SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Roman Prymula | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím podkladové ilustrace Eleanor Shakespeare)

Prymula: Čekáme osm tisíc nakažených denně. Školy se nejspíš zavřou do týdne

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, zdůraznil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Za pravděpodobnou alternativu považuje uzavření škol, za reálné to považuje do týdne.

Na místě je podle něj zvažovat též vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, k nimž nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se podle něj nyní blíží 1,8.

K celostátnímu uzavření škol a vyhlášení nouzového stavu by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohlo dojít, když reprodukční číslo překročí 2.

Každá setina je rozhodující

Prymula podotkl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. „Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, který je krizový a musí se výrazně brzdit,“ řekl v Partii televize Prima.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala soudí, že nouzový stav na místě není. „Není pro to žádný důvod. Jsou tu kompetence ministerstva zdravotnictví, možná rozhodnutí vlády. Pořád se ještě nevyčerpaly všechny možnosti. Preferuji, aby se spíš přistupovalo lokálně a regionálně, než abychom přecházeli k plošným opatřením,“ uvedl.

„Každý si může vzít kalkulačku“

Prymula varoval před exponenciálním růstem počtu infikovaných, v takovém případě by se musela znovu jako na jaře dělat ekonomicky náročná opatření. „Není to žádné strašení, každý si může vzít kalkulačku,“ řekl. Za jisté považuje, že Česko bude brzy stoupat do pásma šesti až osmi tisícovek nakažených denně.

Na místě je podle Prymuly uvažovat o omezení hromadných akcí. „Jedná se o společenské akce, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu,“ uvedl. Česko by mohlo zpřísnit opatření po vzoru jiných evropských zemí. „Budou diskutována i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků, i u velkých pohárových soutěží v Evropě,“ uvedl Prymula.

Za pravděpodobné považuje uzavření škol do týdne, předně v hlavním městě. Týkat by se nemuselo nejmladších dětí. „Svědčí pro to různá virologická data. Na prvním stupni se nákaza nešíří tak intenzivně jako na druhém a výše. Ty děti se nenakazí tak rychle a nevylučují tolik toho viru,“ řekl Prymula.

Fiala: Opatření mají mít logiku

Podle někdejšího ministra školství Fialy by měla mít opatření ohledně škol hlavně logiku. „Jestliže sedí děti zarouškované ve třídách a pak jdou cvičit bez roušek do tělocviku, to úplně logiku nemá,“ řekl. Základní školy by se podle něj měly co nejdéle udržet v chodu a rozhodovat by se mělo podle lokální situace.

Pro účely krajských a senátních voleb na začátku října lze podle Prymuly nastavit mechanismus, kterým lze předejít shromažďování lidí. „Lidé mohou stát venku, lze to rozložit i časově,“ řekl.

Prymula: Čekáme osm tisíc nakažených denně. Školy se nejspíš zavřou do týdne
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
ZÁZNAM: Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS