SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Prus: Měl jsem zaplatit tři miliony, aby mě policisté pustili

Aktualizace:
SponzorovánoXTV.cz
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
75
80

Technologie pro průmyslovou výrobu unikátní české baterie HE3DA, jejímž autorem je technik Jan Procházka, má dodávat skupina Excelsior Group. Její zakladatel je Radomír Prus (1978), bohumínský podnikatel a čtyřicátník s dramatickým příběhem.

PODPOŘTE
PressPort Magazín & naše autory
DĚKUJEME

„Je to projekt baterek. Já jsem víceméně technolog. Dá se říci technologický podnikatel, který podniká s intuicí. Takže kromě toho, že věcem technicky rozumím do hloubky – ať už jsou jakékoli –, většinou jsem byl v začátcích vždy u něčeho inovativního. Takto jsem po dvaceti letech došel k Honzovi Procházkovi, jednomu z našich nejslavnějších vědců ve světě, který byl dokonce oceněn americkým senátem. A ten je autorem tohoto patentu a vynálezu,“ říká Radomír Prus (42), hlavní investor do vývoje baterie HE3DA a do továrny na její výrobu.

Má za sebou grandiózní vzestup i nečekaný pád své průmyslové skupiny Exelsior.

POUTAVÉ ČLÁNKY, AKTUÁLNÍ DATA, INTERAKTIVNÍ MAPY

Prusova první podnikatelská aktivita, skupina Exelsior Group, měla v době největší slávy kolem roku 2012 obrat půldruhé miliardy korun. V Česku a Polsku měla sedm továren – závody na výrobu plastových obalů a na recyklaci plastu, dvě mlékárny. A k tomu tiskárnu v Bratislavě. Vzestup impéria ale zastavily policejní razie a obvinění společníků z úvěrových a dotačních podvodů v roce 2013. Pruse policie stíhala tři roky jako uprchlého, protože v době policejního zásahu byl na dovolené na Seychelech.

„My jsme se seznámili s Honzou Procházkou v době mého azylu na Seychelech. Tam jsme se skamarádili. Investoval jsem do toho poslední finance,“ dodává Radomír Prus.

Vrátil se po zrušení mezinárodního zatykače, aby dobrovolně předstoupil před soud. Ten pak už před třemi lety konstatoval, že se policie vůči němu chovala nestandardně.

Z části svých obvinění byl Prus u soudu pravomocně očištěn. Sám Radomír Prus tvrdí, že se stal obětí vydírání a cílem úřednicko policejně justiční mafie. A že svou nevinu s konečnou platností dokáže.

Hodnocení čtenářů3 Hlasování
75
80

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Roušky budou od středy s výjimkami povinné i venku a v autech