KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím upravené ilustrace Luci Gutiérrez)

První otázka zní: Koho obviníme?

Přírodní jevy, náhoda, Bůh – to nemá v životě dnešního člověka místo

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Všimla jsem si toho už dříve: v dnešní době je trendem hledat u jakékoliv nevítané události jejího viníka. Každá nehoda musí být výsledkem nějakého lidského selhání, každá smrt může být důsledkem nedbalosti lékaře, každý úraz někdo zavinil, protože neučinil něco, co bylo jeho povinností, nebo zanedbal dohled, který měl vykonat. Kdyby to tak nebylo, tak k té události přece nedošlo, že?

Kdykoliv se něco stane, první otázka zní: koho obviníme? A v letošním roce jede v tomto módu celá země už od jara. Je tu nemoc – a kdo za to může?

Může za to Čína a pak turisté, kteří jeli lyžovat do Itálie, potom také vláda, ministři, politici, opozice, nezodpovědní lidé, mládež, děti… Nekonečný proud obvinění se line z počítačových klávesnic a každý má jasno: je to vina. Je to něčí vina! Ale co když to tak vůbec není?

Absurdní přesvědčení některých z nás, že člověk má svůj život pevně v rukou, že vše ovládá a může každému selhání předejít, prochází zásadním testem. Přírodní jevy, náhoda, Bůh – to nemá v životě dnešního člověka místo.

Je to velice zhoubné.

Absurdní přesvědčení některých z nás, že člověk má svůj život pevně v rukou, že vše ovládá a může každému selhání předejít, prochází zásadním testem.

Zemřel někdo? My jsme vinni! Zavinili jsme to – a čím? Vlastní nezodpovědností, nedbalostí, pohodlností, neschopností. Za každou smrt jistě může něčí selhání, to přece už dávno víme.

Z nás všech se stávají viníci. Nevadí, že celá společnost už od jara neřeší nic jiného než tuto nemoc, je lhostejné, že dlouhé týdny či měsíce podléhají všichni obyvatelé přísným omezením, že se na boj s epidemií vynakládají obrovské prostředky.

Pomohlo to? Ne. Pak jste vinni. Styďte se. Činili jste málo, měli jste se snažit více, selhali jste.

Tak tedy ano. Jsme vinni.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
První otázka zní: Koho obviníme?
Hodnocení čtenářů1 Hlas
89
53
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.