Nyní čtete
Původní obyvatelé vozí děti do sousedního města. Udělal bych totéž, říká starosta Rotavy Michal Červenka

Původní obyvatelé vozí děti do sousedního města. Udělal bych totéž, říká starosta Rotavy Michal Červenka

  • Ve městě Rotava bublá pod pokličkou rasové napětí.

Jde o předsudky „bílých“ rodičů, že nechtějí mít své děti v rotavské škole, anebo jsou tam opravdu s Romy a romskými žáky tak vážné problémy? Jak se snaží starosta Michal Červenka Romy začlenit do společnosti? Město Rotava se nyní snaží odkupovat volné byty. Nechce je nechat obchodníkům s chudobou. Jak takový „byznys“ vypadá?

Město Rotava se nachází v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Žije zde přibližně 3 000 obyvatel. V posledních dvou desetiletích se postupně stala útočištěm Romů. Kupovali tu levné byty a stěhovali se sem z různých míst kraje i republiky. Starousedlíci obviňují Romy z krádeží, vandalismu, provokací na ulici, vyhrožování a rušení nočního klidu hlavně Romy. Žalují na sebe i sami Romové. „My ne, to ti noví,“ říkají.

„Před dvaceti lety začala privatizace bytového fondu, byly to příjmy do kasy města. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že byty se stanou předmětem spekulací, podnikání, především z nájmů, které jsou placeny ze sociálních dávek. V poslední době také přerostl počet nových obyvatel, těch nepřizpůsobivých,  únosnou mez. Dostali jsme se do stádia, kdy je pro původní obyvatelé Rotavy situace v některých panelových domech neúnosná. Prolíná se to do školství, do služeb, od odlivu místních Roťaváků. Jejich počet se snížil již o pět set,“ líčí starosta Rotavy Michal Červenka.

„Kapacita naší školy, krásné budovy, je 550 žáků. Nyní máme 190 žáků a první třídu kompletně romskou. Problémy jsou šikana, krádeže, zavšivení, štěnice. Původní obyvatelé dávají proto děti do sousedního města. I já bych to udělal,“ konstatuje starosta Rotavy Michal Červenka.

Také čtěte

Na celý pořad se starostou se může podívat zde.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru