SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Šmejdi | ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Detektiv: Šmejdi měli zisk 4,5 miliardy. Ty asi tekly do politiky. Stařence zkroutili ruku

Nekalí obchodníci se nyní prý přesouvají do časopisů

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Zbyněk Prousek je soukromý detektiv, je ale znám pod celou řadou jiných přezdívek, například agent anti-šmejd, šmejdí detektiv nebo lovec šmejdů. Poslední roky totiž zasvětil honu na nekalé prodejce, které neváhá nazývat hyenami či bestiemi. „Šmejdi vydělávali 4,5 miliardy ročně. Možná platili i politiky. Předvádečky se přesunuly do časopisů. Někteří exekutoři se chovali jako prasata,“ říká.

„Já se osobně jako odborník na dluhy a pohledávky neprezentuji, ale je pravda, že jsem pracoval dlouhé roky u okresního soudu coby soudní vykonavatel, takže jsem se dostal k problematice dluhů a pohledávek. A to z obou stran. Na straně věřitele i na straně dlužníka,“ říká nejprve Prousek.

Ta stařenka má ještě trauma, i dnes má slzy v očích, když si vzpomene, jak jí kroutili ruku a vulgárně na ni řvali.

„Měl jsem možnost dostat se k osudům lidí, kteří jsou v dluhových pastech. Ještě bych ale uvedl na pravou míru, že návštěva pracovníka-exekutora neznamená hned represi, ale je o tom, že se má provést prohlídka obydlí. Má se zmapovat majetková situace dlužníka, a je-li tam věc, která by měla být postižena zabavením, tak ji zabavit. Ale pokud možno věc takovou, která způsobí dlužníkovi nejmenší újmu, a zase věřiteli nejvíce pomůže: zlato, peníze v hotovosti, drahé šperky. Ale není to o tom prohlížet někomu kredenc, hrabat se mu v posteli,“ vysvětluje Prousek s tím, že zákony jsou jedna věc a přístup člověka a realizace zákonů věc druhá.

„Všechno je o lidech. Vím z tehdejší praxe, že někteří vykonavatelé exekutorského úřadu Přerov se chovali jako prasata, řekl bych – jako úderná skupina. V té době úřadu velel exekutor Vrána. Já neměl nikdy žádný konflikt, nikdy jsem nepotřeboval volat policii.“

22 tisíc lidí je v Česku rok co rok postiženo takzvanými šmejdy. Není to číslo nadsazené? „Zná se mi to možné. A řekl bych, že jich je možná ještě víc, jelikož je řada lidí, kteří se za to stydí, kteří se tím nepochlubí. Svého času jsem spočítal podle čísel České obchodní inspekce, informátorů od šmejdů, že jejich zisk – jakési inkaso peněz – čítá reálně 4,5 miliardy ročně. A to se nebavím o šmejdech v České republice, ale o takzvaném Mělnickém gangu, který jsem rozkryl na minimálně 90 osob a který řádil skoro dvacet let. V té věci jsem podal soubor trestních oznámení,“ konstatuje Prousek, který se zabývá i tím, kam tekly tyto peníze – ony 4,5 miliardy ročně.

Beznaděj | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Příběh, který jím otřásl

„Docházím i k takovým úvahám, že vlastně ty šmejdi a jejich kmotři nemohli tyto peníze ani utratit. A dnes pomalu sílí signály, že tyto peníze mohly téct až do politických stran,“ konstatuje Prousek.

Nejvíce jím otřásl příběh osmdesátileté stařenky z Plzeňska. „Nechtěla dát šmejdům peníze, tak ji naložili do dodávky, protože tvrdila, že má peníze doma. V ruce při tom svírala asi deset tisíc. Šmejdi jí ruku zkroutili, aby jí bankovky sebrali. Paní sice podala trestní oznámení, to bylo ale odloženo. Tady opět selhala jak policie, tak dozorové státní zastupitelství,“ zlobí se Prousek. S napadenou stařenkou se setkal po pěti letech od tohoto nepříjemného zážitku. „Pořád má ještě trauma, i dnes má slzy v očích, když si vzpomene, jak jí kroutili ruku a vulgárně na ni řvali,“ říká lovec šmejdů.

Zvoní jim hrana?

Podle detektiva v posledních měsících začíná nekalému podnikání „zvonit hrana“. Prousek totiž usuzuje, že vláda má zájem, aby se problém skutečně řešil.

Už předloni Česká obchodní inspekce uložila nekalým prodejcům patnáct pokut v celkové hodnotě 4,74 miliónu korun, což bylo o 17,4 miliónu korun méně než v předchozím roce. Inspektoři provedli v roce 2018 celkem 73 kontrol. Zatímco však v roce 2016 zjistila inspekce porušení zákonů u 76 procent kontrol, loni to bylo u 27 procent kontrol. Podle ČOI jsou klasické předváděcí akce v Česku na ústupu, jejich provozovatelé je přesouvají na internet nebo na sociální sítě.

Stát v minulých letech zpřísňoval pravidla v boji s nepoctivými prodejci. V roce 2014 vzniklo povinné hlášení České obchodní inspekci, jakou prodejní nebo předváděcí akci pořadatelé chystají a jaké zboží na ní chtějí nabízet. O rok později museli například povinně na letáky přidat ceny nabízeného zboží. Prodávající navíc od zájemců na akci ani týden po ní nesměli vzít žádné peníze. Od roku 2015 mohou inspektoři také nahrávat, co se děje na předváděcích akcích, a to i bez souhlasu pořadatelů. Před dvěma lety mohli začít chodit na kontrolu v utajení a používat skrytou identitu.

Podle Prouska jsou nyní největší hrozbou takzvaní časopisoví šmejdi. „V různých časopisech se v poslední době objevují reklamy, velmi často jsou označovány jako slevový klub nebo klub lovců příležitostí. Nabízejí hlavně nejrůznější léčivé přípravky jako například brýle, které mají vylepšit zrak o 250 %, zázračný přípravek na vyléčení cukrovky,“ varuje Prousek.

Detektiv: Šmejdi měli zisk 4,5 miliardy. Ty asi tekly do politiky. Stařence zkroutili ruku
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Muž v Brně ukradl pět housek, dostal 1,5 roku vězení