SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Roman Prymula | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím podkladové fotografie Marie Švarbové)

Prymula je připraven rezignovat. Je ale přesvědčen, že pravidla neporušil

Pokud se čísla do úterý nezlepší, přitvrdíme, řekl ministr

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
93
93

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je připraven rezignovat, jakmile bude jeho nástupce. Funkci mu pak předá. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce. V pátek rezignovat odmítl.

Prymulu zachytil Blesk, jak v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání.

„Myslím si, že tam žádné porušení nebylo. Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí, pozn. red.) oznámím rezignaci sám,“ řekl Prymula s tím, že nechápe, co se v médiích děje.

Prymula se v uzavřené restauraci sešel se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. V rozhovoru řekl, že tam dorazil na Faltýnkovo pozvání. Schůzky se účastnil i ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Faltýnek v pátek uvedl, že s Prymulou jednal o misi zahraničních lékařů v Česku. Prymula mluvil o tom, že se jednání týkalo testování. 

Dalším účastníkem středeční noční schůzky byl podle České televize i náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Prymula řekl, že se se Šmehlíkem na místě nepotkal. Jeho přítomnost ale nevyloučil. Správní rada VZP bude vybírat nového ředitele.

V pátek nejdřív týdeníku Respekt Prymula popisoval, že seděli v salonku restaurace a neměli roušky, protože měli nápoje. Později řekl, že to bylo v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Babiš v pátek prezidentovi předal životopis nového kandidáta, hlava státu by ho měla přijmout v úterý v Lánech a ve čtvrtek by mohlo následovat jmenování a uvedení do úřadu. Podle informací serveru Lidovky.cz šlo o životopis náměstka brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Radiu Z a České televizi řekl, že předpokládá, že ve čtvrtek bude jmenování. „V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti, nežli výměna ministra zdravotnictví,“ řekl Ovčáček. Uvedl, že prezident by byl rád, kdyby Prymula jako odborník na epidemiologii pokračoval v práci.

Nouzový stav delší o měsíc

Prymula zároveň předpokládá, že budou potřeba další opatření proti šíření koronaviru, pokud v úterý neklesne denní přírůstek nakažených. Bez dalších omezení by podle něj trval nestandardní režim až do Vánoc. Nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu, by se tak měl podle něj prodloužit o měsíc.

„To si myslím, že je velmi pravděpodobné, protože zatím k tomu poklesu (nakažených) nedochází,“ odvětil Prymula na otázku, bude-li potřeba prodloužení nouzového stavu o měsíc. Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat Sněmovnu.

Nyní je až 500 tisíc nakažených

Podle Prymuly je pravděpodobné, že bude navrženo další zpřísnění nynějších opatření proti koronaviru, pokud by úterní čísla šla nahoru oproti denním přírůstkům nakažených ze čtvrtku a pátku. V pátek přibylo v Česku rekordních víc než 15 tisíc nových případů za den. „Pokud tam bude náznak poklesu, tak to nemusí nastat,“ řekl ministr o zavedení dalších omezení.

Podle Prymuly je možné předpokládat, že v Česku je nyní 400 tisíc až půl milionu nakažených koronavirem. Vychází z toho, že testování antigenními testy na Slovensku ukázalo v populaci 3,5 procenta infikovaných. To by v Česku znamenalo 350 000 nakažených, podle ministra je ale v Česku nálož nákazy v populaci větší než na Slovensku.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
93
93

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ministerstvo navrhuje konec známek u maturitních testů