SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Prymula: Nákaza se šíří mezi mladými a sportovci

Rážová: V pátek jsme otestovali 8000 lidí

KARIKATURA: THE Guardian (překlad a úprava PressPort Magazín)
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
97

Šíření onemocnění Covid-19, kdy v pátek přibylo v Česku 506 nakažených, není dominantně komunitní, u většiny nakažených se daří dohledat jejich kontakty. V ČRo to řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Nákaza se prý šíří hlavně mezi mladými lidmi.

Sportovcům, zejména vrcholovým, hrozí při nákaze koronavirem zvýšené nebezpečí, že jim nemoc zasáhne plíce. To prokázala studie imunologů a plicních lékařů z institutů v Římě, Veroně a Berlíně.

Podle Prymuly je patrné, že v posledních třech čtyřech týdnech se zvyšují denní přírůstky nakažených. „Ohniska nejsou velká, ale jsou skutečně poměrně plošně,“ řekl. Hlavní hygienička Jarmila Rážová dodala, že v pátek bylo provedeno přes 8000 testů.

Řada případů je podle Prymuly u lidí, kteří se vrátili z dovolené. „Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty (nakažených) nalézt,“ podotkl.

Zavedení roušek je, jak také míní, v budoucnu možné v regionech, kde takzvaný semafor ministerstva zdravotnictví ukáže výraznější šíření covidu-19 a více ohnisek. Celostátní zpřísnění opatření může nastat, pokud by výrazněji přibývalo hospitalizovaných a těch, kteří mají těžký průběh nemoci.

Rekordní přírůstek byl dán množstvím testů

Z pátečních nově potvrzených případů bylo podle Prymuly 129 v Praze, kde je šíření covidu-19 otázkou sportovních klubů i zdravotnických zařízení. Sedmdesát nových případů bylo ve středních Čechách a 62 v Moravskoslezském kraji.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Podle Rážové je rekordní přírůstek zapříčiněný i tím, že bylo v pátek otestováno velké množství lidí, zvláště z okolí již dříve pozitivně testovaných.  

„Je potřeba zdůraznit, že i ten velký záchyt v Praze jsou kontakty původně pozitivně testovaných,“ řekla Rážová. Doplnila, že nízké počty nakažených jsou v hlavním městě mezi rizikovými osobami. Zásah do seniorské populace je totiž v Praze minimální. „Z celé republiky to netvořilo ani jedno procento,“ uzavřela Rážová.

Prymula: Nákaza se šíří mezi mladými a sportovci
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
97

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
V Českém Brodě se srazily dva vlaky, na místě těžce zranění. Nepřežil strojvůdce