SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin v r. 2019 | FOTO: Reuters

Putin vyhověl Lukašenkovi: Rusko vytvořilo záložní policejní síly kvůli protestům

Video zachytilo brutalitu běloruských policistů

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Ruský prezident Vladimir Putin nechal vytvořit policejní zálohy, o což jej požádal běloruský protějšek Alexandr Lukašenko. Tyto síly by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole.

Takový okamžik ale zatím nenastal, řekl ve čtvrtek Putin v rozhovoru na televizní stanici Rossija 1. „V rozhovoru s Alexandrem Grigorijevičem (Lukašenkem) jsme dospěli k závěru, že nyní taková potřeba neexistuje, a já doufám, že ani existovat nebude. Proto tuto zálohu nevyužíváme,“ poznamenal Putin podle agentury TASS. Dodal, že vychází z toho, že všechny problémy, které v Bělorusku vyvstaly, se budou řešit klidným způsobem, podle ústavy a zákonů.

Putin připustil, že v Bělorusku existují problémy. „To je očividná skutečnost, jinak by lidé nevycházeli do ulic,“ řekl.

Videozáznamy dokumentují brutální zásahy

Putin pochválil běloruskou policii, že si při nynějších událostech v zemi vede dostatečně zdrženlivě. Fotografie i videozáznamy (podívejte se na video, pozn.), které se objevily na sociálních sítích a různých webech, ale dokumentují brutální postupy speciálních policejních sil OMON vůči demonstrantům ve zjevné snaze účastníky protestů proti Lukašenkovi zastrašit.

V Bělorusku propukly protesty, když bylo oznámeno, že v prezidentských volbách konaných 9. srpna opět drtivě zvítězil Lukašenko. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Do ulic více měst, včetně metropole Minsku, proto vyšly desetitisíce demonstrantů. Speciální policejní síly OMON proti nim v prvních dnech zasahovaly brutálním způsobem. K protestům se postupně přidaly stávky v řadě závodů.

Koordinační rada, vytvořená běloruskou opozici ke zprostředkování hladkého předání moci, se ve čtvrtek ohradila proti vytvoření intervenčního sboru, určeného podle Putina k zásahu v Bělorusku, pokud se situace vymkne kontrole. 

Koordinační rada: Je to nepřípustné

„Koordinační rada považuje za nepřípustné vytvoření na území Ruské federace či jiného státu ozbrojených uskupení, určených k nasazení v Bělorusku. Odporuje to mezinárodnímu právu a postoji běloruské společnosti,“ uvedla rada v prohlášení, ze kterého citovala média. Podle názoru rady lze pasáží obranných smluv o poskytnutí pomoci spojeneckému státu použít jedině v případě ozbrojeného napadení, ale demonstrace v Bělorusku mají „výlučně pokojný charakter“.

Putin se v části svého čtvrtečního rozhovoru věnované událostem v Bělorusku vrátil i k zadržení skupiny 33 Rusů, které běloruští vyšetřovatelé podezírali, že měli v zemi před volbami rozpoutat nepokoje. Podle ruského prezidenta se ale tito lidé stali oběťmi operace ukrajinských a amerických tajných služeb. Ty je údajně vylákaly do Běloruska, přes které měli cestovat do různých částí světa ke splnění legálních úkolů, pro něž byli najati.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Putin vyhověl Lukašenkovi: Rusko vytvořilo záložní policejní síly kvůli protestům
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Škola vypsala stipendium na zahálčivost