SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Vladimir Putin | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Putin: Rusko má vakcínu proti Covidu-19, má dcera ji už vyzkoušela

PODPOŘTE
PressPort Magazín & naše autory
DĚKUJEME

Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19, zapříčiněné koronavirem. Oznámil to v úterý prezident Vladimir Putin, podle něhož vakcínu na sobě už vyzkoušela i jedna z jeho dcer.

Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Novým typem koronaviru se v Rusku nakazilo 897 599 lidí, infekci podlehlo 15 100 pacientů. Opět se uzdravilo 703 tisíc nakažených.

Podle vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcinace mohla začít koncem srpna nebo začátkem září. Jako první by měli být očkování pracovníci ve zdravotnictví, dodala.

„Dnes ráno, poprvé na světě, byla zaregistrována vakcína proti nákaze novým typem koronaviru. Vím, že látka funguje efektivně. Vytváří stabilní imunitu a opakuji, vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ řekl Putin.

POUTAVÉ ČLÁNKY, AKTUÁLNÍ DATA, INTERAKTIVNÍ MAPY

Na počátku srpna ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško oznámil, že státní výzkumné zařízení v Moskvě dokončilo klinická hodnocení vakcíny a pracuje na jejím zaregistrování. „Plánujeme širší očkování na říjen,“ řekl s tím, že přednost budou mít rizikové skupiny.

Německý biochemik Klaus Cichutek, kterého oslovila agentura DPA, považuje řádné schválení vakcíny bez obsáhlých dat ze třetí fáze testování za riskantní. V této fázi, které se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc pokusných jedinců, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlicha možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky. V Německu je ze zákona možné schválit očkovací látku pro distribuci právě až po skončení poslední fáze.

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. Patří mezi ně například vakcína připravovaná biotechnologickou skupinou CanSino, sídlící v Hongkongu, nebo vakcína vyvíjená německou biotechnologickou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v červenci uvedla, že považuje za vedoucího kandidáta v celosvětové snaze získat vakcínu schopnou zastavit koronavirem SARS-CoV-2 způsobenou pandemii látku AZD1222. Tato experimentální vakcína společnosti AstraZeneca je bezpečná a v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Covid zásadně poškodí mozek, tvrdí studie na 85 tisících lidech