Kabina SpaceX | FOTO: archiv ppmagazínu.com

První pokus o let lodi firmy SpaceX s posádkou zhatilo počasí

Vychutnejte si krásnou animaci letu vesmírné lodi

věda
Rubrika PressPort Magazínu zabývající se vědou populárně naučným způsobem.

Historická událost v dějinách amerických letů do vesmíru se zatím odkládá na sobotu. Počasí dnes zhatilo start rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon americké soukromé společnosti SpaceX s dvoučlennou posádkou z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.

Akce byla přerušena 17 minut před plánovaným startem, který se měl uskutečnit v 22:32 SELČ.

Pro loď samotnou, která už několik dní ční na floridské rampě, začaly první provozní úkony už pět hodin před startem (17:33 středoevropského letního času –SELČ).

O třináct kilometrů dál a o hodinu později (18:33 SELČ) NASA oficiálně předala astronauty Douga Hurleyho a Roberta Behnkena do rukou SpaceX. Následovalo oblékání do futuristických skafandrů a slavností přejezd ke startovací rampě.

K přepravě byly – jak jinak – využity speciálně upravené vozy Tesla Model X.

Start lodi Crew Dragon s posádkou má být milníkem v dějinách americké kosmonautiky. Půjde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů. NASA je také objednatelem nynějšího letu, který má trvat 19 hodin. Jeho cílem je dopravit dvojici astronautů NASA, zmíněné Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho, na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Spojování rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon. | Autor: SpaceX

Včerejší událost, kterou NASA označila jako Launch America (Start Amerika), byla nejen v USA velmi sledovaná. Dvojici astronautů popřál hodně štěstí i americký prezident Donald Trump. Prezident i první dáma USA Melania Trumpová sledovali pokus o start přímo na Floridě.

Nad Kennedyho vesmírným střediskem se včera vznášela šedivá mračna, z nichž místy pršelo. Kromě toho se u břehů Jižní Karolíny zformovala bouře Bertha. SpaceX své lety pravidelně přenáší živě na internetu a ani včerejší historická mise, ač zatím odložená, nebyla výjimkou. Ucelenější stream, který pokrývá vše důležité už od prvních úkonů na lodi Crew Dragon, přenáší NASA TV.

Pokud by byl start úspěšný a loď s posádkou se dostala na orbitu, museli by astronauté provést všechny potřebné úkony, které je k ISS dovedou. Doug Hurley měl za úkol provést testy, které ukážou, zda Crew Dragon dokáže automaticky řídit loď a že se nic nepokazilo. Termín dokování u ISS se přitom mohl ještě měnit a trvat až dva dny v závislosti na množství testů, které by  NASA a SpaceX prováděly. 

Celý let na orbitě lze rozdělit na několika částí. Začne přiblížením za pomoci zážehů motorů lodi k místu, kde je ISS, aby se následně srovnala rychlost lodi s rychlostí stanice. Pak přijde čas na přibližovací část následovanou dokováním a natlakováním přechodové části. Po dokončení těchto akcí bude posádka moci otevřít poklop a posléze vstoupit na palubu ISS.

Na orbitálním komplexu ISS je zatím tříčlenné osazenstvo, které tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
První pokus o let lodi firmy SpaceX s posádkou zhatilo počasí
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.