KOLÁŽ: PPM

Prymulové, Piráti a k tomu digitální komunismus, to už se v mých očích blíží potopě světa, říká Václav Klaus

Máme u nás dva typy komunistů: jedni jsou starokomunisté – Vojtěch Filip a další – a druzí jsou novokomunisté kolem pana Bartoše, dodává někdejší hlava státu.

Sponzorováno

Text, který Václav Klaus poskytl médiím, je označen za Provolání nespokojených občanů České republiky. Bývalý prezident a zakladatel Občanské demokratické strany ho podle svého vyjádření zformuloval na základě velkého množství podnětů od lidí.

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Znamená to, že se stavíte do čela nějaké skupiny občanů?

Jestli do čela, to nevím. To by mě musel někdo volit a vybrat. Ale jsem spoustou lidí vybízen, abych něco takového udělal. A jsem člověk, který si myslí, že má povinnost nemlčet. Který má povinnost se nějakým způsobem pokoušet alespoň trošku protestovat proti té naprosté nenormálnosti, kterou nám už rok naše vládá diktuje. Je to omyl, chyba, tragická věc. Že je to lež nad lží a faleš, to začíná být, myslím si, více a více lidem zřejmé.

„Odmítáme pokračování dosavadní ničivé vládní politiky,“ píše se též v prohlášení. Máte pocit, že tato politika zemi zničí úplně, anebo se bavíme o nějakých procentech HDP, o nějakých procentech zisku a ztrát? Co je to vlastně ono zničení?

Ta zaprvé, zničí úplně, to jsou silná slova, která bych nedovedl definovat. Takhle o tom nemluvíme. Zničí to život v této zemi. Zničí to normální chod toho, jak jsme nezvyklí sto a více let žít. Zničí to ekonomiku. Zničí to školství. Zničí to veřejné finance. Je to totální rozvrat, a jestli to tak někdo nechce nazývat, tak si zakrývá oči a nechce vidět věci jasně.

Co by bylo dobrým výsledkem vašeho provolání? Co by se muselo stát, abyste si řekl, tak toto se mi podařilo?

U nás je to slovo zprofanováno, ale zní mobilizace. Ale kdybych to užil jako volné slovo, ano, chci zmobilizovat veřejnost. Aby se něco uvedlo v chod, tak tu jsou podle mého dva adresáti: lidé, kteří už se v nějakých seskupeních angažují. Jde o to dát tato seskupení nějak dohromady. Druhá věc, neméně důležitá, jsou ty stovky tisíc lidí, kteří píší, telefonují, volají a kteří nejsou nijak shluknutelní. Kteří říkají: Dělejte něco, my za vámi půjdeme.

Jde i o jakési navázání kontaktu či o usmíření mezi Trikolórou a SPD?

Podívejte, já nevím. To jsou dva kohouti na jednom smetišti. Jeden je větší a zavedenější, proto má silnější podporu. Druhý se o tu podporu dere. O tom, že by bylo možné, aby se jejich šéfové nějak dobře domluvili, o tom bych mohl snít, mohl je k tomu vyzývat. Dostávám jeden dopis za druhým, aby všichni tito lidé trošku ubrali na svém egu a uvědomili si, o co společného jim jde. Je moje povinnost je k tomu burcovat. Ne proto, že bych měl nějakou politickou ambici. Přeci jenom jsem netrpělivý, už mi je pár let. Nevím, čeho se ještě dožiju, nebo nedožiju. Mám proto pocit odpovědnosti, povinnosti, abych se o něco takového pokoušel.

Přemýšlel jste o tom, že byste zavolal svému synovi a panu Okamurovi, aby s vámi šli na kafe?

To určitě ano. Nejenom přemýšlel. To tedy hodlám učinit. Jestli s oběma současně, nebo nejdříve s jedním, pak s druhým, to je samozřejmě další věc.

Kdy to uděláte?

Až mě tady propustíte, tak mohu začít telefonovat. Mám už ten dědečkovský nebo tatínkovský věk vůči všem těmto lídrům, tak já už mohu tak tatínkovsky, káravě, k nim promlouvat. Neříkám to ironicky, ale naprosto vážně.

Když se s vámi na základě vašeho provolání zkontaktuje například pan Volný, který se proslavil ve Sněmovně, kde se boxovalo u pultíku, je to jedna z těch skupin, se kterou jste ochotný hovořit?

Podívejte, když bude potopa světa a někdo vám bude podávat fošnu, které byste se mohl chytit, abyste se neutopil, když tam zrovna nebude ten Noe se svojí bárkou, tak myslím, že dřív se chytnete té fošny, než abyste zkoumal kádrový profil člověka, který vám ji bude podávat. To říkám naprosto rezolutně. Mám jednu strašnou chybu, že se nedívám na televizi. Z principu. To bych se zbláznil, kdybych se koukal na Českou televizi. Takže pana Volného bych ani nepoznal.

Ale koncesionářské poplatky platíte

Já myslím, že platím. To bych si nedovolil neplatit. Jinak myslím, že se řítíme opravdu do režimu – do moderního digitálního komunismu, což mi poslala jedna paní v dopisu. Zaujalo mne to. Musíme zabránit tomu pirátství. Když spojím dohromady ty Prymuly na straně jedné s těmi Piráty na straně druhé a s tím digitálním komunismem, tak to už se v mých očích potopě světa blíží.

Tvrdíte, že Piráti jsou extrémní, radikální levice. Za tím si stojíte?

Na rozdíl od prezidenta Zemana nepoužívám bonmoty. U mne je každý výrok myšlen vážně. Ano, pro mne Piráti jsou zlo dnešní doby. Máme u nás dva typy komunistů: jedni jsou starokomunisté – Vojtěch Filip a další – a druzí jsou novokomunisté kolem pana Bartoše.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME

BOX UNIVERSÁLNÍ
Prymulové, Piráti a k tomu digitální komunismus, to už se v mých očích blíží potopě světa, říká Václav Klaus
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
100
100
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.