Nyní čtete
Původní obyvatelé vozí děti do sousedního města. Udělal bych totéž, říká starosta Rotavy Michal Červenka
 
 

Jde o předsudky „bílých“ rodičů, že nechtějí mít své děti v rotavské škole, anebo jsou tam opravdu s Romy a romskými žáky tak vážné problémy? Jak se snaží starosta Michal Červenka Romy začlenit do společnosti? Město Rotava se nyní snaží odkupovat volné byty. Nechce je nechat obchodníkům s chudobou. Jak takový „byznys“ vypadá?

Město Rotava se nachází v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Žije zde přibližně 3 000 obyvatel. V posledních dvou desetiletích se postupně stala útočištěm Romů. Kupovali tu levné byty a stěhovali se sem z různých míst kraje i republiky. Starousedlíci obviňují Romy z krádeží, vandalismu, provokací na ulici, vyhrožování a rušení nočního klidu hlavně Romy. Žalují na sebe i sami Romové. „My ne, to ti noví,“ říkají.

„Před dvaceti lety začala privatizace bytového fondu, byly to příjmy do kasy města. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že byty se stanou předmětem spekulací, podnikání, především z nájmů, které jsou placeny ze sociálních dávek. V poslední době také přerostl počet nových obyvatel, těch nepřizpůsobivých,  únosnou mez. Dostali jsme se do stádia, kdy je pro původní obyvatelé Rotavy situace v některých panelových domech neúnosná. Prolíná se to do školství, do služeb, od odlivu místních Roťaváků. Jejich počet se snížil již o pět set,“ líčí starosta Rotavy Michal Červenka.

„Kapacita naší školy, krásné budovy, je 550 žáků. Nyní máme 190 žáků a první třídu kompletně romskou. Problémy jsou šikana, krádeže, zavšivení, štěnice. Původní obyvatelé dávají proto děti do sousedního města. I já bych to udělal,“ konstatuje starosta Rotavy Michal Červenka.

Také čtěte

Na celý pořad se starostou se může podívat zde.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
1
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru