usmrcení, které nebylo záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohled na životy ostatních. Hrozí za ni až 25 let vězení.
  • Ukázalo se, že na chování odsouzeného policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.

„Když vidíte, co se stalo, vypadají zatraceně vinně,“ řekl podle CNN šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell o zasahujících policistech. Na videu, které je z incidentu k dispozici, Floyd říká, že nemůže dýchat, a prosí, aby ho policie nezabíjela. Na Floydově krku policista Derek Chauvin, který byl vzat do vazby, klečel několik minut.

McConnella novináři požádali o komentář ke tweetům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který demonstranty v Minneapolisu nazval gaunery a který varoval, že když začnou rabovat, bude se střílet. Komentář McConnell odmítl. Situaci v Minnesotě se nyní snaží uklidnit místní politici, kteří hovoří o nutnosti spravedlivého procesu se zasahující čtveřicí policistů.

Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i tamním generálním prokurátorem, očekává, že budou brzy obviněni. Jeho kolega John Harrington, který vede minnesotské ministerstvo veřejné bezpečnosti, smrt Floyda označil za vraždu. Ellisonův protějšek z Wisconsinu Josh Kaul, jehož stát s Minnesotou sousedí, v prohlášení označil Floydovu smrt rovněž za vraždu a také za mučení.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Protesty kvůli smrti George Floyda se šíří po USA
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
98
Událost
Nepokoje
Místo
USA
Začátek události
Neděle 31. 5. 2020
Status události
Dokončeno
(red.)
8. 6. 2020
16:23

Ve Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech ani v neděli odpoledne neutichly manifestace proti rasismu a policejní brutalitě, které spustila smrt černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. Světová média hlásila poklidné pochody bez konfrontací s policií, řada velkých měst v posledních dnech po ochladnutí atmosféry kolem protestů zrušila noční zákazy vycházení.

(red.)
5. 6. 2020
12:29

Tisíce lidí se ve čtvrtek sešly v ulicích Vídně, aby vyjádřily podporu hnutí Black Lives Matter. To se po úmrtí černocha George Floyda při zákroku policie v americkém Minneapolisu vzedmulo po celých USA i na dalších místech světa. Vídeňská policie nezasáhla, přestože v Rakousku kvůli epidemii koronaviru stále platí zákaz shromažďování.

(red.)
4. 6. 2020
15:04

Masivní protesty v USA na počest zemřelého Afroameričana George Floyda doprovází vlna násilností a rabování. Ušetřeny nejsou ani obchody vlastněné černošskými majiteli. Policie je kritizována, že s krádežemi nic nedělá. Policisté se hájí tím, že na to nemají kapacitu. Proti rabujícím jedincům v některých případech vystupují sami demonstranti.

(red.)
4. 6. 2020
11:01

George Floyd, který se stal koncem května v Minneapolisu obětí policejního násilí, byl nakažený koronavirem SARS-CoV-2. Vyplynulo to z úplné pitevní zprávy zveřejněné patologií z okresu Hennepin. Zpráva uvádí, že nákaza nepřispěla ke smrti, protože Floyd patřil mezi asymptomatické případy - byl nakažený, ale nemoc se u něj neprojevila.

(red.)
3. 6. 2020
23:01

Žalobci v Minnesotě změnili kvalifikaci trestného činu, ze kterého je podezřelý bývalý policista Derek Chauvin. Nově je stíhán pro vážnější trestný čin vraždy druhého stupně, a ne za vraždu třetího stupně. Obviněni byli poprvé i tři jeho kolegové, kteří byli u zásahu, při němž zemřel 25. května černoch George Floyd, přítomni. Uvedl to minnesotský list The Star Tribune.

(red.)
3. 6. 2020
09:01

Americká armáda na základě rozkazu ministra obrany Marka Espera přesunula na základny v okolí Washingtonu zhruba 1600 vojáků, mezi nimiž jsou ženisté a vojenští policisté. Vojáci jsou zatím na základnách v okolí města ve stavu „zvýšené bdělosti“. V případě potřeby by měli být schopni zasáhnout, uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman.

(red.)
2. 6. 2020
17:08

Sedmý den pokračovaly v USA protesty kvůli smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu. Při střelbě bylo zasaženo nejméně pět policistů, další tři pak byli zraněni při srážce s auty. Z Chicaga jsou hlášeni dva mrtví.

(red.)
2. 6. 2020
17:07

Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje. Odmítavou reakci si rovněž vysloužilo jeho pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí. Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, v pondělí oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil levicově-anarchistického hnutí Antifa.

(red.)
1. 6. 2020
23:45

Česká televize vzbudila bouřlivou diskusi kvůli podivnému informování o tom, co stojí v pozadí nepokojů ve Spojených státech. V jedné větě totiž zmiňuje Rusko s odkazem na Obamovu bezpečnostní poradkyni Susan Riceovou.

(red.)
1. 6. 2020
22:52

Soukromá pitva amerického černocha George Floyda, kterou si objednala rodina nespokojená se soudním ohledáním, za příčinu smrti označila udušení následkem tlaku na záda a krk. Dnes to podle agentury AP oznámil právní zástupce rodiny. Výsledek soukromé pitvy se výrazně liší od závěrů oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.