KOLÁŽ: PPM

První dezinformace

Jedna jediná nepravdivá zpráva způsobila zhroucení nestabilního systému tak, jako zapálení sirky přivodí výbuch plynu nahromaděného v prostoru.

V souvislosti s povídáním o dezinformacích jsem si zkoušela vybavit, jak to tady, v naší zemi, vypadalo těsně před listopadem 1989.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Režim už měl namále, konsensus občanů s vládní mocí se dávno vytratil; souhlas s tím, co hlásají představitelé státu, občané pouze předstírali. V sousedních zemích bylo neklidno a hlavní strážce pořádku, Sovětský svaz, měl dost svých vnitřních problémů. Společnost připomínala krychli postavenou na špičku.

A potom zazněla ta dezinformace. Tehdy se tomu ovšem říkalo fáma. Zpráva o tom, že v důsledku zásahu na Národní třídě zemřel student Martin Šmíd, zažehla masové protesty a odstartovala změnu společenského uspořádání. Krychle se začala převracet a hledat nové těžiště.

Zajímavé. Na počátku našeho současného režimu stála dezinformace. Jedna jediná nepravdivá zpráva způsobila zhroucení nestabilního systému tak, jako zapálení sirky přivodí výbuch plynu nahromaděného v prostoru.

Ale to je historie. Dnes naštěstí nestojíme na špičce, že?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
První dezinformace
Hodnocení čtenářů1 Hlas
98
98

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.